Nyt siellä seikkailee huonokuntoisia, maattomia ja isännättömiä laivoja ilman va
kuutuksia.
Isosti Venäjän varjolaivastona.
Kaikilla laivoilla on AIS joka kertoo missä alus kulkee sekä muita tietoja ja sitä voidaan seurata. Nämä "varjolaivat" sammuttavat AISin tultuaan Itämerelle.
Olisiko juridisesti mahdollista se, että Ruotsi ja/tai Tanska Tarkastaisivat alusten asiat vaikkapa Kattegatissa ennen kuin ne pääsisivät salmesta läpi Itämerelle.
Tarkastus voitaisiin tehdä aluksen IMO-numeron perusteella. Jos aluksen IMO numero ei ole näkyvillä, niin alus käännytetään välittömästi. Käännytys myös jos lippuvaltio puuttuu, vakuutukset tai katsatuksen jne vaillinaiset.
Nämä tarkastukset voidaan tehdä "konttorityönä" ilman aluksen tarkastusta tai pysäyttämistä.
Mitä mieltä olette olisiko tämä fiksu juttu?
Itämeren laivaliikenne turvallisemmaksi
5
67
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo voisi olla hyvä idea jolla saataisiin ehkä meressä olevat kaapelit pysymään ehjinä.
- Anonyymi
Yhteiset veet.
Kaikilla lupa kulkea.
Miksi pitäs muista syyllistä tehdä?
"Varjolaivojen" pysäytykset ei näy tuottaneen tulosta. Seilaavat yhä.Yhteiset veet.
Ideahan oli siis se, että Kattegatissa Ruotsi ja Tanska olisivat toimijoita aluevesillään joiden kautta Itämerelle saavutaan.
Kaikilla lupa kulkea.
Totta kai kaikilla joilla asiat kunnossa. Ihan sama kuin vaikkapa autoilussa jossa kuskin pitää olla selvinpäin ja auton katsatettu ja vakuutettu, Pitää vielä ajaa liikennesääntöjen mukaan.
Miksi pitäs muista syyllistä tehdä?
Saa syyllistää kaikkia jotka eivät noudata sääntöjä.
"Varjolaivojen" pysäytykset ei näy tuottaneen tulosta. Seilaavat yhä.
Juuri tuon takia aloitin keskustelun josko jollain olisi idea jolla voisimme pitää paskasakin pois Itämereltämme.
- Anonyymi
Kannatetaan!
- Anonyymi
Itämeri tulisi sulken kokonaan venäläisiltä, niin turvallisuus paranisi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672784
- 2012047
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.501792- 711766
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91501- 811214
- 811070
- 951029
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes1961000