Vaikka olisikin ns skoota-cuppi niin kyllä kiinnostaa aina MM-kisat.
Kyllhään sinne on tulossa NHL-pelaajia suomenkin joukkueeseen ja ehkä aiempia vuosia hieman enempi vai??
Ruotsilla tuttuun tapaan aika paljon tulossa änäripellaajia. Kanadan joukkueesta ei mitään hajua mut ymmärsinköhän oikein että jenkit on saanu kasaan meleko kovan porukan että ne hamuaa nyt kiihkeenä ekaa MM-kultaansa. Olympiakultaa jenkit nimittäin on voittanu ja world cupin vuonna 96 mutta eipä ole tainneet MM-kultaa vielä saada.
Jos suomi ei pääse mitalipeleihin ja jos jenkit piässee niin aion kannustaa jenkit ekaan MM-voittoon.
kirjoittaja Juha Pohjola
mimmonen on toi suomen lohko ja otteluohojelma kohta alakavissa MM-kisoissa
6
367
Vastaukset
- Anonyymi
Hurjia matseja tiedossa. heti perjantaina asettuu maamme uljaita jellonia vastaan suunnattoman vaarallinen Itävalta!
- Anonyymi
oliko vuos vaiko kaks vuotta sitten ottelu Itävaltaa vastaan alkulohkossa joka hävittiin vai päätyikö tasuriin, muistatko? En muista itse tarkkaan mikä vuos mut veikkaisin ettei siitä kovin montaa vuotta oo.
Juha pohjola - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oliko vuos vaiko kaks vuotta sitten ottelu Itävaltaa vastaan alkulohkossa joka hävittiin vai päätyikö tasuriin, muistatko? En muista itse tarkkaan mikä vuos mut veikkaisin ettei siitä kovin montaa vuotta oo.
Juha pohjolaEn ollut sarkastinen (vaikka siltä ehkä vaikutti) vaan tarkoitin ihan tätä: Suomi saattaa tämän vuoden MM-kisoissa, nykyisen valmentajan ollessa "peräsimessä" saada köniin Itävallalta, Sveitsiltä, Norjalta , jopa Latvialta.
- Anonyymi
Alkulohkossa voi treenailla ja hakea peliä vielä kenraaliharjoitusturnauksen hengessä, kunhan jatkopaikka hoituu.
Jos joku Tshekki / Sveitsi / USA ei kaadu puolivälierässä, niin eipä mitään menestymistä sitten tarvinnut luullakaan.
Kyllähän Pennastakin vähitellen mitataan. Eurooppalaisissa turnauksissa pitäisi alkaa tulla jo parempaakin tulosta, jos ei halua kätellä itseään jo kohta seuraaviin tehtäviin.
- Anonyymi
Ruotsalaiset ovat näköjään päässeet laatimaan omien kisojensa ohjelmankin: Kanadalla, Tshekillä ja Suomella on kaikilla viisi peliä kisojen viimeisiin seitsemään päivään, jos joukkueet etenevät mitalipeleihin saakka.
Ruotsilla taas on viimeisellä kisaviikolla maksimissaan neljä ottelua, ja niiden alle toki pari lepopäivää.
Fint.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233378
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402702Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122241Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521481- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951184