Mistä voin ostaa huivin?

Haluaisin käyttää huivia kirkossa, sillä sitä suositellaan kovin raamatussa. Mistä voisin saada hyvänlaatuisen huivin?

Etsin huivia joka on valkoinen/vaalea, ja siitä ei näe läpi. Haluaisin huivin olevan kunnollisen kokoinen, että vähintään n. 100 cm x 50 cm?

Olisin hyvin kiitollinen avusta:)

7

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ennenvanhaan Suomessakin siveät naiset käyttivät huivia !

    • Anonyymi

      Kaupoissa myydään huiveja.

    • Anonyymi

      Kokeile tehdä omista hiuksista lankaa ja siitä huivi. Itse ajattelin tehdä omista hiuksistani pipon, mutta kaljuus kutisti pipon pelkäksi ajatukseksi.

      Villakoiran karvoista voisi saada jotain aikaan.

    • Anonyymi

      Osta vaatekaupasta sopiva pätkä mieleistäsi vaatetta, ompele siihen taitteet (mikähän olisi oikea sana?), ettei vaate purkaannu. Ja siinä sinulla on huivi!
      Sitten ei muuta kuin opettelemaan sen solmiamista. Minun nuoruudessani kaikki iäkkäämmät naiset pukeutuivat huiviin.
      Miesten piti olla sisällä avopäin, täysi-ikäisten naisten huivi päässä. Muu oli epäkohteliasta.

    • Anonyymi

      "Vaimon tulee pitää päässään vallanalaisuuden merkki enkelien tähden. Herrassa ei kuitenkaan ole vaimoa ilman miestä eikä miestä ilman vaimoa...." Tässä puhutaan siis vain naimisissa olevista naisista.

      Raamattu jatkaa: "Jos vaimolla on pitkät hiukset, se on hänelle kunniaksi? Sillä ovathan hiukset annetut hänelle hunnuksi."

      Ja sitten Paavali jatkaa: "Mutta jos joku haluaa väittää vastaan, niin tietäköön, että meillä ei ole sellaista tapaa eikä Jumalan seurakunnilla.

      Tätä Raamatun kohtaa on tulkittu mm. niin, että tapa oli vain kulttuurisidonnainen. Ennen vanhaan avioliiton merkkinä oli huivi. Nykyään sellaista merkkiä ei kuitenkaan ole kuin jossakin kulttuureissa jäljellä. Meidän kulttuurissamme käytetään merkkinä sormusta.

      Tosin jotkut saattavat tulkita tämän Raamatun kohdan niinkin, että naisten tulee peittää päänsä ja että siitä väitteleminen ei ole seurakunnan tapa.

    • Anonyymi

      Ortodoksisessa kirkossa pidän huivia. Varmaan pitäisin katolisessakin, jos menisin. Huivi naisilla kuuluu katolilaisten kirkkojen kulttuuriin. Luterilaiseen kirkkoon en ole laittautunut huivi päässä.

    • Anonyymi

      Huiveja myydään vaatekaupoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2425
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1383
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe