Tällä Plasmamoottorilla on mahdollista lentää Marsiin kahdessa kuukaudessa. https://www.rdworldonline.com/russia-unveils-prototype-for-plasma-engine-that-could-reach-mars-in-1-2-months/
Venäläiset ovat kehittänneet vallankumouksellisen Plasmamoottorin
Anonyymi-ap
37334
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Kiinnostava uutinen.
Ihmiset tarvitsevat lisää planeettoja saastutettavaksi.
Varmaankin siksi, että tiettömässä metsässä tai upottavalla kyntöpellolla aasilla saa kuljetettua tavaraa paremmin kuin suurella plasmamoottorilla.
Tämä ei ole mikään valeuutinen vaan totisinta totta.
https://atommedia.online/en/2025/02/07/uchenye-rosatoma-zavershili-razrabo/#:~:text=The scientists at Rosatom have,“New Nuclear and Energy Technologies”
Moottorit kykenevät tuottamaan nopeuden 100km/h sekunissa. Toki kaiken järjen mukaan tällaisella teknologialla pystytään kehittelemään myös sotaan tarkoitettuja raketteja. Moskovan ja Helsingin etäisyys on linnuntietä n. 900km, joten tällainen raketti pystyttäisiin ampumaan Moskovasta Helsinkiin n. yhdeksässä sekunnissa. Se on sellaista noeputta, että mikään imatorjunta ein sitä pysäytä.
Tekniikan maailma -lehti: "Kuudessa viikossa Marsiin – Tällainen on Nasan kehittämä plasmamoottori. Nasa on kehittänyt jo vuodesta 1977 Vasimr-rakettia. Nimi on lyhenne sanoista Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket."
roskosmo 50 vuotta myöhässä vain
Sen kun näkis. Se on varmaan yhtä hyvä kun Mossen moottori.
Mossen, varsinkin Skandinavian, moottori oli kyllä varmatoiminen. 👍🎖️Sen sai kammella kätsysti käyntiin. ⚙️
Kokemusta ja näkemystä on. Fatsilla oli tämmönen Mosse.🚙 (Oli muuten kova kepuporvari mun fatsi. Bönde pienilveilijä.🏠🤠🚜🌾🌾🌾🐮🍀Ei kommari.🇻🇳🎖️😹👍🇫🇮)
Venäläiset aina kehittelee jotain uutta ja suurta. Mutta koskaan näitä ei nähdä valmiina. Mikään ei oikein toimi kunnolla.
Tietotaitoa olisi mutta korruptio tekee kannattamattomaksi osaajille tehdä parasta jälkeään.
Nyt puuttuu enään suunnistystaito jottei hörkötys päädy Aurinkoon.
Kuinka nopeasti tuolla lentää ikkunasta 😁 😆 😅 😂 🤣
Venäläisiä ei oikeasti kiinnosta rakettimoottorien kehittely mihinkään Mars-lennoille. Ainoa asia johon vanjat haluaa raketteja kehitellä on sotilaallisiin ohjuksiin, siviilikohteiden ja koulujen pommitusta varten.
Neukkula yritti 16 kertaa tähdätä luotaimen Marsin pinnalle.
Kun samaan aikaan useat Nasan luotaimet laskeutuivat onnistuneesti Marsiin
Zondit on venäläinen keksintö. Sillä osuu varmasti johonkin kuten voimme nähdä Ukrainassa.
Osuu johonkin siksi koska niiden tarkoituksena on ohilentää.
Taitaa olla ainut ryssän laite joka on kestänyt neuvostoliiton ajoista lähtien, Sojuz-kantoraketti (ensilento 1957) jolla hoidetaan edelleenkin ISS-avaruusaseman huolto ja miehistö kuljetuksia,,,
Nuo idän pölkkypäät käyttävät kaikista ikinä kehittämistään raketeista Sojuz-nimitystä. Että ne kaikki ovat edelleenkin Sojuz-raketteja.
Sen sijaan amerikkalaisilla on ollut selkeitä sukupolvia. Ensin oli Jupiter-raketit sitten Saturn-raketit ja nyt meneillään ovat kaupalliset Space-X raketit.
Pölkkypäillä se etu että laittaa minkä pommin kyytiin tahansa elollisen Koiran tai Örkin . Ei välitä kukaan jääkö eloon vai ei .
Venäläisessä plasmamoottorissa on vain yksi mitätön mutta merkitsevä vika:
Se ei toimi muualla kuin propagandassa.
Venäläisen plasmamoottorin paikka on venäläisten saavutusten museossa. Venäläisen persiinpäristimen vieressä.
Pääsisikö kukaan ihminen hengissä perille. Viimeistään lopputörmäyksessä tulisi exodus.
Siis uusi Sojuz-perseensuristin. Kyllä ne osaa.
"Neukkula yritti 16 kertaa tähdätä luotaimen Marsin pinnalle."
Entinen Neuvostoliitto, nykyinen Venäjä on hyvin sisäsiittoinen maa. Serkkuavioliitot ovat ihan arkipäivää.
Noillakin Marsiin tähdänneillä on ollut jotain kierosilmäisyyttä tai aivovammaa tai serkusten hermostoperäisiä juttuja.
Neuvostoliiton romahdettua Putinin Venäjä yritti vielä kerran tähdätä luotaimen Marsin pinnalle. Se raketti räjähti vähän laukaisun jälkeen Maan ilmakehässä.
Venäläiset eivät ole kehittäneet edes kunnollista autoa vuosikymmenten aikana.
Vai että plasmaraketti? Voisivat tarjota sillä neitsytkyydin Putinille ja Mars-intoilija Elon Muskille.
Minullakin lapsena oli kylpyammeessa . Kynttilällä liikkuva lelu vene .
Olisikohan tuossa yksi kunnollinen auto.
https://www.youtube.com/watch?v=5OjKx-K8jnw
Se on kiinalainen sähköauto.
Amerikkalaisilla on ollut ufo aluksia jo 70 vuotta. Googlatkaa mitä Haim Eshed on kertonut ja kuka hän on ja meriitit.
Että joo...
Riittävän kevyt alus suhteessa polttoaineeseen niin kyllä onnistuu. Normaalisti Mars planeetalle matkatessa alus lentää perässä pikku hiljaa lähesten puolen vuoden ajan. Jos polttoaine on riittävän tehokas niin nopein tapa matkustaa Marssiin on suorin tie.
Miten USA aikoo estää tämän ja ryöstää venäläisinnovaation piirrustukset, sekä toteuttaa ensimmäisenä plasmamoottorisen raketin?
Yhdysvaltalainen fyysikko ja raketti-insinööri Robert Goddard tutki sähköpropulsiota harvakseltaan vuodesta 1906 aina vuoteen 1917, jolloin hän hankki patentin ”metodille tuottaa sähköistettyjä kaasusuihkuja”. 1960-luvun alulla plasmamoottorien parissa työskentelivät Fairchild Republic ja Massachusettsin teknillisen korkeakoulun Lincoln-laboratorio. Ensimmäinen yhdysvaltalainen plasmapulssimoottori laukaistiin LES-6-satelliitin kyydissä syyskuussa 1968, ja sitä käytettiin satelliitin asennonsäätöön vuosikymmenen ajan.
Myöhemmissä, vuonna 1976 laukaistuissa LES-8- ja LES-9-satelliiteissa[ oli tarkoitus kokeilla pulssiplasmamoottoreita asemanpitotehtävissä, mutta liki valmiiksi kehitetty sähköpropulsiojärjestelmä korvattiin lopulta yksinkertaisemmalla kylmäkaasumoottorilla. Plasmapulssimoottorien käyttökohteena LES-sarjaa seurasi Yhdysvalloissa vuonna 1974 laukaistu SMS-sääsatelliitti, jossa moottorityyppiä käytettiin pyörimisakselin prekession hallintaan.
Plasmapulssimoottoreita käyttivät myös Yhdysvaltain laivaston Transit-satelliittinavigaatiojärjestelmän parantamiseksi vuosina 1975–1976 laukaistut Triad-2- ja Triad-3-prototyyppisatelliitit sekä myöhemmät vuosina 1981–1988 laukaistut Nova-navigaatiosatelliitit. TIP-ohjelman satelliiteissa käytettiin kahta redundanttia plasmapulssimoottoria kiertoradalla esiintyvän heikon ilmanvastuksen vaikutuksen kumoamiseen. Moottoreissa oli yksi kilogramma teflon-ajoainetta, joka riitti Triad-satelliiteissa 10 vuoden operointiin. Myöhemmillä Nova-satelliiteilla oli 8–9 vuoden käyttöikä. Triad- ja Nova-satelliittien plasmapulssimoottoreita käytettiin yhteensä noin 50 miljoonaan pulssiin ohjelman 20 vuoden keston aikana.
Örkeiltä siis puupäiltä puuttuu älyohjaus siittimen käyttökohteesta . Työntelevät sitä milloin mihinkin Hevosten kakkaläjiin ja murkkupesiin sekä örkkimiesten pehvoihin .
Hahhah, kunnon röllähdys ja örähdys "Voitonpäivän" alla.
Kunnon röhönaurut.
Toivotaan, että se Venäläinen romusateliitti putoaa Kremliin.