Putin määräsi hallituksensa kirjoittamaan listat yrityksistä jotka lähtivät 2022 Venäjältä. Nämä yritykset joiden omaisuus liki ryöstettiin, on listattu vihamielisten valtioiden listaan, kuten Suomi.
Propakandaantaa ymmärtää että sinne olisi kova halu takaisin.
Kuka hullu uudestaan investoi Venäjälle, kun kaikki tiedämme kuinka siinä viimeksi kävi ?
Propakandaantaa ymmärtää että sinne olisi kova halu takaisin.
Kuka hullu uudestaan investoi Venäjälle, kun kaikki tiedämme kuinka siinä viimeksi kävi ?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Venäjällä ilmeisesti valmistaudutaan rauhaan ja kansa pelkää näiden rintamalta vapautuvien vankien hirmutekoja.
Tavaraa on kaupat väärällään, mutta kaikilla ihmisillä ei ole varaa ostaa edes peruseintarvikkeita.
Venäjä on muutakin kuin Moskova ja Pietari ja muut suuret kaupungit, joiden elämään sota ei ole vaikuttanut yhtään mitään.
Nyt on työvoimapula kun aseteollisuus paahtaa täysillä, mutta tilaanne muuttuu jos rauha joskus tulee.
Moskova ja Pietari ja muut suuret kaupungit saavat vaaditut värvättyjen määrät houkutellen isolla rahalla takamaiden miehiä värväytymään näiden kapunkien toimistoissa
Suomalaisetkin firmat menevät Venäjälle kilpajuoksua, kun raja avautuu ja pakotteet poistuvat.
Sen näyttää aika. Tällä hetkellä todellisuus ei tue toiveitasi.
Jos halua antaa Venäjälle kaikenmaailman takuita ja uskollisuusvakuutuksia niin tervemenoa.
Kun Suomi tekee yhdenkin päätöksen mikä ei Putleria miellytä, siellä kyllä isketään tavalla tai toisella näihin hyväuskoisiin jotka sinne uskaltavat investoida.
No sinne ei mene yksikään suomalainen firma. Puttepossu, tuo massamurhaaja, lapsikauppias ja sotarikollinen on viimein ymmärtänyt, että venäjän on hyvä olla rautaesiripun suojissa, ihan omissa oloissaan. Suomesta ei inua venäjälle kuin muutama punikki t halosen ja e tuomiojan johtaessa osastoa ripaskan tahdissa. Suomesta löytyy kyllä maanpettureita, mutta se vasemmistolaisten ydin alkaa olla t halosen ikäisiä, eli valmiita hautaan tai ovat jo haudassa.
Ennen rajojen aukaisemista on saatava laki että venäläiset eivät saa omistaa kiinteistöjä Suomessa.
Viisumien hintoja nostettava ja myöntämisperusteita kiristettävä.
Turistiviisumien vuosittainen myöntäminen rajoitettava lukumääräisesti kahteen vuodessa.
Laukkuryssä toiminta kitkettävä, eli menomatkalla juustoja, laukkuja ja elektroniikkaa ja tulomatkalla viinaa, tupakkaa ja polttoainetta tankeissa ja tynnyreissä.
Rajanylityspaikkoja supistettava ja kumpaankin suuntaan kulkeva liikenne tarkastettava ajoneuvokohtaisesti.
Viron kanssa saatva sopimus tullitoiminnasta jos kulku Venäjälle Narvan kautta avautuu.
Iltalehti tänään 22.4.25
Russakoilla tulee hoppu saada lännestä yrityksiä pyörittämään taloutta kun sota jossain kohtaa loppuu ja hajalle ammutut ja ohiammutut, mutta päästää hölskähtäneet sotilaat palaavat kylille. Omasta takaa russakoilla ei osaaminen maan tarjoamasta potentiaalista huolimatta riitä kuin gulag-leirien ylläpitoon. Sen osoitti Neuvostoliiton hajoamisen jälkeinen aika, jolloin suunnilleen kaikki kehitys maassa tapahtui länsi-vetoisten yritysten avittamana.
Aina löytyy joku yritys joka lähtee koettelemaan onneaan russakoiden kanssa, mutta lompakon pitää olla kyllä hyvässä lyönnissä, että noinkin epävakaan ja -luotettavan maan kamaralle yritystoimintaa rakentaa.
Tuskin ajellaan Suomessa Venäjällä tehdyillä renkaillakaan enää.
Kopioita on hampurilaispaikoista ja muistakin pikaruoka brändeistä.
Se on kuitenkin kylmä totuus, että venäläisen työtahti ilman länsimaista ohjausta ei samalle tasolle nouse kuin ennen sotaa.
Palvelun taso ja laatu ei ole sama. Elintarvikkeen alkuperä ja puhtaus ei ole valvottua.
Virus- ja bakteeriepidemioista ei julkisuuteen kerrota.
Kremliläinen media on kuin purralaisperzulsaista populismia.
Valetta valheiden perään ja toisin ajattelijoiden jatkuvaa mustamaalausta.
Ei siis mitään uutta nykySuomessamme.
näin on
Tuskin mikään yritys enää koskaan menee Venäjälle. Venäjä on tapansa näyttänyt, Venäjään ja venäläisiin ei voi luottaa nyt eikä tulevaisuudessa.
Olishan siellä markkinoita. Mutta vallassa on sotarikollinen joka tappa ja tuhoaa.
Ei se halua kansalleen mitään hyvää ja niitten hallinnon alla venäläiset eivät edes osaa tehdä mitään! Kaikki tarttis varastaa lännestä! Ei vain ole luottamusta.
Huoh. Kunhan pysyis omien rajojensa sisällä!
No miten siinä viimeksi kävi? Jos et tiennyt niin harva vihaa rahaa, varsinkaan ne jotka osaa sitä tehdä.