Kuopiossa osataan ja voitetaan

Anonyymi-ap

https://www.fingridlehti.fi/kuopiossa-harjoiteltiin-sahkoverkon-pimeakaynnistysta-onnistuneesti/

Kuopiossa toteutettiin keväällä laaja harjoitus, jossa hyödynnettiin kaasuturbiinia sähköjen palautuksessa Kuopion sähköverkkoon. Ensin sähkövirta katkaistiin kokonaan tietyltä rajatulta sähköverkon osalta ja sitten palautettiin kaasuturbiinin avulla ilman sähköä.

Harjoitus vaati monen ammattilaisen osaamista ja kesti pitkän työpäivän, mutta Kuopion Energian ja Kuopion Sähköverkon asiakkaille se ei näkynyt millään lailla.

”Harjoitus sujui todella hyvin ja tuntui todelliselta, koska kiire tuli, kuten aidossa vikatilanteessakin tulisi”, kertoo toimitusjohtaja Kari Väänänen Kuopion Sähköverkko Oy:stä, Kuopion Energia Oy:n tytäryhtiöstä.

”On tärkeä harjoitella, jotta aidoissa vikatilanteissa ongelmista selvittäisiin nopeasti, eivätkä asiakkaat joutuisi olemaan kauan ilman sähköä”, Väänänen lisää.

---

Varmaankin Kuopiossa on siirtosähkö hirmuisen kallista, kun tuolla tavalla varautuvat, katsotaanpa...
Perusmaksu 6,78 €/kk Siirtomaksu 3,21 snt/kWh
No ei ole! Lisäksi kuukausimaksu on sama 63A asti!
https://www.kuopionenergia.fi/wp-content/uploads/2024/12/ke_sahkoverkon_verkkopalveluhinnasto_202412_20241205.pdf

0

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        34
        2755
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        36
        2591
      3. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        53
        2564
      4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        96
        2094
      5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        40
        1961
      6. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        313
        1742
      7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        150
        1526
      8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        73
        1388
      9. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1158
      10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        27
        1123
      Aihe