Tuli mainoskirje kotiin, yritys nimeltään GeMoney tarjoaa tosi halvalla lainaa ja melko pitkillä vuosilla. Vertaillessani nykyisin maksamiini vuosikorkoihin (OP ja Nordea), korko tuntuu olevan melko kilpailukykyinen. Pankin nimeä ei kuitenkaan näy v. 2004 Helsingin puhelinluettelossa. Onko siis varma ja rehellinen yritys ja ilm. uusi. Mutta - mikä on miehiään tämä "pankki" vai pankki.
GE MONEY-PANKKIKO
7
5459
Vastaukset
- vastaus
GE Money on rahoituayhtiö. Itselläni on autorahoitus kyseisestä firmasta. GE Money ei siksi löydy 2004 puhelinluettelosta, koska firman nimi muuttui "GE Money" -nimiseksi vasta muutama kuukausi sitten. Yrityksen aikaisempi nimi oli GE Capital Autorahoitus. Tässä linkki sen kotisivuille:
http://www.gemoney.fi/content/Default.aspx
Tässä lainaus sivustolta:
"GE Money on johtava kotitalouksia ja yrityksiä palveleva rahoitusyhtiö, joka toimii 42 maassa".
"Suomessa olemme toimineet vuodesta 1998 GE Capital Autorahoituksen nimellä. Maaliskuussa 2005 muutimme nimemme GE Money Oy:ksi ja samanaikaisesti laajensimme toimintaamme ajoneuvorahoituksesta myös muille rahoituksen alueille".
"Palveluvalikoimaamme kuuluvat tällä hetkellä ajoneuvojen osamaksu- ja leasingrahoitus sekä vakuudettomat kulutusluotot". - halpaa lainaa??
Hei! Älä sekaannu mihinkään ge yhtiön juttuihin!Lupaavat sata hyvää,mutta sontaa tulee niskaan!Mulla toki ei ole heidän rahoituksestaan kokemusta,mutta vakuutuksesta tuore kokemus!En ainakaan tästä lähtien sekaannu ulkomaisiin rahoitusyhtiöihin,kyllä kotimaisuus vie kyllä raha-asioissa voiton.Suosittelen,että mietit todella tarkkaan,ja luet ne pienelläkin painetut...
- xxx
Taitaa olla vakuutus ja rahoitus yhtiöt ihan eri asioita. Käsittääkseni GE on maailman suurin yritys juuri sen monialaisuuden vuoksi. Joten taitavat olla ihan eri yhtiöitä. Vaikka ovatkin samaa isoa yritystä... Korjatkaa mikäli olen väärässä.
- Henni
Sain taannoin saman kirjeen, luithan sinäkin tuon pienellä painetun. Todellinen vuosikorko taisi olla jotain 20 ja 30 prosentin välillä, kun minun pankissani se on kulutusluotossa noin 6 %. Toki pankissa yleensä vaaditaan takaaja, mutta minä kyllä mieluummin etsin sen kuin maksan pelkästään korkoja huikeat määrät.
- samppa
Taisi olla maksimissaan hieman yli 12 - 13%. Kyllä sulla menee nyt sekaisin johonkin muuhun firmaan.
- samppa
Kuka hullu rupeaa kenenkään kulutusluoton takaajaksi?!?
- Väärää
Tarjousta (Ellos?) GE:llä esim 20000/120 kk, todellinen vuosikorko n.8,2.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901945
- 1131053
- 104991
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20747- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42598Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä29590Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;203481