Olen saanut Ajovarma OYJ pysäköinti virhemaksu kehotuksen, se kun on maksamatta. Tuollaista yritystä käsittääkseni ei ole, eli eikös OYJ tarkoita pörssiyhtiötä. Autoa ei ole ollut yli 20 vuoteen. No, se kehotus oli mennyt roskapostiin ja tullut jo kaksi viikkoa sitten, joten se oli jäänyt lukematta. Linkkiä en avannut ja jää avaamattakin. Niin että Ajovarma OY on kyllä olemassa ja se on julkinen organisaatio.
Huijausyritys
Anonyymi-ap
3386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
laittavat oman tilinumeron paperiin
Osakeyhtiö voi olla julkinen (Oyj), jolloin kuka tahansa voi ostaa osakkeita ja näin tulla sen omistajaksi tai yksityinen (Oy), jolloin osakkeista ei käydä avointa kauppaa.
Ajovarman sivuilla:
"Varoitamme A-Katsastuksen ja Ajovarman nimissä tekstiviestitse lähetetyistä huijausviesteistä. Tekstiviesteissä väitetään, että viestin saajalla on ajoneuvon määräaikaiskatsastus myöhässä ja kehotetaan varaamaan aika viestissä olevan linkin kautta tai että pysäköintimaksua ei ole suoritettu ja se pitäisi maksaa. Kyse on kalasteluviesteistä, joilla yritetään saada käyttäjä klikkaamaan viestissä olevaa linkkiä ja luovuttamaan pankkitunnukset rikollisille."