Media-konserneilla, tunnetusti voittoa tavoittelevia yrityksillä, on päätehtävänä tuottaa rahaa osakkeenomistajille.
Usko suomalaiseen journalismiin on viime vuosina ollut koetuksella lukijoiden keskuudessa. Tilannetta kuvaavat hyvin mediakonsernien heikot taloudelliset tulokset ja lukijoiden epävarmuus kirjoitettuun tekstiin. Iltapäivälehdet joutuvat myymään itsensä uudelleen lukijoille joka päivä, mikä osaltaan koettelee lukijoiden luottamusta sisältöön.
Ovatko tilaajat kyllästyneet klikki-uutisiin, joiden tavoitteena on saada lukijat katsomaan mainoksia – tärkeintä tulonlähdettä yrityksille?
Voiko kaiken tämän perusteella luottaa ja uskoa toimittajien laatimiin artikkeleihin?
Uskotko mitä lehdissä kirjoitetaan?
Anonyymi-ap
3
107
Vastaukset
- Anonyymi
Jooja , kaupallinen media laulaa mainostajien lauluja . Onneksi on YLE ja muita riippumattomia julkaisi joita .
Kaikki mitä lehellä on, on ”Jumalan Sannoa.”📖🗞️📰 Tottakai uskon ns. totena kaiken ns. Auktoriteetin koska minut on siihen ”kasvatettu”, koulutettu, opetettu ja aivopesty.🧠🚿☠️ Kriittinen oma ajattelu ja auktoriteettien kyseenalaistaminen on SYNTIÄ!🔥👹🔥
- Anonyymi
Valitettavan monen ihmisen elämä on pilattu sensaatiohakuisilla lehtijutuilla.
Tässä massa olisi tarvetta toimittajien uhrit etujärjestölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712993
- 522638
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322255- 792168
- 951976
- 321732
- 121556
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171507Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301330Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291319