Melkein puolet demareista kannattaa hallituksen verolinjausta

Anonyymi-ap

Riikka Purra lyö verolukuja pöytään. Kyllä meillä keksustalasillakin on sama linjaus, jota demaritkin puolittain kannattaa.
Veronalennukset. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) puolustaa hallituksen veroalea ja viittaa myös demareihin.
Purran mukaan korkeimpien rajaveroasteiden alentamiselle on tutkimusperustaa ja myös SDP:n kannattajista merkittävä osa puoltaa alentamista.

Ei ole suuri yllätys, että tällaisella kysymyksellä saa vastauksen, että EI OLE. Sen sijaan mikäli kansalaisille kerrottaisiin, mitä oikeasti tehdään ja miksi ylimpien marginaalien alentaminen ei ole vain ’kädenojennus kaikkein rikkaimmille’, vaan koko yhteiskuntaa ja taloutta hyödyttävä kasvutoimi, tulos voisi olla erilainen”, Purra kirjoittaa blogissaan.

Hallitus ei Purran mukaan painota veronkevennyksiä suurituloisille, vaan laskee niitä merkittävästi kaikilta. Tällä hallituskaudella pieni- ja keskituloisia ja lapsiperheitä painottaen työnverotusta kevennetään 1250 miljoonaa euroa, kun ylimpien marginaalien alentaminen 52 prosenttiin maksaa arviolta 350 miljoonaa euroa, Purra huomauttaa. Korkeimpien rajaveroasteiden alentamisen oletetaan maksavan itsensä takaisin ainakin osittain.

”Tätä tukee sekä laaja tutkimuskenttä, valtiovarainministeriön oma arvio että esimerkit vaikkapa Ruotsista, jossa korkeimpien marginaalien lasku tuli rahoitetuksi arviolta 80–120-prosenttisesti. Ylimpien marginaalien laskun hyödyn siis oletetaan valuvan laajasti talouteen. Se lisää tuottavia työtunteja.”

Älä nyt Riku lakkoja lisää, sinäkin olet suurituloinen. Älä juksaa pienituloisia, jotka ajaa lakoilla asiaasi jotta saat 2 x ministerin palkan.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nain-tienasivat-tyomarkkinapomot-ay-johtajalle-yli-25-000-kk/d7964909-4584-4c29-98db-4b4f9c29499a

7

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011209553.html

      Faktaa tänne trollien kirjoitusten sekaan

      "Helsingin Sanomien kyselyssä valtaosa vastaajista ei pidä oikeana sitä, että hallitus aikoo painottaa veronkevennyksiä suurituloisille.

      Yli kaksi kolmasosaa eli 68 prosenttia vastaajista ei pidä oikeana suurituloisille painottuvia veronkevennyksiä. Vain joka viides pitää hallituksen päätöstä oikeana. 12 prosentilla vastaajista ei ole asiasta mielipidettä."

    • Anonyymi

      Olipas aloitus melkoinen perskokkariuden ylistys.

    • Anonyymi

      Mutta persutrolli, hätä on hirveä kun kannatus laskee kuin lehmän häntä.

      Eikä edelleenkään sanaakaan palstan aiheesta.

    • Anonyymi

      Tuskin demarit käsittää mistä kyse.

    • Anonyymi

      Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.

      Ymmärrän, että "vituttaa ", persutrolli, kun vaalit meni miten meni, mutta persutrolli josko olisi peiliin katsomisen paikka.

    • Anonyymi

      Älä nyt Riku lakkoja lisää, sinäkin olet suurituloinen. Älä juksaa pienituloisia, jotka ajaa lakoilla asiaasi kun saat 2 x ministerin palkan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      461
      3927
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1672
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1398
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1286
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1069
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1057
    Aihe