Pääsiäinen. Tuo kuoleman ja elämän juhla, kaikessa lyhykäisyydessään. Sillä ei ole kuolemaa, ilman syntymistä. Sillä ei ole elämää, ilman syntymistä.
_________________________________________
Miten te vietätte arvonjuhlaa pääsiäistä? Toimitteko käymällä minkä tahansa seurakunnan tilaisuuksissa, kenties? Oleiletteko ihan kotosalla, kenties seuraten jonkin seurakunnan toimituksia TV:stä? Poltatteko kynttilöitä juhlistaaksenne, enemmän tai vähemmän pääsiäisen juhlaa? Vietättekö perheenne kanssa enemmän yhteistä aikaa rauhoittuen työelämästä ladataksenne "akkuja" taas arkeen ja toimintaa? Oletteko kenties työssä, koska työvuorolistan huki sattuu pääsiäisen pyhiksi? Sana on VAPAA.
Pääsiäinen ja Sanoma
12
134
Vastaukset
Lentsua potiessa tänä vuonna…🤧🤒
- Anonyymi
Uskotko että helluntailaisissa rukouspalveluissa parannetaan sairaita ?
- Anonyymi
Joo-paranemista sinulle. Minulla on nenä aina siinä tilassa, että aina räkä lentää, kun vaan niistää vessapaperiin tai ulkona nurtisille tai lumihankeen. Olen jo oleentunut siihen. Onneksi nyt ei kuumetta kuitenkaan ole juurikaan, ettei lähde vihonviimeinenkin järki.
Anonyymi kirjoitti:
Joo-paranemista sinulle. Minulla on nenä aina siinä tilassa, että aina räkä lentää, kun vaan niistää vessapaperiin tai ulkona nurtisille tai lumihankeen. Olen jo oleentunut siihen. Onneksi nyt ei kuumetta kuitenkaan ole juurikaan, ettei lähde vihonviimeinenkin järki.
Kiitos, ja samoin paranemista myös sinulle! Kyllä tämä tästä. 😇👍❤️
Nää äijälentsut ottaa kyllä koville kun oon niin harvon kippeenä…🤧🤒😷Anonyymi kirjoitti:
Uskotko että helluntailaisissa rukouspalveluissa parannetaan sairaita ?
Toiset paranee toiset ei.😇😿
- Anonyymi
Töitä kannattaa tehdä, pääsiäisenäkin se aina eteenpäin, eikä tuhlata aikaansa amerikan homojen herjaamiseen.
- Anonyymi
Työt ovat hyvästä aina, ja opiskelut. Oli se sitten millaista tahansa. Tietenkään ei mihin hintaan tahansa, mutta ne on sitten taas ihan toisen stratosfäärin juttuja ne.
Hallituksien "ruoskat" ovat yleensä toteutettuja toimenpiteitä, verrattuna niihin "porkkanoihin". Kaiketi siihenkin löytyy vertauksia Pyhästä Raamatusta?
Sanoohan Raamattu: "Älkää sitoko puivan häriän suuta." Hyvin laajasti voi käsittää.
Minä nyt vietän tätä 1. pääsiäispyhää näin. Ja katotaan sitten tilannetta eteenpäin.
Tuli hengellistä ohjelmaa Tv:stä valtionkanavalla. Sekin positiivista sekasortoisessa maailmassa.
Kotosalla ollaan. Ja kotia mennään! Siinähän sitä tavoitetta yhdelle kevätpäivälle.
Eli mitä hommailette tänään? Yhdellä oli lenssua. Jos toisella.
- Anonyymi
Paljon karsin pois. En katso esim. Via Crusista senaatin torilla. Kirkkojen palveluksia, joissa Jeesus ristillä. Jeesus on ylösnoussut. Risti on tyhjä.
Todella paljon karsin pois katseltavaa.
1234567---- Anonyymi
Tähän päiväänkin sopii Johanneksen evankeliumin sanoman 20. luku Jeesuksesta, tyhjästä haudasta. Magdalan Maariasta, Simon Pietarista, ja siitä rakkaasta opetuslapsesta, sekä salaperäisestä puutarhurista. Kuten kertomus kertoo myös muistakin opetuslapsista, esimerkiksi epäluuloisesta Tuomaasta.
Tämä sekasortoinen maailma yksikertaisesti "lävähtää aina silmille", kun monitoorin tai kännykän avaa "seuratakseen" uutisointia.
Tuo näytelmä on kuitenkin korutonta kertomaa, ja siihen liittyvästä on tehty useitakin elokuvia VHS ja DVD muotoihin.
Piti niistä sitten, tai ei. Kaiketi hyvästä? Paremmin, kuin mikään räkälä. Juominkeineen.
- Anonyymi
Pääsiäinen lähtee liikkeelle siitä, että fafiseukset syyttivät Jeesusta sapatin rikkojaksi js veivät tuomiolle, mutta Pilatus ei syyttänyt mistään.
Fariseukset näkivät Jeesuksessa syytä, mutta jumalaton roomalainen ei.
Sitä on syytä pääsiäisenä miettiä.- Anonyymi
Mielenkiintoisesti ajateltu. Jumalaton ei nähnyt tuomittavaa, sillä Hän ei ollut tehnyt valtakuntaa kohtaan mitään väärää. Fariseukset kylläkin, kuka mistäkin, mutta eivät kaikki kirjanoppineet. Jotkut sekoittavat täällä yhäkin Jumalan ja Saatanan, jo ideologisesti ja teologisesti. Jeesusko kirottu. Voi hyvää päivää. Ja vielä johonkun sähkötoloppaan. Kohta mäkin ärähdän. Eikö jo yhtään niinkuin?
Ja sekoittuu "naapurin kuvat" ja "omat kuvat" keskenään. Ja omat ja varastetut!
No, se on semmoista. Jutellaan enempi. Kanske. - Anonyymi
Mielenkiintoisesti ajateltu. Jumalaton ei nähnyt tuomittavaa, sillä Hän ei ollut tehnyt valtakuntaa kohtaan mitään väärää. Fariseukset kylläkin, kuka mistäkin, mutta eivät kaikki kirjanoppineet. Jotkut sekoittavat täällä yhäkin Jumalan ja Saatanan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2742466- 971941
- 911413
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!711140Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si171132Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman391021Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46981- 47968
- 46952
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika40924