Oletko valmis yllätykseen?

Anonyymi-ap

13

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos minä olisin vielä nuori, enkä valitsisi enää korkeakouluopintoja, niin valitsisin sähkö- ja automaatioasentajan koulutuksen täydennettynä sopivine ict-, kieli- yms opintoineen Sitä työtä robotti ei ihan heti osaa tehdä.

    • Anonyymi

      "Tietotekniikasta ja tekoälystä on tehtävä pakollinen osa jokaisen koulun opetussuunnitelmaa”, yli 250 toimitusjohtajan allekirjoittamassa vetoomuksessa todetaan.
      Muistakaa vassareiden lapset alkaa opiskella. Se alkaa lukutaidosta.

      • Anonyymi

        Suomessa joka kahdeksas peruskoulun loppuvaiheessa oleva poika ei osaa lukea tasolla, joka mahdollistaa jatko-opinnot tai työelämässä menestymisen, sanoo lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa joka kahdeksas peruskoulun loppuvaiheessa oleva poika ei osaa lukea tasolla, joka mahdollistaa jatko-opinnot tai työelämässä menestymisen, sanoo lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila.

        Peruskoulun päätti viime vuonna noin 63000 oppilasta. Jos noista puolet oli poikia, niin noin 2500 oli silloin lukutaidoton. Millainen tulevaisuus?


    • Ja jos luet jutun yhtään pidemmälle, niin huomaat että siinä kerrotaan että samaan aikaan, samalle ajanjoksolle ennustetaan että UUSIA työpaikkoja syntyy 170milj./kpl, eli 78milj. työpaikkaa enemmän kuin mitä vanhoja työpaikkoja katoaa.
      Eli tiettyjä alojo/töitä vähenee/katoaa ja uusia syntyy tialle.

      • Anonyymi

        Joo muttei niihin sohvalla valittajat tai peruskoulupudokkaat enää kelpaa. Pitää olla vankka osaaminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo muttei niihin sohvalla valittajat tai peruskoulupudokkaat enää kelpaa. Pitää olla vankka osaaminen.

        Yhä selvemmin jo nuoret jakautuvat tuleviin selviytyjiin ja paskaduunin tekijöihin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo muttei niihin sohvalla valittajat tai peruskoulupudokkaat enää kelpaa. Pitää olla vankka osaaminen.

        No tämähän on itsestään selvää.
        Ammatteja/töitä häviää ja uusia syntyy ja työn vaatimukset muuttuvat, mutta näinhän se on ollut jo varmaan viimeisen 100-150vuoden ajan.


    • Anonyymi

      mitä on tapahtunut .
      korona n.4v
      heti perään ukrainan sota menossa 4v
      ruoka pulaa pukkaa
      kahvi kallista, maito ei juomakelpoista ja liha ja pula.
      oikeuslaitos kummallinen.
      nuoriso voi huonosti paljon rikoksia .
      nurkantakana talous kyykkää ja rahalaitokset muuttuu.
      kun mitta täyttyy
      pula ,oikeus, talous .............. seka sorto.

      • Anonyymi

        Muuta pois Vantaalta.


    • Anonyymi

      Teknokraatit rakentavat itselleen mieluista maailmaa jossa suurin osa ihmisistä jää hyödyttömiksi.

    • Anonyymi

      Se ei ole uskon asia, vaan väistämätön asia.

      Tekoälymarkkinoilla ei toimita ihan rehellisesti, koska ei haluta, että tekoälyn kehittämistä ryhdytään rajoittamaan laeilla. Siksi kuulemme usein väittämän "tekoäly ei korvaa ihmistä, vaan toimii työkaluna".

      On selkeästi tunnettu tosiasia, että tekoälyn kehittyminen tarkoittaa sitä, että se kykenee tekemään yhä enemmän, paremmin ja tehokkaammin niitä tehtäviä, joita tavallisesti ihmiset ovat tehneet. Esim. kun firma ostaa, tuottaa ja myy, se sisältää monenlaisia velvollisuuksia, kuten mm. kirjanpidon. Jos tekoäly kykenee hoitamaan kirjanpidon nopeammin ja kustannustehokkaammin, sekä virheettömästi, miksi firman johto ei vaihtaisi kirjanpito-osastoa tai käyttämäänsä tilitoimistoa yksittäiseen tietokoneeseen, joka hoitaa koko osaston/tilitoimiston tehtävät hetkessä ja tehokkaammin?

      Mikäli tekoälyn kehitys ja käyttö jatkuu nykyisellä linjalla, se vaikuttaa kaikkiin aloihin, kuin myös tavalliseen ihmiseen. Esim. tutkimusalan yritykset hyötyvät siitä suuresti, sillä niissä voidaan tekoälyllä tehdä analyysejä, ratkoa yhtälöitä ja ongelmia, saada aikaan tarkempia tuloksia jne. nopeasti ja kustannustehokkaasti, sekä vähemmin virhein. Miksi tutkimusfirmat ei hyödyntäisi tätä, vaan jatkaisivat työtä hitaalla ja tehottomalla ihmisvoimalla?

      Näin ihminen tekee itsestään asteittain yhtä tarpeettomampaa, kuin myös kuihduttaa aivonsa, sekä kasvattaa riippuvuutta tekoälystä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1574
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      64
      1559
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1199
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      123
      1101
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      787
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      405
      608
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe