Yli 50%:n veroprosentti on aina liikaa

Anonyymi-ap

Kurkilahti ja muut ovat tässä oikeassa: ei yhteiskunta koskaan saa ottaa yli puolta jonkun laillisesti ansaitsemista tuloista, olivat ne sitten kuinka suuret tahansa.

Se että eniten ansaitsevien tuloverotusta kevennetään, tuskin johtaa heidän lisääntyvään kulutukseensa ja sitä kautta talouskasvuun, uusiin työpaikkoihin ja lisääntyviin verotuloihin.

Suomen verotuksessa korjausta vaatisi tuon yli 50%:n verotuksen poiston lisäksi vain pienten osakeyhtiöiden omistajien naurettavan alhainen tulo/osinkoverotus kikkailujen avulla.

Suomen verotulojen kasvatus onnistuu vain yksityisektorin tuoman talouskasvun kautta, mikä vaatii opiskelua ja yrittäjyyttä eli enemmän vaivan näköä kaikilta kansalaisilta. Tämä ei tapahdu nopeasti, minkä vuoksi menoleikkaukset ovat tällä hetkellä ainoa vaihtoehto.

Tästä kärsivät monet syyttään vähempiosaiset valitettavasti, mutta myös aika moni, joka kouluaikoina jättä läksyt tekemättä ja työelämässä on jatkanut samalla leväperäisyydellä.

Suomeen tarvitaa asennemuutos,: vastuulliset vanhemmat, opettajat ym kertovat lapsille rehellisesti sen, että on opiskeltava ja tehtävä työtä, koska yhteiskunta yhä vähemmän kustantaa palveluita.

Tämä on yksinkertainen fakta, vaikka kuinka haluaisi ”rikkaiden” maksavan köyhien palvelut - niitä rikkaita on Suomessa liian vähän eikä heiltä voi enempää enää ottaa.

6

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      30 % = aivan maximi.

      Omaisuuden suoja on olemassa Suomen lainsäädännössä.

      Miksi Kokoomus on unohtanut tärkeän asian ?

      • Anonyymi

        Kyse ei ole mistään omaisuudensuojasta vaan ansiotuloverotuksesta!
        Ei ole valtiontaloudellisesti mitään merkitystä tällä ylimmän veroasteen pienellä viilauksella sillä henkilöitä joiden verotettavat ansiot ovat niin suuret että vero nousee noihin prosentteihin, on maassa pieni kourallinen...


    • Anonyymi

      Itse totean vain sen, että Kurkilahti on ahne, eihän muuten olisi mittavaa omaisuuttaan saavuttanut. Hän ei halua luopua saavuttamastaan, hän enemmänkin haluaa kaikki korkojen kera itselleen. Ei halua, että muut voivat hyötyä hänestä?

      Hän on siirtynyt yhteiskunnalle tuottamattomaksi, mutta haluaa, että nyt on yhteiskunnan vuoro tuottaa hänelle vielä lisää, koska ahneus vaatii sitä, että omaisuuden pitää kasvaa, muuten syntyy stressitekijöitä, jotka estää hänen elämistä 100- vuotiaaksi?

      Kurkilahden kaltaiset ovat riistäjiä, yhteiskunta ei saa hyötyä heidän saavutuksistaan? Vaan heidän pitää olla hyötyjiä aina kaikessa, muuten syntyy heille tunne, että heitä ryöstetään ja sellainen synnyttää negatiivisuutta?

      Pelkoa joutua pilvissä leijailun jälkeen paluuta todellisuuteen. Antamisen iloa heillä ei ole kuin lähimmäisilleen, muu on turhaa, koska eivät kaipaa selkään taputtelijoita ulkopuolisista? Kokevat heidät heiltä riistäjiksi vain.

      Rahan merkitys on heille suuri, koska se tuo vallan tunnetta, riippumattomuutta muista ja kokevat ansainneensa kaiken ja paljon enemmänkin, jos vain sitä heille annetaan? Ovat kateellisia, siitä kun muilta ei viedä yhtä paljon kuin heiltä?

      Eivät ymmärrä asioita huonossa asemassa olevien näkövinkkelistä, koska heidän ei tarvitse niin tehdä, eikä ole kiinnostustakaan, koska mitä se heitä hyödyttää, enemmänkin olisi haitta heille. Siksi pitäytyvät mustavalkoisessa ajattelussa.

      Hyvinvointi yhteiskunta on heille kirosana, koska kokevat sen riistävän heiltä sitä, joka on heille arvokasta eli voiton maksimointia? Minusta kaikkien pitäisi kokea rahattomana oloa, koska se vasta avaa silmiä todellisuuteen. En usko, että Kurkilahden kaltainen kykenisi sellaiseen?

      • Anonyymi

        Kohtalonsa toisten ihmisten harteille siirtävä edustaa kaikkein suurinta itsekkyyttä.

        Kurkilahti on rahansa rehellisesti ansainnut ja kaiketi työnantajat ovat häneen olleet hyvin tyytyväisiä.

        On turha kadehtia kaikkien kyvykkäimpiä ja tuottavimpia ihmisiä ja yrittää lannistaa heidät ylisuurilla veroilla ja moralisoimalla: ilman huippuyksilöitä ei menesty urheilujoukkue tahi kansakunta.


    • Anonyymi

      Kyllä 50% verotus ansiotuloista on järjetöntä, oli sitten isotuloinen tain pienituloinen tuloilla ei merkitystä. Jos tässä joku on ahne paska niin suomen verottaja. Ihminen joka osaa/ pystyy luomaan itselleen suuret tulot omilla aivoilla ja hartioilla niin sitä potkitaan päähän ja yritetään kusta silmään verottamalla. Minä en hyväksy ja en ymmärrä tätä .

    • Anonyymi

      Suomessa on myös ideoitu ylitöille kovennettua veroa eli duunari ei lopulta kykene juurikaan nostamaan tulotasoaan esim. tuplata saati tripalata tekemällä ahkerasti ylitöitä tai toista työtä.

      Verotus pitää tulotason minimissä jotta duunari ei pääse vaurastumaan omalla työllään? Pyrkiin ilmeisesti takaaman sen että duunari ei aloita esim.eläkevaapaalle säästöillä ennen kun se "myönnetään" ja sitä myöntämisen hetkeäkin voi myöhäistää ihan piruuttainkin jotta duunari kokee olevansa alhaisin olento ja eliitin vallan alla!

      Ihmisen riistäminen on hyve joka olevinaan palvelee kaikkea....tosin ne kaikki onkin se eliitti ylipalkatusti ja kohtuuttomin eduin!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14351
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      148
      3817
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3722
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      369
      1464
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      14
      1396
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      48
      1263
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1031
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      938
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      93
      783
    Aihe