Vielä jauhelihapulasta.

Suomen kaupoissa pulaa jauhelihasta ja samoihin aikoihin olla aloittamassa Suomessa keinolihan valmistusta. Onko näillä jokin yhteys? 🤔
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/keinolihan-tuotanto-alkaa-2025-suomeen-maailman-suurin-tehdas-jossa-valmistetaan-naudanlihaa/fd154ce6-8a0c-49cf-bc0b-b8a1d585bee9
10130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Miksi maidosta ei ole pulaa jos naudanlihasta on pulaa?

Äänestä
  • Lihakarjan kasvatus on ihan eri juttu kuin maitokarjan pito.

    Äänestä

kun tulee lihasta loppu niin samoin ei kukaan halua mitään keinoemonruokia.
kun markkinat ei vedä kuihtuu paksumpikin hämähäkki.

Äänestä

Tekemällä tehty pula, jotta saadaan sitten keinolihaa kaupaksi??

Äänestä

Mitään ongelmaa ei ole. Ravintosuositus ei suosittele mitään eläinperäistä ruokaa juurikaan käytettävän ja eikä ihmiset edes todellisuudessa halua syödä lihaa. Siksi on järkevää että lihan myyntiä kaupoissa vähennetään.

Äänestä
  • Ravintosuositukset sisältävät myös lihan. Naudanlihan kysyntä on myös noussut.

    Äänestä

Ympristö kiittää ja pokkaa, kun tolkuton syötäväksi pidettävien nautakarjojen määrät kutistuvat. Ihminen voi syödä mainiosti lampaan ja possun lihaa, kun isot nautaeläimet katoavat suomalaisesta maalaismaisemasta. Metaanipäästöjen määrä alenee 70% Suomessa.

Silloin uutena aikana, naudanlihaa syödään vain suurimpina juhlapyhinä. Ihan kuten jouluisin nyt syödään kinkkua ja pääsiäisenä karitsaa.

Äänestä

Jauhelihapulasta en tiijä mutta jauhelihapasta on hyvää.

Äänestä

Lihakarjan kasvatus on jo tappiollista, siinä se syy. Eläkkeelle jäävät myyvät tiloja lähinaapureille, jotka eivät kuitenkaan kasvata karjaa vaan lisäävät peltoviljelyä.

Äänestä

Mielenkiinnolla odotan että minkämakuisia ja hintaisia korvikkeita saavat aikaan.
Keinolihan tuotantohan on toistaiseksi ollut erittäin kallista ja hygienialtaan äärimmäisen tarkkaan puuhaa eikä suuria tuotantomääriä ei ole kyetty vielä toteuttamaan.

Ehkä lihan tasalaatuisuus ainakin paranisi keinolihan tuotannossa kun ei tarvitse murehtia mureudesta, jännepaloista jauhelihassa yms.
Jospa onnistuisivat joskus jalostamaan valmiiksi täydellisesti läpimarinoituneen lihan jonka vain paiskaa grilliin ilman aikaavieviä marinointirituaaleja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Suomen kaupoissa pulaa jauhelihasta ja samoihin aikoihin olla aloittamassa Suomessa keinolihan valmistusta. Onko näillä jokin yhteys? 🤔
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/keinolihan-tuotanto-alkaa-2025-suomeen-maailman-suurin-tehdas-jossa-valmistetaan-naudanlihaa/fd154ce6-8a0c-49cf-bc0b-b8a1d585bee9

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu