Kuuntelin tänään kauan Tapani kansan lauluja ja katselin hänen esiintymisiä. Hän oli todellinen Maestro niinkuin Jukka Kuoppamäki kuin sanoi Tammerkosken sillalla.
Aina niin siististi puettu ja fiksu.
Voi kun olisi vaan elämä vienyt toisenlailla ja olisi löytänyt kivan ja rakastavan naisen ja saanut hänen kans elää. Koska vaikka olikin Nina vuoteen 2008 niin kyllä Tapani oli oman tien kulkija. Vaikka lauloi iloisia lauluja niin silmissä näkyi suru.
Koskaan ei tule tuollaista laulajaa , oli vain yksi Tapani Kansa joka lähti liian varhain niille kulta niityille....
Mutta hänen kauniit laulunsa jäivät meille kuunneltavaksi
Kiitos Tapanille❤️
Tapani kansan laulut
15
367
Vastaukset
- Anonyymi
Livenä olin kuuntelemassa Tapani Kansan Betonimylläri esitystä ! Mahtavaa oli , vieläkin sydän sykähdyttää !
- Anonyymi
Se on faktaa tietoa, että Tapani Kansa oli ääripään punakommunistisen isän poika. Tällaisessa fanaattisessa ympäristössä kun elää lapsuutensa, niin pojasta tulee väkisinkin ahdistunut.
Edes vuosikymmenien laulelemiset maailmalla eivät kyenneet pyyhkimään lapsuuden rajoittuneen punakodin mieleen iskostamia, masentavia ja alistavia asioita.- Anonyymi
Ei hän mitenkään ahdistuneelta näyttänyt, vaan jotenkin surulliselta
- Anonyymi
Vuoteen 1991 saakja T Kansa suri sitä, että Suomi ei suostu siirtymään kommunismiin. Neukkujen kaaduttua Tapani alkoi alakuloisesti surra edesmennyttä sosialistista suurvaltaa.
- Anonyymi
Myös uskonnollisissa piireissä, ääripäissä, lapset herää siihen ahdistukseen.
Myöhemmin tehdään jopa itsemurhia, kun vanhemmat ja muut uskovaiset painostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuoteen 1991 saakja T Kansa suri sitä, että Suomi ei suostu siirtymään kommunismiin. Neukkujen kaaduttua Tapani alkoi alakuloisesti surra edesmennyttä sosialistista suurvaltaa.
Höpö höpö. Jo 60-luvulla tuli käytyä Kymenlaakson tanssipaikoilla kuuntelemassa Tapsan esiintymisiä. Kyllä siitä oli suru ja murhe kaukana. Ei pyydellyt anteeksi olemistaan ja esiintymistään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös uskonnollisissa piireissä, ääripäissä, lapset herää siihen ahdistukseen.
Myöhemmin tehdään jopa itsemurhia, kun vanhemmat ja muut uskovaiset painostaa.Rikkaiden lapset taas oppivat varsin helposti kokaiininkäytön ja lääketablettien napsimisen vanhempien lääkeputkiloista. Nuorilla ei ole turvallista oikein missään perhetyypeissä enää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikkaiden lapset taas oppivat varsin helposti kokaiininkäytön ja lääketablettien napsimisen vanhempien lääkeputkiloista. Nuorilla ei ole turvallista oikein missään perhetyypeissä enää.
Tää kommentti ei liity kyl Tapani kansaan
- Anonyymi
Kuunnelkaa you tubesta kun Tapsa laulaa Tapio Rautavaaran lauluja. Voi että ne oli ihania, äänikin oli aika paljon samanlainen kuin Tapio Rautavaaran. 😊
- Anonyymi
Tapio Rautavaara oli suuremman luokan juoppo, koko aikuisikänsä. Lauluäänestäkin ne menneet kossusatsit kuulsi läpi.
- Anonyymi
No siitä en tiedä. Monikin laulaja joka keikkailee ja laulaa kännisille yleisölle sortuu itsekin ryyppää. Tapani kansa ei sortunut,en ainakaan ole koskaan kuullut et Tapani ois kännipäiteens jossain hillunut. Siksi varmaan äänikin pysyi niin kauniina ja soinnikkaana.
- Anonyymi
Vaikea on sanoa Tapion tihrusilmistä, mitä kuvastivat.
Ehkäpä kuitenkin surua, kun ei oikein löytynyt sitä elämän juonta?- Anonyymi
Hyvin Kansa lauloi.
Mutta ilme oli aina sellainen, änkyrämäisen kommunistin ilme, katse.
Kyräilevä, epäileväinen katse. Kuten kommunisteilla ilme on.
Kommunisti on hyvin, hyvin katkeroitunut.
Kommunismihan perustuu elämän kurjistamiseen, pahuuteen kaikkia kohtaan.
Siksi kommunismi perustaa keskushallinnon, kolhoosit.
Kyttäyshallinnon, kaikkia kyttäillään, salakuunnellaan.
Suomessa on kielletty äärioikeisto järjestö. Myös kommunismi, pitää kieltää.
Kommunismi ei missään suhteessa, kuulu demokratiaan.
- Anonyymi
ei kai vainaja laula. onpa outo väite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 75842
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745