Veristä.
Valtio voi rahoittaa investointejaan esimerkiksi omaisuuttaan myymällä. Orpon hallitus hakee kasvuun tukea VERistä vippaamalla. Pikavippi on kuitenkin huono termi, sillä valtiolla ei ole mitään ajatusta maksaa ylimääräistä miljardia VERille takaisin.
Normaalisti valtio laskisi liikkeelle joukkovelkakirjoja miljardin euron edestä. Esimerkiksi vuonna 2055 erääntyvälle joukkovelkakirjalle on tänä vuonna saatu vajaan 3 prosentin korko.
Orpo otti rahat valtion eläkerahastosta
6
126
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole tarkoitusta maksaa otettua miljardia takaisin!
Tämähän on jo rikos!
Jos tuollainen muka sallitaan.
Millainen maa tämä Suomi nykyään on?
Täysin holtiton.- Anonyymi
Raha sijoitetaan rakennusteollisuuteen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raha sijoitetaan rakennusteollisuuteen.
On aika sijoittaa Venäjän sotaobligaatioihin. Huono puoli on että 10 vuoden päästä Venäjää ei välttämättä ole olemassa. Vai onko se sitten kuitenkaan huono?
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
Valtiolta eläköityneiden kannattaa ostaa nahkapaska jolla voi puhkoa lisää reikiä nälkävyöhön. Sillä eihän tämä tähän jää kun tyrkyllä on monta kymmentä miljardia varallisuutta jota pääsee jakamaan.
- Anonyymi
Porrrrrrvarin röyhhhhhkeydellä ei näytä nyt olevan mitään rajaa !!!
Ne rokottavat "maailman onnellisinta" kansaa nyt armotta, kaikilla mahdollisilla tavoilla. Pahin oli tämä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14351841/euro-suomen-taloushistorian-suurin-puhallus
Juuri tästä syystä ne ovat rikastuneet silmittömästi ja TE vastaavasti VELKAANTUNEET silmittömästi.
Ja Kusiaiset aikovat vain jatkaa lampaiden kynimistä !
t. haans
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743850Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1873100Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472966Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572461Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3632260- 1601880
- 781575
- 331485
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231398Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391372