Uusiliitto Salaisuuksien salaisuus

Tämä jakaa uskonnolliset ja Kristuksen omat.
Kerron tässä ytimen josta ei kukaan opeta vaikka pitäisi.
Miksi vanha liitto oli huono eikä toiminut ?
Syy on se, että kaikki Israel ei vaeltanut Hengessä vaan heitä ohjattiin ja neuottiin .
Pyhä Henki toimi vain vähäisen porukan sisällä ja mitä teki kansa.
He kuuntelivat ja tottelivat hetken ja taas kääntyivät synnin tekoon ja vtn osalta näemme tämän todeksi ja tuo ei toiminut.

Kun Jeesus teki upean pelastustyönsä niin Hän oikein kiiruhti päästä lähettämään Pyhän Hengen ,että Hänen omat sai itseensä jokaikinen joka Hänen .
Tämä muutos on TOTAALINEN ja hyvä.
Ne joissa Jumalan Henki on ovat suoraan yhteydessä Jumalaan.
Henki muuttaa ihmisen eläväksi ja ihminen tulee ohjattua ilman välikäsiä kun ihminen vain ymmärtää rukoilla ja mitä enemmän rukoilee niin yhteys pysyy Luojaan auki jatkuvasti.
Tämä on se salaisuus .Tämä antaa Ikuisen elämän Kristuksessa Jeesuksessa joka on meidän Kuningas .
Valitettavasti kaikki eivät usko tätä vaan yrittää pystyttää vanhaa liittoa ja he eivät ymmärrä vaan ovat ulkona pelastuksesta.
Heille ei kelpaa asiat, jotka Jeesus ilmoitti vaan he pilaavat kaiken ja tästä myös Paavali varoitti ja ilmoitti heidän olevan ulkona Jumalan valtakunnasta.
Siis vaeltakaa Hengessä ja voin sanoa, jos kristitty Suomen kansa oppii vaeltamaan Hengessä niin ihmeet ja merkit on tässä maassa välittömästi vahvoja ja Taivas aukeaa kokouksissa ja myöhemmin joka paikassa missä liikkuu.
Näin uskon.

11

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kun Jumala ohjaa suoraan Hengestä eli Hengen kautta ja ihminen vaeltaa Hengessä niin ohjaus ,opetus on täydellistä.

      • Anonyymi

        Tulee koetella kaikki henget !


    • Anonyymi

      Näkemyksesi sopii varsin hyvin Raamatun kokonaiskuvaan. Kuvauksestasi heijastuu toive, että uskonnollisuus väistyisi ja todellinen hengellisyys valtaisi alaa. Toive on ymmärrettävä varsinkin tänä aikana, kun suunta on pääosin päinvastainen. Tosiasiassa Jumalan valtakunta on aina ollut salaisuus, johon pääsee vain Jumalan henkilökohtaisesta kutsusta. Vanhan liiton aikana henkilökohtainen kutsu oli ainut tie Hengen osallisuuteen. Uuden liiton mukana tie on periaatteessa kaikille avoimena evankeliumissa. Silti evankeliumi ja Jumalan valtakunta on edelleen salaisuus. Sen avautuminen edellyttää, että Jumalan Henki avaa sen kullekin yksilöllisellä tavalla. Uskonnollisuus ei poistu hurskailla toiveilla tai ihmisten toimenpiteillä, kuten palavilla saarnoilla. Jeesus eli valona maailmassa ja rakasti uskonnollisia ihmisiä. Siksi osa heistä kääntyi uskonnollisuudesta. Nytkin sitä tapahtuu, mutta vain sen verran kuin on kristittyjä, jotka vaeltavat valossa ja ovat elämällään Kristus-valona.

    • Anonyymi

      Hengessä vaellus on pelastuksen ehto.

    • Toivottavasti kristityt ymmärtää pian tämän asian tärkeyden.
      Ne jotka Laodikean tyylillä on uskovia.
      Voivat vielä kokea sen oikean Jumala yhteyden mihin jokainen on kutsuttu.
      Sen kokeneena ikinä ei halua luopua vaan elää siitä.

    • Anonyymi

      Väitätkö tosiaan että vanhassa testamentissa ei ollut Pyhää henkeä?

      • En tietääkseni niin ole väittänyt.


    • Anonyymi

      Joskin Israel vaelsi vanhassa liitossa jotakuinkin siten kuten piti vaeltaa. Se oli lakiliitto, jossa Mooses oli tuonut lain taulut kansalle. Rikkomuksia tietenkin sattui kuten lakiliitossa aina sattuu, koska ei kirjaimen kautta kellään voi olla selkeää käsitystä jokaisesta elämän yksityiskohdasta miten toimia vaikka VT antaakin aika seikkaperäisi ohjeita moniin elämäntilanteisiin. Se hyväksyttiin vanhassa liitossa ja siksi oli eläinuhrit. Niillä korvattiin se mikä jäi puuttumaan, kun laki ei voi tehdä ihmistä missään tilanteessa täydelliseksi. Niin lakiliiton epätäydellisyys myönnettiin eikä edes vaadittu että kansa vaeltaa Pyhän Hengen palossa tietäen miten tulee vaeltaa. Siitä on vasta ennustuksia VT:ssä.

      Tilanne kärjistyi sitten kun Jeesus tuli Messiaana tuomaan uutta liittoa ja juutalaiset pitivät jääräpäisesti kiinni vanhan liiton laista. Omalla tavallaan he toimivat aivan oikein, niin tulkitsivat Jeesuksen suhteen lakia aivan oikein, eikä siinä ollut vikaa, eikä Jeesus tullut sitä opettamaan, vaan he eivät vain olleet tutkineet kirjoituksista riittävän tarkkaan sitä mitä tuli tapahtumaan kun Messias tulee, miten kaikki tulee muuttumaan.

      Ja niin Jeesus päätyi fariseusten toimesta ristille.

      Loppu on sitten siitä Hengen liiton aikaa, joka voi olla aivan yhtä vaikea ottaa vastaan tänä päinä kuin mitä oli fariseusten ottaa vastaan aikanaan.

    • Kun vtn lukee läpi ja Jumalan ilmoitukset niin ei jääräpäisempää kansaa ole kuin Israel.
      Jatkuvaa kahnausta ,tottelemattomuutta, epäjumalan palvontaa sadoin paikoin ja kenties paljon pahempaa eli olla uhraamassa saatanalle.
      Jumala varoitti monin tavoin, sitten tuli rangaistukset ja tuho.
      Pakkosiirtolaisuus, temppelien tuhoa ja kansa vieläkin peite silmillään tai osa jo on alkanut näkemään valon sen oikean valon.

    • Anonyymi

      Ei ole Suomen kansa oppinut vaeltamaan hengessä, vaan teräaseet kourassa kouluissa ja muualla.

      • Tämä vaan pahenee..tämä vasta alkua.
        Raakuus tulee täysillä kun Jumalasta luovutaan.
        Joka päivä kun ateisteja tulee lisää niin tulee myös murhia ja pahuutta samaan tahtiin.
        Katsokaa ja oppikaa.
        Näin tulee käymään ja siihen ei auta eduskunnan täysistunnot.
        Kun Jumalan suojeluksesta luovutaan niin saatanan voima tulee tilalle.
        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävää ikävää kun ihmiset ei tajua.
        Toivottavasti Jumala säälii tätä kansaa ja vuodattaa voimaansa.
        Tämä on hieno maa ja kiltti kansa pohjimmiltaan.
        Nyt sitten on nato tullut ja kuolema roikkuu Suomen yllä.
        Nato on pahinta mitä tälle maalle tapahtui.
        Herra anna anteeksi meille meidän karmeat virheemme.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      101
      3258
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      3
      2628
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2506
    4. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      72
      1483
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      92
      1472
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1055
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      975
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      334
      964
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      877
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      834
    Aihe