eurohockey turnaus ottelu 1.5.2025 Suomi vs Tsekki

Anonyymi-ap

Havaintoja tällaisia;

Suomi pelasi pitkälti pystysuunnan lätkää ja välillä pelaajat ei olleet "kotonaan" miten toimia että syöttöjenvastaanotto oli hapuilevaa. Välillä palauteltiin taaksepäin ja lähdettiin puolihitailla lähdöillä.

Tossa lyhyessä pähkinänkuoressa leijonien pelitaktiikka eilen Tsekkiä vasttaan. Aika paljon parannettavaa mutta myös paljon hyvääkin kun noustiin melkein tasoihin ja itseasiassa tehtiin maali joka hylättiin ja jos ei oltaisi hylätty niin oltaisiin noustu tasoihin että leijonalauma osoitti henkistä lujuutta ja sitkeyttä.

Uskon että leijonat ei pelanneet eilen niin hyvää peliä johtuen pitkälti muutoksista joukkueessa. Esim NHl-pelaajilla vielä totuttautumiseen vie hieman aikaa.

Tsekki sen sijaan pelas vahavan pelin jossa nojasi vahvemmin kiekkokontrolliin kuin Suomi esittämällä mm pitkiä hyökkäyksiä enemmän kuin suomi ja kärkikarvaamalla ahkerammin kuin Suomi.

kommentoija-kirjoittaja Juha Pohjola(metsänmies-erakko)

0

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        24
        2655
      2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        40
        2322
      3. Ei tule uni

        Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
        Ikävä
        62
        1298
      4. Miksi juuri Venezuela?

        Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
        Maailman menoa
        299
        1221
      5. Toivon sulle silti hyvää

        Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
        Ikävä
        41
        986
      6. Tiedän, että olet luonnevikainen

        Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
        Ikävä
        42
        967
      7. Pitäisikö meidän

        Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
        Ikävä
        76
        870
      8. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        73
        843
      9. Nautitko riidan haastamisesta?

        Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
        Sinkut
        175
        793
      10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        93
        772
      Aihe