Itämeren laivaliikenne turvallisemmaksi

Nyt siellä seikkailee huonokuntoisia, maattomia ja isännättömiä laivoja ilman va
kuutuksia.
Isosti Venäjän varjolaivastona.
Kaikilla laivoilla on AIS joka kertoo missä alus kulkee sekä muita tietoja ja sitä voidaan seurata. Nämä "varjolaivat" sammuttavat AISin tultuaan Itämerelle.
Olisiko juridisesti mahdollista se, että Ruotsi ja/tai Tanska Tarkastaisivat alusten asiat vaikkapa Kattegatissa ennen kuin ne pääsisivät salmesta läpi Itämerelle.
Tarkastus voitaisiin tehdä aluksen IMO-numeron perusteella. Jos aluksen IMO numero ei ole näkyvillä, niin alus käännytetään välittömästi. Käännytys myös jos lippuvaltio puuttuu, vakuutukset tai katsatuksen jne vaillinaiset.
Nämä tarkastukset voidaan tehdä "konttorityönä" ilman aluksen tarkastusta tai pysäyttämistä.
Mitä mieltä olette olisiko tämä fiksu juttu?

5

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo voisi olla hyvä idea jolla saataisiin ehkä meressä olevat kaapelit pysymään ehjinä.

    • Anonyymi

      Yhteiset veet.

      Kaikilla lupa kulkea.


      Miksi pitäs muista syyllistä tehdä?

      "Varjolaivojen" pysäytykset ei näy tuottaneen tulosta. Seilaavat yhä.

      • Yhteiset veet.
        Ideahan oli siis se, että Kattegatissa Ruotsi ja Tanska olisivat toimijoita aluevesillään joiden kautta Itämerelle saavutaan.

        Kaikilla lupa kulkea.
        Totta kai kaikilla joilla asiat kunnossa. Ihan sama kuin vaikkapa autoilussa jossa kuskin pitää olla selvinpäin ja auton katsatettu ja vakuutettu, Pitää vielä ajaa liikennesääntöjen mukaan.

        Miksi pitäs muista syyllistä tehdä?
        Saa syyllistää kaikkia jotka eivät noudata sääntöjä.

        "Varjolaivojen" pysäytykset ei näy tuottaneen tulosta. Seilaavat yhä.
        Juuri tuon takia aloitin keskustelun josko jollain olisi idea jolla voisimme pitää paskasakin pois Itämereltämme.


    • Anonyymi

      Kannatetaan!

    • Anonyymi

      Itämeri tulisi sulken kokonaan venäläisiltä, niin turvallisuus paranisi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      110
      7362
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      37
      4295
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3782
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1990
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      70
      1486
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1458
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      179
      1142
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1118
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe