on esillä voitonpäivänä 9.5. punaisella torilla. Paraatin kärjessä huristelee miehistönkuljetusvaunu eli sivuvaunullinen IC. Seuraavana tuleekin rynnäkkövaunu eli IC ilman sivuvaunua. Sitten onkin vuorossa panssariyksikkö ( Karjalasta tuotua vaneria ja Enson aaltopahvia ) , jykevä ääni tulee kaiutinvaunusta. Ohjusyksikkönä toimii värikäs maatuska kiinasta tuotuja ilotulitteita pidellen. Lentokoneita ei näy koska taas ollaan pilvessä. Yleisöksi on tuotu n. satavuotiaita veteraaneja jotka on tarkastettu etteivät juurikaan näe ja kuule mitään.
Putinin pahvikalusto
Anonyymi-ap
27521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Onkos siellä myös se kirjava polkupyöräpataljoona joka taisteli horjuen itsensä Suomen rajalle ?
Tupakointi kielletty panssarivaunun lähellä !
Ei ne voi sinne tankkia hinata! 🤣
No turhaa mekin sitten täälä sotaa peljätään ja aseita haalitaan. Jos niillä ei kerran aaltopahvia kummempaa ole millä hyökätä.
Juu, liekinheittimellä tuleen ja makkaranpaistolle.
unohrit kertoa missä välissä tulee tuhannet mannertenväliset yrinohjukset???
Ne on ruostuneet siiloihinsa ja tarvitsevat vuosien liotuksen CRC:llä jotta ne saaraan kärryille.
Nonii, eihän me tarvita sitte koko puolustusvoimia.
Pobeda (=voitto) tilattu jatkopileisiin Kremliin, Tarkkana täytyy poikien olla etteivät palaa kerittyinä takaasin.
Turhaa me haaskataan verorahoja armeijaan ja kalustoon, kun venäläisillä ei ole kykyä hyökkiä mihinkään. Venäjällä kun kaikki on aaltopahvia, jopa kenttälapiot. Ja niiden aseet ei toimi, eikä miehet vodkapäissään pysy pystyssä, makoilevat vain pöydän alla. Kaikki tykit ja ohjus varastot on ruostuneet eikä toimi. Mikään ei toimi eikä liiku. Kaikki on ruostunut kiinni niille sijoilleen, aivan kuin isoisän hohtimet.
Joten lopetetaan koko armeija, kun ei ole uhkaa noista aaltopahvikansasta.
Niillä oli pahvilehmiäkin vielä 70-luvulla, että näytti junan ikkunasta että kyllä meillä karjaa on. 🤣
Pahvi-Tatjaana lypsi niitä rivakasti.
Poijjaatki näyttää aivan pohjoiskorealaisilta.
pari valittua sanaa
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/toisen-maailmansodan-paattymisesta-euroopassa-tuli-kuluneeksi-kahdeksan-vuosikymmenta/
Putleri jahtaa haamunatseja ja istuu muutaman muumion kanssa punaisen torin katsomossa. Putlerin naamavärkki on pingotettu ja kiillotettu irvistykseen, KGB:n pistoolikäteen on tehty lihashuolto.
Penkki on tehty kuin formulan istuin, ettei pääse valumaan pöydän alle. 😂
Jaloolle laitettu filtti, ei näjy vispaus.
siis fistaus...
Venäjä, ystävä maineen, ainoastaan juhlistavat toisen maailmansodan päättymistä ja Hitlerin kukistamista.
Tämä selittää paljon, miksi länsimaat tänä päivänä hyväksyvät Palestiinan kansanmurhan...Ei ole sivistys lisääntynyt yhtään 30-luvusta.
Joo, ei ole sivistys lisääntynyt ystävämaissakaan kun hyväksyvät Ukrainan kansanmurhan. Euroopan valtioitakin mukana.
Ei taida reppana ymmärtää, mitä kansanmurha tarkoittaa...
Facessa videoita voitonpäivän paraatista, 30-luvun kalustolla mentiin. 😂
Lapuallako tuo paraati?
Kyllä oli. Tässä kuva. https://i0.wp.com/kosolantalo.fi/wp-content/uploads/2022/04/Lapuan-suojeluskunta-1918-lahde-Seinajoki-100-vuotta-fb-sivu-5.4.22.jpg?w=1291&ssl=1
Tammisunnuntai paras sunnuntai.
Kohta on vanhat ukot sotimassa.
Muori sano jotta kukas meillä sitte tiskaa jos sä lähäret sotaan.