Mikä Huittisten alue olisi paras lapsiperheelle ?

Anonyymi-ap

Muutto paikkakunnalle ainakin parin vuoden ajaksi saattaa toteutua kesän aikana. Perheessä on pari kouluikäistä lasta. Mikähän olisi Huittisissa paras paikka lapsiperheen kannalta?

Päivähoitoa ei enää tarvita, mutta lähinnä koulumatkat ja paikalliset bussiyhteydet ja harrastepaikat ja muut sellaiset seikat kiinnostavat.

6

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huittisjärven kauniita rantatontteja voi suositella aina. Siellä on matalat rannat, ja lämpimät uimavedet, joissa pientenkin on turvallista polskia ja opetalla uimaan.

    • Anonyymi

      Täältä ääni myös huittisjärvelle. Huittisjärven maisemisa sialu lepää ja on mukava kesäsin laiturinnokasa lillutella varpaitansa rantavetesä!
      Naisväelle löytyy matonpesupaikka kauempana rannasta,sillä pesuvesiä misä on lutrattu mäntysuapan kansa, ei passaa laskea järvivetteen!
      Miäsväelle on aktiviteettiä aina tikanheitosta liätetuvan rantapupiin. Lapsille monenmoista vempelettä rannasa ja tiätysti hiakkakakkuja saa valmistaa!
      Sunnuntaisin liätetuvan pinko,josa hyvät palkinnot!Huittisten pitäjästä parempaa asuntoaluetta ei löyrä kukkaan,mitä huittisjärven seutu on!

    • Anonyymi

      Kouluverkon supistumisen vuoksi kannattaa muuttaa Huittisten keskustaajamaan, jossa välttämättömät palvelut ja harrastusmahdollisuudet. Julkista liikennettä ei ole, kuin koulukyydit ja Huitsikka, mutta senkin aikovat lopettaa.

      • Anonyymi

        Ennen huitsikkaa kuljettiin paljon liätevaunun aisan päällä ja mukavasti sujui matkat!


      • Anonyymi

        Sivukylille kun asettuu asumaan saa varautua siihen että lapset tarvitse taksikyytejä kouluun kun susivaara on todellinen.


      • Anonyymi

        Semmoisiakin kaupunkeja kuulemma on, että on kaupungin sisäinen bussiliikenneverkko olemassa. En ole koskaan käyttänyt.

        Mutta jotenkin siten kai se toimii, että Huittisissakin voisi bussilla siirtyä kaupunginosasta A toiseen kaupunginosaan B. Mennä sinne vaikka iltaa istumaan ravintolaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3817
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3119
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2662
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2413
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1868
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1205
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1099
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1099
    Aihe