Oletteko menossa taistelemaan oikeuden puolesta

Tänään on se taistelupäivä oikeuden ja tasa-arvon puolesta.
12202
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onhan meillä jo oikeuksia ihan tarpeeksi ja tasa-arvoa lain edessä. Elukoillakin on tosi hyvät oikeudet puhumattakaan asylisteistä.

Äänestä
  • HyväWeli kerhot pelkäävät naisten valtaannousua.

    Äänestä

Persut ei mene koska niistä tuli eliittiä Jussin myötä.

Äänestä
  • Persuilun loppu on viisauden alku.

    Äänestä

Elvi Sinervo joutui Suomessa vankilaan mielipiteidensä takia.

Äänestä
  • Häkittivät, koska Porvariäijät pelkäsivät jopa suomalasia naisia.

    Äänestä

Tä?Kunnon persu makaa kotona ja vetää viinaa kaksin käsin.Ei voi hillua lihanleikkaajan tötsä päässä kylillä rapulassa.

Äänestä

Eliitti ensin . Hallitus antoi meille taas veroalejytkyn ja hyvin muutenkin suojelee meitä . Ei meidän tarvitse mittää taistella . Köyhät.ja työläiset.voivat rauhas ulista.

Äänestä

Manta on kakitettu💩🎈

Äänestä
  • Lanta on makitettu...

    1Äänestä

Vappu on vuosisatoja vanha perinne, jonka juuret ovat kevään juhlimisessa ja eurooppalaisessa naispyhimyksessä. Työväenliike löysi päivän myöhemmin veristen tapahtumien jälkeen.

Alkoiko Wapun juhlinta jo viikinkiajalla?
Vapun juuret voi jäljittää 700-luvulla eläneeseen abbedissa Valborgiin, josta tuli luostarin johtaja ja pyhimys. Abbedissa sai nimensä pyhimyskalenteriin, ja edelleen Vappu, Valpuri ja Valborg juhlistavat nimiään ensimmäinen toukokuuta.

Verisestä mellakasta työväenjuhlaksi
Tapahtumien taustalla mainitaan usein Yhdysvaltain Chicagossa tapahtuneet väkivaltaisuudet toukokuussa 1886.

Mielenilmauksessa työväenliike protestoi kuolemantapaukseen johtanutta poliisiväkivaltaa, jota liittyi sen järjestämään lakkoon. Lakkoilijat vaativat 8-tuntista työpäivää.

Mielenilmauksen aikana väkijoukkoon heitettiin pommi. Seurauksena oli poliisin ja työläisten välinen tulitus. Lukuisia siviilejä ja poliiseja kuoli, ja kymmenet haavoittuivat.

Myöhemmin tapahtuneesta pidätettiin kahdeksan anarkistia, joista neljä teloitettiin, yksi teki itsemurhan ja loput armahdettiin vuosia myöhemmin oikeudenkäynnin ongelmien vuoksi. Kahdeksikon tosiasiallinen syyllisyys tekoon jäi epävarmaksi.

Joten on syorastaan irvokasta että työnantajat juhlivat vapoua.

Äänestä

Suomessa ei ole oikeutta !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tänään on se taistelupäivä oikeuden ja tasa-arvon puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu