Kaikki maksaa veroja

työttömyys korvauksestakin maksetaan veroja mitä sitten.
22434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Olen välillinen velonmaksaja kun lälvi oluen hölppimisestä polsaanpunaisena ostan päivittäin kaljaa Salesta. Tietysti savossa!
Unski Tupanen, hautavaala.savo

Äänestä

Joo, mut ne saa tt tuesta takasin. Työttömyydestä on paljon hyötyä jo henkisesti, ei väsy, ja jaksaminen on erittäin hyväja se oma tekeminen ja oleminen. Jaksaa vaikka mitä ja harrastuksia voi olla vaikka joka pivä. Eikä sairastu, en muista koska olisin ollut sairaana mun työttömyyden aikana 21 v. Ei vaan sairastu, ei väsy eikä tylsisty kun tekee mitä huvittaa.

Äänestä
  • Aiemmin tällä viikolla se oli 17 vuotta. Äkkiä se aika kuluu.

    Äänestä

Eläkeläinen ei maksa veroja jos eläke jää elle 1300 e kk. TT tukea saa tietysti. Eikä siitä mee verojakaan.

Nykysin kaikki tekee pimeesti, sillonkaan ei maksetlla veroja. Epärehellisyys kannattaa iana, rehellisyys vie sut turmioon.

Äänestä
  • Minulla oli brutto eläkkeestä alle 1300€/kk silloin kun pääsin eläkkeelle ja koko ajan on veroa mennyt . Sitä en tiedä miten tämä sitten on työkyvyttömyyseläkeläisillä.

    Äänestä

Saan veronpalautuksia 363 euroa ja sillä saa noin 330 tölkkiä olutta.

Äänestä
  • Kun saat vietyä tölkit takaisin kauppaan, saat niistä verottomana melkein 50€, joilla saat taas muutaman uuden tölkin, joista taas palautettuasi saat uudet.

    Äänestä

Ruoka ei suomessa maksa mitään, leipäjonosa saa ilmaseksi joka viikko ja kun käy monessa saa monta kassia ruokaa.

Äänestä
  • Kaikilla ei ole mersua tai muutakaan ajopeliä millä kiertää kolmen kaupungin avustuspuljut

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kaikilla ei ole mersua tai muutakaan ajopeliä millä kiertää kolmen kaupungin avustuspuljut

    Kutsutaksilla kiertää kyllä, eikä maksa mahdottomia. Kimppakyydeillä pääsee myös. Ja ei ne omatkaan ajopelit paljoa maksa, 70€ sai vanhan Fiat Punton, jossa oli ajoaikaa vielä, niin sillä kierteli hyvin. Kaveri osti vanhan Volvo 80S auton 150€, on nyt ajanut sillä kolme vuotta, minä käytin sen viimeksi katsastuksessa, niin tuli korjaus kehotus vain etujarrulevystä, oli helppo vaihtaa, eikä maksanut paljoa.

    1Äänestä

Mä en ole maksanut veroja vuosiin. Kun on tarpeeksi peinet tulot saa kelasta kaikki korvaukset ja etuudet.. lisäksi voi tehdä pieniä työkeikkoja, joista ei mee veroa...

edukunnassakin on hyvä olla töissä rahan takia siellä ei maskella veroja ja rahaa tulee joka päivä ... vaikkei tee mitään tai ei mene eduskuntaan töihi... siellä rahaa virtaa sitä on eteisessä aina kassikaupalla oottamassa hakijaa.

Äänestä
  • Mitä työkeikkoja sinä juoppo jurristi mukamas teet kun et mitään osaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mitä työkeikkoja sinä juoppo jurristi mukamas teet kun et mitään osaa?

    Voi ihme tuota sun katkeruutta! Koita nyt päästä siitä eroon vaikka avun kautta, kun et yksin siihen pysty.

    Sinävoit haukkua meitä kaikkia niin paljon kun haluat, se ei vaikuta meihin, tekee sinusta vaan naurunalaisen. Jos sulle tulee hyvä mieli siitä että me ollaankaikki mitä sanot, niin sitten se on niin. Ole varmaan lapsellisin ihminen noine ajatusesti kanssa mitä tiedämme.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Voi ihme tuota sun katkeruutta! Koita nyt päästä siitä eroon vaikka avun kautta, kun et yksin siihen pysty.

    Sinävoit haukkua meitä kaikkia niin paljon kun haluat, se ei vaikuta meihin, tekee sinusta vaan naurunalaisen. Jos sulle tulee hyvä mieli siitä että me ollaankaikki mitä sanot, niin sitten se on niin. Ole varmaan lapsellisin ihminen noine ajatusesti kanssa mitä tiedämme.

    Eli ei ole mitään työkeikkoja. Se ei ole yllätys sinulla on taipumus tuulesta temmattuihin juttuihin.

    Äänestä

Kyllä ne meidän köyhien veronmaksut on aika minimaalisia. Toki veroennakkoa pidätetään, mutta ne saa takaisin suurelta osin. Valtion tuloveroa ei mene lainkaan alle 2420€/kk ansiotuloista ja kunnallisvero on nykyään niin olematon, kun tuli tämä soteuudistus. Meidän kunnassa veroprosentti on vain 6,4% ja jos kuuluu kirkkoon, niin kirkollisveroprosentti 1,7%.

Ennakonpidätys voi olla mitä vaan, mutta lopullisessa verotuksessa se sitten yleensä palautetaan. Minullekin tulee vähistä veroista palautusta elokuussa, mitä olen maksanut ennakkoveroina, n. 600€ ja sain jo alkuvuodesta veronpalautusta n. 1700€.

Aina löytyy sen verran verovähennyksiä, että jo niidenkin vuoksi saa veronpalautusta. Työttömälläkin on vuoden mittaan monenlaista edunvalvontaa, joista saa verovähennyksen.

Joten aloittaja voisi tarkistella hieman tietojaan!

1Äänestä

Kyllä toimeentulotuesta pitää verottaa, oikeastaan jopa ankarasti, niin
palautuu rahat oikeaan laariin ja jää kaljan litkiminen vähemmälle.

Äänestä
  • Tuplaverotus olisi kohtuuton johan oluessa on alv.

    naapurin juoppo, perähikiä. SAVO!

    Äänestä

  • Onneksi palkat ovat alentuneet ja verotus kiristynyt ja työntekijöiden edut lähes poistuneet... mutta vielä voi palkkoja alentaa reippaasti. Sen purra varmasti tekee, vauhti ja asenne on oikee. Plakt voi lopetttaa ja jokainen saisi vaan päivän aterian palkaksi. Se olisi tosi hieno uudistus. Siihen ei sitten kuulu kaljat eikä tupakat, pelkkä peruna ja läskisoosi.

    Äänestä

Työttömyyskorvauksesta jos ei tarvitsisi veroja maksella niin toimeentulotukea ei moni edes tarvitsisi. Miksi ei voida muuttaa verottomaksi etuudeksi työttömyyskorvausta? Valtiolle ei olisi kuluja, päinvastoin säästöä toimeentulotuessa ja työvoimakuluissa. Toki kunnat ja kirkko ei saisi pientä veroa työttömältä kerättyä mutta kokonaisuudessa säästöt ja ihmisten hyvinvointi paranisi. Ja tämä taas edistäisi työnhakua ja työhönpaluuta.

Äänestä

Mutta kun eläkeläistä jo verotetaan 666 €/kk niin se on kohtuuttoman paljon.
Mikä puolue lupaa alentaa sitä.

Äänestä

Tt tuki on veotonta, asumistuki on verotonta, paljon on verottomia tukimuotoja, pitää vaan löytää ja laskea muut tulo riman alle, ettei ne ylitä kelan normeja. Leipäjono on ilmaista, kirpparimyynnit on ilmaista, kerran tienattiin 2500 e kahdessa viikossa... verottomana.. aika hyvin-, tuollaia tilejä en usein kirpparilla saa, mutta riippuu mitä myy, huonekalut menee uudistettuna tosi hyvin ja niillä tulee.

Palkkaakaan ei duunari saa noin paljon.

Äänestä
  • 2500 käytetyistä huonekaluista🤣😝😂😅😆😄

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

työttömyys korvauksestakin maksetaan veroja mitä sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu