Uusiliitto Salaisuuksien salaisuus

Tämä jakaa uskonnolliset ja Kristuksen omat.
Kerron tässä ytimen josta ei kukaan opeta vaikka pitäisi.
Miksi vanha liitto oli huono eikä toiminut ?
Syy on se, että kaikki Israel ei vaeltanut Hengessä vaan heitä ohjattiin ja neuottiin .
Pyhä Henki toimi vain vähäisen porukan sisällä ja mitä teki kansa.
He kuuntelivat ja tottelivat hetken ja taas kääntyivät synnin tekoon ja vtn osalta näemme tämän todeksi ja tuo ei toiminut.

Kun Jeesus teki upean pelastustyönsä niin Hän oikein kiiruhti päästä lähettämään Pyhän Hengen ,että Hänen omat sai itseensä jokaikinen joka Hänen .
Tämä muutos on TOTAALINEN ja hyvä.
Ne joissa Jumalan Henki on ovat suoraan yhteydessä Jumalaan.
Henki muuttaa ihmisen eläväksi ja ihminen tulee ohjattua ilman välikäsiä kun ihminen vain ymmärtää rukoilla ja mitä enemmän rukoilee niin yhteys pysyy Luojaan auki jatkuvasti.
Tämä on se salaisuus .Tämä antaa Ikuisen elämän Kristuksessa Jeesuksessa joka on meidän Kuningas .
Valitettavasti kaikki eivät usko tätä vaan yrittää pystyttää vanhaa liittoa ja he eivät ymmärrä vaan ovat ulkona pelastuksesta.
Heille ei kelpaa asiat, jotka Jeesus ilmoitti vaan he pilaavat kaiken ja tästä myös Paavali varoitti ja ilmoitti heidän olevan ulkona Jumalan valtakunnasta.
Siis vaeltakaa Hengessä ja voin sanoa, jos kristitty Suomen kansa oppii vaeltamaan Hengessä niin ihmeet ja merkit on tässä maassa välittömästi vahvoja ja Taivas aukeaa kokouksissa ja myöhemmin joka paikassa missä liikkuu.
Näin uskon.

12

601

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun Jumala ohjaa suoraan Hengestä eli Hengen kautta ja ihminen vaeltaa Hengessä niin ohjaus ,opetus on täydellistä.

      • Anonyymi

        Tulee koetella kaikki henget !


    • Anonyymi

      Näkemyksesi sopii varsin hyvin Raamatun kokonaiskuvaan. Kuvauksestasi heijastuu toive, että uskonnollisuus väistyisi ja todellinen hengellisyys valtaisi alaa. Toive on ymmärrettävä varsinkin tänä aikana, kun suunta on pääosin päinvastainen. Tosiasiassa Jumalan valtakunta on aina ollut salaisuus, johon pääsee vain Jumalan henkilökohtaisesta kutsusta. Vanhan liiton aikana henkilökohtainen kutsu oli ainut tie Hengen osallisuuteen. Uuden liiton mukana tie on periaatteessa kaikille avoimena evankeliumissa. Silti evankeliumi ja Jumalan valtakunta on edelleen salaisuus. Sen avautuminen edellyttää, että Jumalan Henki avaa sen kullekin yksilöllisellä tavalla. Uskonnollisuus ei poistu hurskailla toiveilla tai ihmisten toimenpiteillä, kuten palavilla saarnoilla. Jeesus eli valona maailmassa ja rakasti uskonnollisia ihmisiä. Siksi osa heistä kääntyi uskonnollisuudesta. Nytkin sitä tapahtuu, mutta vain sen verran kuin on kristittyjä, jotka vaeltavat valossa ja ovat elämällään Kristus-valona.

    • Anonyymi

      Hengessä vaellus on pelastuksen ehto.

    • Toivottavasti kristityt ymmärtää pian tämän asian tärkeyden.
      Ne jotka Laodikean tyylillä on uskovia.
      Voivat vielä kokea sen oikean Jumala yhteyden mihin jokainen on kutsuttu.
      Sen kokeneena ikinä ei halua luopua vaan elää siitä.

    • Anonyymi

      Väitätkö tosiaan että vanhassa testamentissa ei ollut Pyhää henkeä?

      • En tietääkseni niin ole väittänyt.


    • Anonyymi

      Joskin Israel vaelsi vanhassa liitossa jotakuinkin siten kuten piti vaeltaa. Se oli lakiliitto, jossa Mooses oli tuonut lain taulut kansalle. Rikkomuksia tietenkin sattui kuten lakiliitossa aina sattuu, koska ei kirjaimen kautta kellään voi olla selkeää käsitystä jokaisesta elämän yksityiskohdasta miten toimia vaikka VT antaakin aika seikkaperäisi ohjeita moniin elämäntilanteisiin. Se hyväksyttiin vanhassa liitossa ja siksi oli eläinuhrit. Niillä korvattiin se mikä jäi puuttumaan, kun laki ei voi tehdä ihmistä missään tilanteessa täydelliseksi. Niin lakiliiton epätäydellisyys myönnettiin eikä edes vaadittu että kansa vaeltaa Pyhän Hengen palossa tietäen miten tulee vaeltaa. Siitä on vasta ennustuksia VT:ssä.

      Tilanne kärjistyi sitten kun Jeesus tuli Messiaana tuomaan uutta liittoa ja juutalaiset pitivät jääräpäisesti kiinni vanhan liiton laista. Omalla tavallaan he toimivat aivan oikein, niin tulkitsivat Jeesuksen suhteen lakia aivan oikein, eikä siinä ollut vikaa, eikä Jeesus tullut sitä opettamaan, vaan he eivät vain olleet tutkineet kirjoituksista riittävän tarkkaan sitä mitä tuli tapahtumaan kun Messias tulee, miten kaikki tulee muuttumaan.

      Ja niin Jeesus päätyi fariseusten toimesta ristille.

      Loppu on sitten siitä Hengen liiton aikaa, joka voi olla aivan yhtä vaikea ottaa vastaan tänä päinä kuin mitä oli fariseusten ottaa vastaan aikanaan.

    • Kun vtn lukee läpi ja Jumalan ilmoitukset niin ei jääräpäisempää kansaa ole kuin Israel.
      Jatkuvaa kahnausta ,tottelemattomuutta, epäjumalan palvontaa sadoin paikoin ja kenties paljon pahempaa eli olla uhraamassa saatanalle.
      Jumala varoitti monin tavoin, sitten tuli rangaistukset ja tuho.
      Pakkosiirtolaisuus, temppelien tuhoa ja kansa vieläkin peite silmillään tai osa jo on alkanut näkemään valon sen oikean valon.

    • Anonyymi

      Ei ole Suomen kansa oppinut vaeltamaan hengessä, vaan teräaseet kourassa kouluissa ja muualla.

      • Tämä vaan pahenee..tämä vasta alkua.
        Raakuus tulee täysillä kun Jumalasta luovutaan.
        Joka päivä kun ateisteja tulee lisää niin tulee myös murhia ja pahuutta samaan tahtiin.
        Katsokaa ja oppikaa.
        Näin tulee käymään ja siihen ei auta eduskunnan täysistunnot.
        Kun Jumalan suojeluksesta luovutaan niin saatanan voima tulee tilalle.
        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävää ikävää kun ihmiset ei tajua.
        Toivottavasti Jumala säälii tätä kansaa ja vuodattaa voimaansa.
        Tämä on hieno maa ja kiltti kansa pohjimmiltaan.
        Nyt sitten on nato tullut ja kuolema roikkuu Suomen yllä.
        Nato on pahinta mitä tälle maalle tapahtui.
        Herra anna anteeksi meille meidän karmeat virheemme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      95
      1541
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1043
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      906
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      848
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      768
    6. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      746
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      737
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      728
    9. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      14
      703
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      697
    11. 68
      682
    12. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      674
    13. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      59
      672
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      651
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      595
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      46
      579
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      576
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      557
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      535
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      149
      534
    Aihe