Oli ainut syy romahtamiseen
Hallitusvastuu
Anonyymi-ap
74351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
No, olihan siinä monen kuukauden johdettu hyökkäys perussuomalaisia vastaan.
Sosiaalinen meedia täynnä vihaa ja herjauksia persuja vastaan. Lapsetkin häpesi koulussa, jos vanhemmat olivat perussuomalaisia.
Kaikki rikolliset selitettiin persuiksi ja jopa Trumppia myöten oli persuja.
Voi voi tuota persun ininää.
Äänestäjien pettäminen oli syy.Ihan persujen oma vika ja hyvä niin ,että totuus persuista tuli ilmi.
.
🎩🎩🎩🎩🎩🎩
Eipä kokoomus ja Persut ole ollenkaan huolissaan mitenkään Eläkeläisten ja pienituloisten ja työttömien pärjäämisestä.
Kokoomuksen mielestä kansa on aina vähintään keskituloista. Elikkä tienaa
Vähintään 200 000€ vuodesa
Vaalien jälkeen ei kuule kokokoomuksen suusta sanaa köyhät , eläkeläiset pienituloiset .
Ainoastan olaan huolissaan yritysten pärjää,isestä ja kuinka paljon kamsa voisi maksaa niile yritystuekea
Kuinka kauan hallitus kehtaa jankuttaa valheitaan
"Tämä on pakko tehdä". "Me tarvitsemme näitä uudistuksia, että saamme talouden nousuun" jne,
Hallitus on kykenemätön mihinkään muuhun kuin pilaamaan koko ilmapiirin Suomessa ja romuttamaan ihmisten elämän ja työelämän.
Edellisen hallituksen aikana talous nousi ilman minkäänlaista työväen
orjuuutus- ja alistamisyritystä, vaikka oli pandemia, energiakriisi
ja Venäjän hyökkäyssota alkoi.
Ei ihme, ettei valtionvelat lyhene, heikossa asemassa olevilta leikatut rahat
päätyvätkin vauraille terveysjäteille ja minne lie....
Rikkaalle yksityissektorille joka tapauksessa Purra sysää lisää rahaa
ja mistäpä se tulisi kuin niiltä, joilta leikataan ja sotesta jne.
Julkisessa terveydenhuollossa käyvä ihminen on Orpon persuhallitukselle
B-luokan ihminen, ei muuhun tulokseen voi tulla.
Äänestä SDP
Sanna otti velkaa koronan aikan kun yrittäjät ei meneet töihin.
Urpo vaati yrittäjille joka päivä lisää rahaa kun yrittäjät eivät viitsineet mennä töihin esim siivoomaan pääsee aina
Nyt uepo puukotti selkään vaikka itse vaati velan ottoa yritystukiloisille joka päivä
Nyt köyhät töihin eikä natsihallitus anna edes ruokaan rahaa
Kaikki vaan rikkaille yritykaille
Huomaa, että nyt on perskokkare hallitus. Veroista lähtien kaikkia msksuja/veroja nostetaan. Samalla jäädytetään etuudet ja tehdään Osa-aikatyöstä kannattamatonta.
Työeläkkeetkään ei nouse, kuin 1,3%. Samalla kuitenkin hallitus nostaa eläkkeen veroprosenttia, joten jää vähemmän käteen kuin tänä vuonna.
Sitten äärioikeiston petturi urpo hämmästyy ja riksu parru virnuillen esittelee leikkuulautoja.
Oikeisto ottaa lisäksi ennätysvelat, koska tajuaa valtiontaloudesta saman verran, kuin sika astrofysiikasta.
Äänestäkää vain noita epäisänmaallisia pensamaureja ja kökkäreitä, koska kurjuutta ja lamaa haluatte.
On muuten idioottimaista tulla tässä vaiheessa vieläkin tulla vouhottamaan, että edellisen hallituksen vika.
Kaikki kurjuus ja talouden katastrofaalinen tuhoaminen on täysin tämän nykyisen hallituksen irvikuvan ja EK:n hallitusohjelman vika.
Purra vaaleissa: "Emme hyväksy ansiosidonnaisen leikkauksia!", "Kokoomus aikoo leikkaa sosiaalietuuksista! Meille se EI käy!", "Emme hyväksy eläkkeiden leikkauksia!", "Emme näe tarvetta työelämäheikennyksille." Vaalien jälkeen persut hyökkäsi leikkaamaan juuri näistä ja heikentämään historiallisesti palkansaajien ehtoja ja vaikuttamismahdollisuuksia. Ei jatkoon!
VALTIO on maksanut pörssiyhtiö UPM:lle 61 miljoonaa euroa yritystukea vuosina 2020–2022. Suurimpien yritystukien saajina on varustamoita ja isoja metsä-, teräs - ja kemianyhtiöitä.
Top 25 -yrityksille eli eniten tukea saaneille maksettiin 485 miljoonaa euroa edellä mainitulla aikavälillä.
Katso lista yrityksistä ja summista jutun lopusta. Mukana on sekä valtiontukia että mahdollisesti myös EU-tukia.
Kustannustuki eli koronapandemiasta johtuva tuki oli suurin tukimuoto, kauppa-alusten työvoimakustannustuki ja vuonna 2025 loppuva energiaintensiivisen teollisuuden sähköistämistuki seuraavaksi suurimpia.
Yritystukien saajat ja summat käyvät ilmi työ- ja elinkeinoministeriön (Tem) tietopalvelusta, johon on koottu tietoja eri tukityypeistä ja saajista viime vuosilta.
Yritysten verotukia, jotka ovat veronmenetyksinä mitattuina useiden miljardien eurojen kokoinen tukimuoto, ei ole mukana koska niitä ei ole tilastoitu.
Joukossa on myös pari kysymyksiä herättävää tapausta: Vermon ravirata, joka on saanut kahdeksanneksi avokätisimmät tuet, 18 miljoonaa euroa, kolmen vuoden aikana. Myös Tampereen ravirata kuuluu top 25 -tuen saajiin yhdeksän miljoonan euron potilla.
Raviradat ovat saaneet vuosittain valtion ”tukea keskus- ja maakuntaraviradoille Suomessa”.
– En ymmärrä, mitä markkinapuutetta tässä pyritään korjaamaan, Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimusjohtaja Heli Koski ihmettelee.
Pienten ja keskisuurten yhtiöiden top 25 -ryhmässä on peräti yhdeksän ravirataa ja hevoskasvatusalan toimijaa tuen saajina.
Raviurheilun ja hevoskasvatuksen keskusjärjestön Suomen Hippos ry:n mukaan raviratojen saamat tuet ovat osa EU:n komission hyväksymää valtiontukea, jolloin Maa- ja metsätalousministeriö valtiontukiviranomaisena raportoi nämä yritystukijärjestelmään.
Järjestön mukaan yksittäisen tuen sisältö ei välttämättä kuitenkaan käy ilmi raportointijärjestelmästä. Esimerkiksi radoille myönnettävä palkintotuki maksetaan täysimääräisenä edelleen palkintoina hevosenomistajille, Hippos ry huomauttaa.
Esimerkiksi edellä mainitun Vermon Ravirata Oy:n kilpailujen kautta maksamien palkintojen osuus on Hippos ry:n mukaan noin kaksi kolmasosaa mainitusta kokonaisrahoituksesta.
Palkintotuki on raviradoille myönnettävää tukea, josta rahoitetaan raviurheilun kilpailijoille, hevosten omistajille ja hevosten kasvattajille maksettavat kilpailupalkinnot. Rahaa ei voi käyttää mihinkään muuhun toimintaan kuin palkintoihin.
Raviradoille myönnettävä muu valtiontuki jakautuu investointi- ja toimintatukeen
Lue koko ketju niin näet viime kuukausien herjat ja valheet persuja kohtaan.
Kopioituja juttuja joissa ei päätä eikä häntää. Näitä on toistettu palstalta toiselle ja kuukaudesta toiseen.
Persuhallitus on suuri sumutus, aivan kuin kokoomusta ei olisi hallituksessa joka teki hallitusohjelman. Persuilta hyväksyttiin pakolaisten vastaanoton vähentäminen ja velkarahan syytäminen kehitysapuna ulkomaille.
Ellei persut olisi hyväksyneet kokoomuksen hallitusohjelmaa niin meno olisi aivan holtitonta.
Itärajan kautta tulisi nytkin kymmeniätuhansia elätettäviä lisää.
Se ettei ole saatu pysäytettyä vielä enempää perheen yhdistämisiä on vesemmiston miehittämien käsittelijöiden suuri määrä ja niiden suojelu työlakien takia.
"ole ollenkaan huolissaan mitenkään Eläkeläisten ja pienituloisten ja työttömien pärjäämisestä."
Miten noin niin kuin omasta mielestäsi luonnehdit 2019-2023 hallituksen toimet, kun kansalaisten ostovoima ja varallisuus ROMAHTI 2009 tasolle, asunto ym. lainojen korot nousivat yli 4% ja sen vuoksi kymmenet tuhannet asuntovelalliset joutuivat pulaan, moni putosi köyhyysloukkuun ja menetti luottotietonsa osa jopa asuntonsa!!! Valtio velkaantui yli 50% lisää, ja pelkkiä korkoja joutui Orpon hallitus maksamaan yli 3 000 000 000€ !!!
Kirjoitat nyt varmaankin Demarihallituksesta 2019-2023, eikös vain?
"Kuinka kauan hallitus kehtaa jankuttaa" ja jankuttaa, kuten: "oli pandemia, energiakriisi
ja Venäjän hyökkäyssota alkoi" jotka heidän mielestään valtuutti Demarit paskomaan maamme hyvinvoinnin ja talouden!!!?? Nytkin on energiakriisi ja sota jatkuu pahempana, on taantuma euroopassa ja jenkit uhkaa tulleilla jne.
"Kuinka kauan Demari-hallitus kehtaa jankuttaa valheitaan, kuten:"
Edellisen hallituksen aikana talous nousi!!!
ÄLÄ JAUHA PAS.... Laita linkki
2019 kun demut aloitti oli työttömyys 6,2% ja 2023 kun lopetti oli työttömyys 7,3% ja hurjassa nousussa.....
Tässä linkki tuosta mainitsemastasi "Noususta" vuodesta 2020:
https://taloushallintoliitto.fi/konkurssien-maara-jatkaa-kasvuaan-nain-asiakkaasta-kannattaa-pitaa-huolta/
"Edellisen hallituksen aikana talous nousi ilman minkäänlaista työväen
orjuuutus- ja alistamisyritystä,"
PAITSI, että kansalaisten ostovoima ROMAHTI 2009 tasolle, korot nousi yli 4%, tuli susi-sote joka vei sosiaali- ja terveyspalvelut alas jne.
Kuinka idiootti pitääkään olla että viitsii noinkin pitkän kirjoituksen kirjoittaa TÄYNNÄ sitä ihteään!?
"VALTIO on maksanut pörssiyhtiö UPM:lle 61 miljoonaa euroa yritystukea vuosina 2020–2022."
Sinä IDIOOTTI et edes ITSE tajunnut, ketkä olivatkaan hallituksessa 2020-2022!!??
"Purra vaaleissa: "Emme hyväksy ansiosidonnaisen leikkauksia!"
Miten vastasi demarit, vasurit ja hirveät? Aivan EMME LÄHDE samaan hallitukseen Perussuomalaisten kanssa!!!! Sitten katsot paljonko vasurit itse leikkasivat 2019-2023, kun kaikkien ostovoima romahti 2009 tasolle!!! Olisi ollut suomalaisten todellinen pettäminen Perussuomalaisilta jos eivät NYT olisi hallitukseen mennyt, vaikkakaan Kokoomuksen politiikka ei ole heille mieluisaa, on se kuitenkin Suomalaisille paljon parempi vaihtoehto kuin olisi ollut SS II.
"Kokoomus aikoo leikkaa sosiaalietuuksista! Meille se EI käy!", "Emme hyväksy eläkkeiden leikkauksia!", "Emme näe tarvetta työelämäheikennyksille." Vaalien jälkeen persut hyökkäsi leikkaamaan juuri näistä ja heikentämään historiallisesti palkansaajien ehtoja ja vaikuttamismahdollisuuksia. Ei jatkoon!
Viimeinkin
. Myös duunaripersille. Liitossa olevat Peruspuurtajat laittoivat persuille noottia.selitykseksi tolloille persuille,Peruspuurtajat on pelkistä persuista koottu duunariporukka.
Sama on hallituksen kermaperse persujen sanoma.
Aivan. Kerrankin olisi ollut persuilla mahdollisuus olla kokkareita vastaan pienituloisten puolella. Paskan marjat,menivät kokkareiden ohi virnistellen.
Kyllä.
Ja nyt aikoo hallitus antaa vero alen. Laske tekeekö 1 % kahvipaketin verran peräti, vai saatko jäätelöpuikon. Menettekö taas retkuun.
Persut valehteli kaiken. Hyväksyvät kaikki Orpon leikkaukset. Sitten kokoomus heittää ne susille.
Kokoomuskin YKSIN teki hallitusohjelman ? Syöksy persu pää edellä sementtiin vauhdilla.
Älä höpötä nolliesi kanssa typerys !
Äläpä valehtele. Työllisyys oli parempi kuin koskaan.
Ei persuja koskaan.
Niin on sielläkin duunareita joilla jätki päässä.varmasti perustaa uudet persut päähän åotkittujen kanssa. Sen jälkeen hallalaiset on 2 % puolue.
Tottakait porvarit on aina järjestänyt omaisuuden uusjaon moni menettää työn oman asunnon josta on vielä maksuja Rikkaat ostaa ne pankeilta pilkkahinnalla saattapa se asuntonsamenettänyt saada jäädä asumaan entiseen kotiinsa ja vuokra on isompi kuin lainanmaksu, mutta asumistuki jota poroporvari saa sillä sehän menee hänelle ei sille vuokralaiselle kelpaa sosiaalietuna porvarille.
Juuri näin. Pakkoruotsi pois oli persuilla vaaliteemana ja sitä pakon poistamista kannattaa koko suomenkielinen kansakunta.
Saivat paljon ääniä juuri pakkoruotsin vastustamisella, ainoana puolueena Suomessa. Kun pääsivät hallitukseen, aivan ensimmäiseksi Purra ihmetteli, että mitä vikaa pakko- ja virkamiesruotsissa on, ei kun vaan lisää pakkoruotsia kansalle saadaan Suomi nousuun.
Kun kansakunta on tuhottu haittaruotsilla, niin lisää samaa haittaa, niin kansakunta nousee.
Näin tuntuvat myös kokkareiden talousviisaat sjattelevan, että kun Suomen talous tuhottiin tuhomalla kotimarkkinat, niin nyt tuhoamalla kotimarkkinat varmasti ja lopullisesti, talos lähtee nousuun.
Olisikohan tässä Suomen menossa pakko- ja virkamiesruotsilla mitään osaa ja mikä taho siitä hyötyisi?
Romahduksen perimmäisenä syynä on onneton puoluejohtajisto ja kelvottomat ehdokkaat, on aivan turhaa esittää mitään muita syitä puolueen heikkoon kannatukseen.
Näin on.
Juuson hermot romahti.
Purra sekosi torilla.
Nyt on kiva kilpailuttaa yrittäjää ja kyykyttää ahnetta kauppiasta
Pyydän tarjouksia ja kyselen tuotteista ,
Sitten vaan ilmoitan että ovat liian kalliista en osta jos et laske hintaa puoleeen
Nappikauppiaat aivan raivoissaan kun aina vedetön heitä.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹👺🌵🌹🌹🌵😌🚕🚓🥰😅😆🛺🛺🛺🛺🥰😃🌴🔪🔪
Yrittäjät nauttikaa nyt ihailemastanne kokoomus politiikasata jossa kansalta viedään kaikki rahat ja teille ei jää mitään
Rikas monimiljonääri vaan rikastuu
Vale kokkare🎯🎯🎯
Nyt kun jo alkaa
Osa perussuomalaisia eduskuntavaaleissa äänestäneistä alkaa hahmottamaan, että hallituksen tekemät päätökset, kuten leikkaukset sosiaaliturvaan, koskettavat heitä itseään, riikka petos purra sanoo.
Äänestä SDP se on työläiperheen asialla
Äänestä sak
Äänestä sdp
Äänestä työväen tukia
Äänestä. Työnyekijöiden puolesta yoeislakkoa
Pistit sitten sosdemien kurtturuusuja persupalstalle.
Juuso on sika. Missään ei RAVAA hoitajia 4 kertaa päivässä. Ei ihme että alalla hermolomaa tämäntästä. Ja palkkio juoksee eka päivästä lähtien.
No niin teki. Ei voinut kuin hekotella.
Tottakai.
Sama mikä kukka.
Siis eukolla
Sen hallitusvastuun olisi voinut hoitaa paremmin, ilman rikkaita suosimalla ja köyhiä kurittamalla.
Eli olet väärässä, ei hallitusvastuu vaan miten persut toimineet hallituksessa!
Teot puhuvat!
Totta.
Ei kuulostanut siltä kun persujen vaalikoppien keskustelua kuunteli. Kyllä pertturi sana kuului perkeleen paskat ohella usein,
Ei vaalitilaisuudessa saa puhua tuollaista sontaa, joten taas uusi vale.
Saa. Kun puhuu.
Ilman hallitusvastuuta Purra ei olisi päässyt näyttämään vaalivilppiään "heikoilta ei leikata" ja esittelemään saksia ja ylimielisyyttään.
Eli oikeassa olet.
Höpöjä, Purra sanoi, että ei sosiaalitoimen elätettäväksi saa tuoda uusia terroristejä pakolaisleireiltä.
Näin Purra sanoi ennen vaaleja
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/riikka-purra-kokoomus-haluaa-leikata-pienituloisten-etuuksista-se-ei-meille-kay/32df6afc-3f38-4bf4-9dd1-6f372ec557ca
Mainitsemaasi kommenttia en löytänyt ja sitä aihetta enemmän Purra hyökkää hallituksessa duunarin kimppuun palkkojen jäädyttämiseksi EK:n toiveiden mukaan:
- potkulaki
- ansiosidonnaisen leikkaus
- paikallinen sopiminen myös työnantajan sanelemana
- vientivetoinen palkkamalli
- tukilakot laittomaksi
Purra korotti eläkeläsisten verotusta, paitsi yli 5000 €/kk eläkkeiden, jotta jotenkin tulevat toimeen.
Lisäksi Purra löysäsi 60 miljoonalla solidaarisuusveroa alijäämäisessä taloustilanteessa lisäten velkaa.
Voi pyhä yksinkertaisuus, otat vaalipropakannasta vastustajan väitteitä taas totena.
Ota Purralta selville mitä hän on sanonut! Niin oikealla kuin vasemmalla vääristellään jouhevasti Purran sanomisia. Hän on kieltänyt monesti sanoneensa noin.
Kommarien lehdestä löydät vielä kauheampaa Purran sanomaksi.
"Ota Purralta selville mitä hän on sanonut!"
Purra sanoi, turpaan tuli, vituttaa ja saa vituttaa.
:)
Sanoi paljon muutakin. Kukaan ei halua terroristeja tuoda tollero.
Luepa paskiaispersu sinisellä kirjoitettu jos muistisairaus on päässyt yllättämään. Ja tämä on FAKTAA. Ei teidän viinanhuuruista paskaa.
Lue Purran valheet ennen vaaleja törkyturpa.Ne on ikuisesti luettavissa.
Purraa vituttaa silminnähden.tietää jo itse että hillot muuttuu mämmiin.
Ainoa johtopäätös: persujen ei kannata enää ikinä mennä hallitukseen.
Paras persu, kuollut persu.
Ei niitä oteta mihinkään
Tulevaa 2 % n paskasakkia.
Totta.
ysärilamassa oli sama homma 🤔
Ja kauheita tapahtui.
Persuhallitus on sumutusta, aivan kuin kokoomusta ei olisi hallituksessa joka teki hallitusohjelman. Persuilta hyväksyttiin pakolaisten vastaanoton vähentäminen ja velkarahan syytäminen kehitysapuna ulkomaille. Se on jo osin toteutunut.
Ellei persut olisi hyväksyneet kokoomuksen hallitusohjelmaa niin meno olisi aivan holtitonta.Itärajan kautta tulisi nytkin kymmeniätuhansia elätettäviä lisää. Vasemmiston miehittämillä vastaanottajilla täystyöllisyys.
No höpölöpö
Jipii. Persut romahti. Se on pääasia, syystä ei niin väliä.
Ainut syy niiden muiden syiden lisäksi. Ylimielisyys, valehtelu siitä että ovat duunareiden puolue, leikkausten painopisteen asettaminen huono-osaisten kontolle ja monet muut toimenpiteet vastoin vaalien alla esitetyistä. Eli täyttä valehtelua ja kusetusta. Kannattaako siis ihmetellä kannatuksen romahtamista.
Puolueen lupaukset ja teot ovat 180 astetta ristiriidassa. He myös halventavat omia äänestäjiään
En tiedä, minkälaisissa olosuhteissa persujen johtajat ovat kasvaneen ja eläneet, mutta heillä ei ole kosketusta tavanomaiseen suomalaiseen arvomaailmaan.
Ei edes peruäänestäjiin. Jotka äänesti hyvempää odottaen.
Perussuomalaiset on hyvä oppositiopuolue!
Eihän noi mitään vastuuta ole ottaneet, liukuu kuin luikero joka asiassa. Katariikka Suuri luulee olevansa muiden yläpuolella. Käsittämätöntä touhua kyllä koko puolueessa.
Tik Tok teinit huutelee ja äijät on ku ämmiä, ihan ton Katariikan tossun alla, huh huh.
Hyvin oivallettu.
Ylimielisyys, valehtelu ja vastuunpakoilu pudotti PS:n.
Yhteisöceroa ollaan pudottamassa, vaikka se on jo Pohjoismaisin alhaisin.
PS jatkaa eliitin suosimista ja oli oikein, että kannatus putosi. Seuraavissa eduskuntavaaleissa pudotus jatkuu ja Purra lähtee EK:n hommiin.
En tiedä otetaanko sinnekään. Koska EK jo on myös huolissaan.
Ei. Vaan valehtelu pöllö.
Persut ovat Riikan johdolla ajamassa PS-uskonlahkonsa poliittiseen umpikujaan. Paluuta ei ole. Onneksi.
Ei hallitusvastuu vaan hallituksen vastuuttomuus on persujen romahduksen syy. Kansallinen vastuuttomuus ei näköjään paljon haittaa kokoomusta kunhan kokoomus on vastuussa EK:lle ja omille isotuloisille kannattajilleen. Persujen päälle kansallinen vastuuttomuus ja vastuuttomuus omasta kannattajakunnasta sensijaan kaatuu sitäkin kovemmin.
Natsismi suurin syy.