Kun nudismi, naturismi, Freikörperkultur (FKK), 'vapaa kehonkulttuuri' ja Ideale Naktheit, 'ideaalinen alastomuus', syntyi runsas sata vuotta sitten, oli välttämätöntä VALEHDELLA, koska elettiin vielä ns. viktoriaanista aikaa. Ankara sensuuri olisi muuten tappanut rohkean aatteen alkuunsa. Valehdeltiin, ettei kyseessä ollut lainkaan seksi, vaan pelkkä luonnonmukaisuus.
Valehtelua on jatkettu kaikissa maissa, mutta valeen ja toden välinen ristiriita on purkautunut Euroopassa erityisesti Suomessa, jossa ollaan poikkeuksellisen ujoja, vaikka väitetään, että saunakulttuurin takia muka olisimme muita luontevampia. Tilanne on todellisuudessa johtanut siihen, että vale ei enää mene läpi, ja varsinkin naiset ovat meillä liki tyystin jättäneet nudismin eli naturismin.
Jos nainen edes kokeillakseen päätyy alastonrannalle, heti aatteellista nudismia kannattavat miehet hyökkäävät suostuttelemaan, että nainen liittyisi viralliseen nudistijärjestöön, ja karkottavat naisen alkuunsa.
Tosiasia on, että aina alastomuus on houkutellut erityisesti siksi, että se tuo seksinautintoa, mutta ujous rajoittaa sitä tehokkaasti. On realistista myöntää, että muuttaminen Afrikasta kylmille seuduille ja vaatteiden tulo ovat antaneet ihmisten ujostelulle mahdollisuuden ja tottumuksen, jota ei voi enää murtaa.
Kun tutustuimme toisiimme suloisen vaimoni kanssa, ja myös toiseen pariin seurakunnan opintopiirissä, se ei voinut tapahtua muutoin kuin vaatteet päällä. Mutta kun vierailimme toisen parin, ja muidenkin parien kanssa, on yhtä luonnollista, että alastomuutta ja varsinkin yhteissaunomista ei tarvinnut toteuttaa valehtelemalla.
Hyvien ystävien kanssa alastomuuden ujostelu tuntuu OMITUISELTA, mutta onhan selvää, että siinä on seksuaalinen ja siten myös herttaisuutta lisäävä tekijä.
Alastomuusrealismia
4
555
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan tosi juttu. Lisää alastomuutta.
- Anonyymi
Takavuosina, aikaisemman omistajan aikana, kun sensuuria hoitivat palstalaiset "luotsit", tämä nudismipalsta oli erityisen ikävässä kunnossa.
Sen oli saanut sensuroitavakseen erityisen aggressiivinen valehtelulinjaa kannattava luotsi, joka poisti jokaisen hiukankin valehteluun viittaavan kirjoituksen, joten palsta kuivui niin olemattomaksi, että siellä oli usean vuoden ajalta jäljellä enää muutama kirjoitus.
Näkyi muuten muillakin palstoilla mielipideterrori siten, että luotsi aloitti omalla aloituksellaan erittäin vapaaksi julistamansa keskustelun, mutta sensuroi sitten eriävät mielipiteet.- Anonyymi
Niinpä. Alastomuus jakaa vahvasti mielipiteitä. Mutta olisi suotavaa että jos joku uskaltaa olla alasti niin se hänelle suotakoon, koska kaikki ei uskalla vaikka haluisikun.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895