Kirkko on julkaissut uuden TOPICS- artikkelin "Uskonto ja tiede":
https://www.churchofjesuschrist.org/study/manual/gospel-topics/religion-and-science?lang=eng#p_aC3DS
Siinä todetaan, että kaikki tieto kuuluu evankeliumiin.
Jos tiede ja uskonto näyttävät olevan ristiriidassa, se johtuu väärinymmärryksestä jommassa kummassa tai molemmissa.
Lisäksi alueet ovat erilaiset. Tiede keskittyy ymmärryksemme lisääntymiseen maailmankaikkeuden asioista, uskonto suhteeseemme Jumalaan, pelastukseemme, parannukseen, hyvään ja pahaan, uudestisyntymiseen eli sisäiseen muutokseen, ikuiseen elämään, ylösnousemukseen, hengellisiin asioihin, joista tieteellä ei ole tarkkaa tietoa.
Luomiskertomus ei ole tieteellinen teksti. Asian tieteellinen ymmärrys odottaa aikaansa, samoin ilmoitus ei vielä kerro tarkasti kaikkea.
Maapallon ikä tieteessä, 4,5 miljardia vuotta, ei ole ristiriidassa ilmoituksen kanssa.
Artikkelissa kaikki tarkemmin. Ja linkkejä asiaan liittyviin artikkeleihin.
Uskonto ja tiede
3
160
Vastaukset
Mormoniuskonto on ristiriidassa tieteen kanssa. Kysymys ei ole väärinymmärryksestä. Selitellä voi toki mitä tahansa.
Ristiriidat tieteen ja uskonnon välillä johtuvat väärinkäsityksistä, ja silloin jompi kumpi on väärässä tai molemmat
Evankeliumin ja oikean tiedon, tieteen välillä ei ole mitään ristiriitaa, kun asiat kohta kohdalta tarkkaan tutkitaan. Eri alueet ovat osittain, osittain samat alueet. Ristiriita voi tullakin vain samalla alueella.santtunen2 kirjoitti:
Ristiriidat tieteen ja uskonnon välillä johtuvat väärinkäsityksistä, ja silloin jompi kumpi on väärässä tai molemmat
Evankeliumin ja oikean tiedon, tieteen välillä ei ole mitään ristiriitaa, kun asiat kohta kohdalta tarkkaan tutkitaan. Eri alueet ovat osittain, osittain samat alueet. Ristiriita voi tullakin vain samalla alueella.Eivät ne johdu väärinkäsityksistä vaan siitä, että siitä, että luonnontieteellisissä asioissa uskonnot ovat yleensä väärässä. Aatamia ei ole ollut, ei ihmisiä valaan vatsassa, ei Baabelin kieltensekoitusta, ei Jumalan antamaa moninaintikäskyä, ei luulihaklönttijumalaa, ei naisen tekemistä miehen kylkiluusta, ei maailmalaajuista vedenpaisumusta, ym. ym.
Jos uskonto pyssy vain uskontona ja myöntää olevansa vain uskontoa eli kuvittelua asioista, silloin ristiriitaa ei ole. Saa uskoa, että sateenkaari ilmestyi vasta "vedenpaisumuksen" jälkeen, mutta totuus on, että sateenkaari on fysikaalinen ilmiö, joka on ollut olemassa niin kauan kuin maapallo ja vesi ovat olleet olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3858458Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732810- 131152
- 76998
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61903- 25896
- 55863
- 64832
- 46806
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72792