Oletteko noin hitaalla, meinaan. Paavi on kuollut.
Johan on. porukka ei seuraa ajan henkeä....
Anonyymi-ap
61313
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 61
Vanhimmat
Seuraava Paavi voikin sitten olla antikristus, kun Trumpkin ja 3.maailmansota iskee viimeisen naulan kansallisvaltioaatteen arkkuun.
Siinä ei kohta muu auta kuin kommunistinen uusi maailmanjärjestys eli maailmanhallitus.
Seuraava paavi on kait tuo kuuluisa "13., paha paavi".
Tuleva ehdokas onkin naamaltaan mitä happamimman näköinen.
Putinilakin on ilkeät ilmeet naamallaan. Mieleen on tullut että olisiko hän riivattu.
Apostoleita oli 12 ja Jeesus oli 13. mies siinä porukassa.
Putin tekee niinkuin saatana tekee.
Kunhan ei antikristus vain löytyisi sieltä omasta karsinasta?
https://youtu.be/nP6fQfQ-Be4
Paavi oli Jumalan mies. Rauha hänen sielulleen ja muistolleen.
Eri asia sitten minkä Jumalan.
Jumalaahan ei naiset kiinnosta.
Antikristukset tuli sinne kommunistiseen alkuseurakuntaan ja se hajosi omaan mahdottomuuteensa noin 70 jKr.
1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
Yksi pariskuntakin tapettiin (Ananias ja Safiira) alkuseurakunnassa talokaupan rahojen saamiseksi heiltä.
Ja meni vielä kuolemaan 88-vuotiaana.
8 on iankaikkisuuden nurero. 88 iankaikkisesta iankaikkiseen
Taas on yksi lääkittävä vähemmän.
En perusta koko Vatikaaniin, en tiedä minkä voimien pesä se on. Rauha paaville kuitenkin, toivottavasti eli elämänsä niinkuin piti
Helluntailaiset vihaa oikeita kristittyjä, koska eivät sitä itse ole.
johan jutun murjasit- helluntalaiset eritoten rakastavat kristillisyyttä
Pakanallinen pyhä- sunnuntai- helvetillinen helvettiin usko- josta näytelmät jne.
Eli helluntalaisuus on pyhin kristillisyyttä ylläpitävä uskonto.
Eli olet itse jutuissasi pahasti eksynyt.... ei ooooo sulla tietoo, mutta mussuttaminen on kovaa ja kielilläpuhumisesi-- käärmeillen
Eihän alkuseurakunta mihinkään hajonnut, vaan sulautui Rooman kirkkoon. Tuli liian helppoa uskoa kun juutalaiset eivät enää vainonneet sapatin vuoksi, vaan oltiin suuren ja mahtavan Rooman syleilyssä.
Nuoresta Timoteuksesta tuli Katolisen kirkon pappi. Factatietoa.
Todista väitteesi.
Timoteus kuoli n. 80.
Katolinenkirkko 300 luvulla.
Alkuseurakunta ei sulautunut Roomankirkoon.
Rooman kirkko vainoaa kristityyjä ja tarjoaa tilalle valheellisia ulkoisia temppuja ilman todellista yhteyttä Kristukseen.
Ulkoiset temput ilman sydämen uskoa on lähinnä taikuutta.
Tuollainen "faktatieto" on hölynpölyä.
Ei Rooman kirkko kristittyjä vainoa. Tässä taannoin, joku paavi taampana, hän sanoi, että Luther- oli heidän miehiä ja palatkaa luterilaiset äitikirkon helmaan takaisin.
ts. olet pihalla - kuin lumiukko- kristillisyysmanausjutuissasi.
otahan poikonen selevee- sanoo vaari
Sole poka mikhän... Paaveja tulhee ja paaveja menhee.
>>8 on iankaikkisuuden nurero. 88 iankaikkisesta iankaikkiseen>>
Selittääkin miksi sen Johtajan tunnusluku on 88.
Eikös se Ylivainio lätkinyt niitä pedonmerkkejä ihmisten otsaan ihan liukuhihnalta.
Paavi edustaa antikristillistä pakanuutta!
Kahdeksan merkitsee uuden alkua.
Kahdeksan kallellaan on myös äärettömän eli iankaikkkisen merkki.
Tyhmät ihmiset oikein jonottivat pedonmerkkiä otsaansa.
Taju kankaalla lattialla, niin se on hyvä tilaisuus sen pedon ne temppunsa käydä tekemässä, kun järki on narikassa.
Raamattu kehottaa valvomaan, ei hurmostelemaan ja hölmöilemään.
1. Piet. 5:8
Pitäkää mielenne valppaana ja valvokaa. Teidän vastustajanne Saatana kulkee ympäriinsä kuin ärjyvä leijona ja etsii, kenet voisi niellä.
Ei tehnyt niin.
Ei lätkinyt, ootko noin uuno.
Raamatunmukaan- mitä sinä kumarrat, on sinun aivosi tuotos ja siinä on se pedonmerkki.
Otahan selelvee ja kun piäsi- viep sinnuun yleisuskontojen alttarille ja papatat siellä kätesi huitoo- ja kirjoittoo hölömöjä, se on käessäsikin merkkinä, että rienooja on siut hukannut viärälle tielle, ja kas- teet sitä mittee se sinuakin hetelmäpuulla teettää..
Siis vertaus- vainoylistä kertoo suusi perusteella, että pedon luku on otassasi ja kävessäsi.
höpölöpö taas harhaoppiesi petomerkkijuttuihin.
Otahan joukkoon vielä viivakoodit - jne. mitä petomerkeistä on monenen tarinatuvan juttua.
Olet hyvin opetellut, käärmejutut. oma tajusi on myös ovenraossa, olet oikea hurmostelija päänuppisi jutuissa... mennen tullen,
Mutta ethän sinä sitä tajua, kun ei peili kerro sinulle, ongelmastasi
Palstan suurin yksittäinen kommenttien ja aloitusten postaaja on luterilais-pakanamessiaaninen ylläpito. Lähes kaikki ylläpidon kautta tulevat viestit ovat täynnä vihaa helluntailaisia kohtaan; solvauksia ja panettelua ja valheellisia väittämiä.
Modet on olsenilaisia.
>>Paavi edustaa antikristillistä pakanuutta!>>
Aiotko tehdä jotain asialle?
Kyllä se homoherjoilla siitä sekin asia oikenee.
Vatikaanissa piipusta nousee mustaa savua
Polttaaks ne auton renkaita?
Uskonlahkot on jengejä, jotka vaatii uudelta jäseneltä jonkin laittomuuden teon.
Anabaptistisen uudestikasteen!
Matt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
eikös niille riitäkään vauvahelvettijumalan lepytyskasteesi? Voi voi
moni sanoo- mutta mitä sinä luulet sanovasi.
Siinäpä se sinulle ongelma on. Juttusi ei oikein napsaa, kun on niin hapattunut mielessäsi
Niitä laittomuuden tekijöitä vielä ei vain ole näkynyt, jotka ennustelevat, ajavat pois riivaajia ja tekevät voimallisia tekoja.
Ei sellaisia. ole ilmaantunut.
On vain sellaisia laittomuuden tekijöitä, jotka fallostelevat ja kannattavat sotarikoksia.
Joskin ne ovatkin tosi pahoja.
Vaikka minkälaista uskolla huijaria on ilmestynyt 2000 vuoden aikana ja lisää tulee jatkuvasti. Jalanvenyttäjiä, kaatajia, ihmeparantajia, ennustajia, tempauspäivän tietäjiä, ja mitä oudoimpia henkimaailman osaajia on ilmestynyt.
Johannes sanoi, että jo silloin ilmestyi monta antikristusta.
1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.
Huijareita, luopioita, fallostelijoita ja sotarikosten kannattajia on ilmaantunut, mutta heistä Raamattu ei puhu, vaan Raamattu puhuu oikeista ennustelijoista, oikeista riivaajien poisajajista sekä oikeista voimallisista teoista.
On harhaoppinen jos siinä mielessä käyttää Raamattua väärin herjaamiseen.
laittomuus korjaantuu --- kummalla jutulla? kumpi vai kampi.
Eli ellen- sapattimanauksella, vai katekismus sunnuntai- auringonpalvonta Mintrha- jumalan pyhällä Augustiinushan sen kauppasi teille, keitti vaimonsa ja tappoi poikansa ja se kelpaa kristityille.
jalanvenyttäjät kuuluu katsos sinun leiriisi. Olen luterialisten - tupakokouksissa ollut, kun kirkonmiehet mittaavat jalkoja ja venyttelevät,
Siis älä syljeskele tuvassasi- se on rumaa se. et näytä' tietävän asioita, mutta ääntäsi riittää
Niin, mitä sitten? Ihminen se on paavikin eikä olis pahitteeks vaikka ottaisvat joskus jonkun nuoremman paaviks. Jos joku vaivautui uutisista katsomaan, kun äijä oli roudattu pyörätuolissa kansan eteen, niin näki selvästi että viimesiään veteli. Sori vain, mutta ei natsaa minuun nuo ukot
Ihmisiä kuolee joka päivä. Kukaan ei ole toistaan parempi, että hänen kuolemansa olisi muita enemmän huomioitava.
Kyllä Jumalan valitut on parempiarvoisia kuin tavalliset ihmiset.
Jumala valitsee, kenelle osoittaa mielisuosiotaan.
Montako paavia on ollut? Eiköhän jo satoja.
Seuraava on antikristus.
Tietenkin voi vähän kunnioittaa muiden uskoa joille Paavi on tärkeä henkilö vaikka itselle olisi yhtä vähäarvoinen kuin Gazan siviiliuhrit, niin silti voi hetken kunnioittaa ihmiselämää siinä että ei tieten tahtoen loukkaa kuolleen kunniaa vaikka oma usko olisi paljon rajumpi ja hyökkäävämpi eikä kunnioittaisi elämää.
tolvero Gazan vankeina pidetään Hamasin kautta Israelia ja Palestiinalaisia.
Sitten jos vahtaat tv- lähetyksistä arabipuolta, sieltä nuttuhattuiset ovat näitä ongelmapesiä.
Kyllä me tiijetään aivan itse- ei sinun kannata papattaa joutavia. Omin silmin kun kahtoo näitä vihamiehellisiä puhujia, niin ainut demokraattinen meidänkaltainen valtio on Israelissa-
Mene sinä sinne vastapuolelle, äläkä nuole heitä.
En halua heitäläisiä meille opettamaan kuinka akkoja alistetaan, että se siitä.
LAITA sinä akallesi huntu ja alista häntä, sitähän takaa-ajat puheissasi
Piilottelet sairaaloissa, kuljet ambulanssilla, rakennat tunneleita ja ammut- sekä panttivangeiksi ulkolaisia turisteja- se on sinun hekuma - merkki otsalla ja kädessäsi.
höpötin
Jumala valitsee omansa, kenelle antaa mielisuosionsa.
Room. 9:18
Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo.
Kaikista ihmisistä Jumala valitsi Abrahamin ja hänen jälkeläisensä.
Paavihan on Jumalan sijainen maan päällä.
Oli kyllä aika huonossa hapessa eilen.
Missä kunnossa lienee Jumala?
Onko Suomi huonossa hapessa, jos Suomen suurlähettiläs kuolee? Suurlähettiläs on kirjaimellisesti Suomen hallituksen edustaja - tai sijainen - maailmalla.
Kuvaus paavin toimenkuvasta perustuu Paavalin kirjeeseen, jossa hän käyttää seurakunnan johtajista ja Jumalan sanaa saarnaavista termiä Kristuksen lähettiläs (ambassador), mikä tarkoittaa Kristuksen edustajaa - eli sijaista - maan päällä.
" Me olemme siis Kristuksen lähettiläitä, ja Jumala puhuu teille meidän kauttamme. Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa". 2 Kor 5:20