Kirkko on julkaissut uuden TOPICS- artikkelin "Uskonto ja tiede":
https://www.churchofjesuschrist.org/study/manual/gospel-topics/religion-and-science?lang=eng#p_aC3DS
Siinä todetaan, että kaikki tieto kuuluu evankeliumiin.
Jos tiede ja uskonto näyttävät olevan ristiriidassa, se johtuu väärinymmärryksestä jommassa kummassa tai molemmissa.
Lisäksi alueet ovat erilaiset. Tiede keskittyy ymmärryksemme lisääntymiseen maailmankaikkeuden asioista, uskonto suhteeseemme Jumalaan, pelastukseemme, parannukseen, hyvään ja pahaan, uudestisyntymiseen eli sisäiseen muutokseen, ikuiseen elämään, ylösnousemukseen, hengellisiin asioihin, joista tieteellä ei ole tarkkaa tietoa.
Luomiskertomus ei ole tieteellinen teksti. Asian tieteellinen ymmärrys odottaa aikaansa, samoin ilmoitus ei vielä kerro tarkasti kaikkea.
Maapallon ikä tieteessä, 4,5 miljardia vuotta, ei ole ristiriidassa ilmoituksen kanssa.
Artikkelissa kaikki tarkemmin. Ja linkkejä asiaan liittyviin artikkeleihin.
Uskonto ja tiede
3
226
Vastaukset 3
Mormoniuskonto on ristiriidassa tieteen kanssa. Kysymys ei ole väärinymmärryksestä. Selitellä voi toki mitä tahansa.
Ristiriidat tieteen ja uskonnon välillä johtuvat väärinkäsityksistä, ja silloin jompi kumpi on väärässä tai molemmat
Evankeliumin ja oikean tiedon, tieteen välillä ei ole mitään ristiriitaa, kun asiat kohta kohdalta tarkkaan tutkitaan. Eri alueet ovat osittain, osittain samat alueet. Ristiriita voi tullakin vain samalla alueella.santtunen2 kirjoitti:
Ristiriidat tieteen ja uskonnon välillä johtuvat väärinkäsityksistä, ja silloin jompi kumpi on väärässä tai molemmat
Evankeliumin ja oikean tiedon, tieteen välillä ei ole mitään ristiriitaa, kun asiat kohta kohdalta tarkkaan tutkitaan. Eri alueet ovat osittain, osittain samat alueet. Ristiriita voi tullakin vain samalla alueella.Eivät ne johdu väärinkäsityksistä vaan siitä, että siitä, että luonnontieteellisissä asioissa uskonnot ovat yleensä väärässä. Aatamia ei ole ollut, ei ihmisiä valaan vatsassa, ei Baabelin kieltensekoitusta, ei Jumalan antamaa moninaintikäskyä, ei luulihaklönttijumalaa, ei naisen tekemistä miehen kylkiluusta, ei maailmalaajuista vedenpaisumusta, ym. ym.
Jos uskonto pyssy vain uskontona ja myöntää olevansa vain uskontoa eli kuvittelua asioista, silloin ristiriitaa ei ole. Saa uskoa, että sateenkaari ilmestyi vasta "vedenpaisumuksen" jälkeen, mutta totuus on, että sateenkaari on fysikaalinen ilmiö, joka on ollut olemassa niin kauan kuin maapallo ja vesi ovat olleet olemassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561
