Päästöt alas / säästöä Suomeen

Anonyymi-ap

Jos olisi sellainen polttoaine, joka korjaisi ilmaston tilaa ihan ajamalla autoa, niin sellaista kannattaisi käyttää. Sellainen on ja parempi kuin sähkö ilmaston kannalta! Biokaasu, jos sen oikein valmistaa on päästö positiivinen. Päästöt tulevat joka tapauksessa, jos ei valmista biokaasua jätteistä. Jos taas valmistaa oikein, niin taivaalle menevät päästöt vähenevät versus jos asialle ei tehdä mitään.
Lisäksi kaasuauto maksaa noin saman kuin vastaava bensa-auto ja vanhoille autoille voi tehdä halvalla muutoksen, jolloin biokaasua voi käyttää.
Kotimainen, puhdas ja halpa jos niin päätettäisiin lainsäädännössä! Miksi pitäisi käyttää fossiilisia polttoaineita, kun vaihtoehtoja on! Parantaisi myös työllisyyttä!

2

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No onhan tuo Gasum hommansa kussut. 2,20e kg maksaa sillä kaasu. Tuplaantunut hinta kahdessa vuodessa. Ihan uskomatonta pelleilyä. Hyvä aate, valtion yhtiö kusee hommat

    • Anonyymi

      Olihan sotien aikana käytössä ns. häkäpönttöautot, eikä silloin kukaan vastustanut niiden käyttöä. Kaikkialla maailmassa sodittiin ja saasteita oli "miljoonakertaisesti" kuin nyt eikä yksikään ryhmittymä vastustanut päästöjä, vaikka sotaa vastustettiin. Syyllinen oli silloinkin naapurissa, mutta ei silloinkaan muista välittänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      115
      3366
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      125
      2532
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2066
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      23
      1562
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1540
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1485
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      27
      970
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      876
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe