Kihlström vs. Stagala

Anonyymi-ap

Näin ulkopuolelta ajankohtaista keskustelua seuranneena näyttää, että Kihlström ja Stagala ovat kuin kaksi Marjaa.
Toinen päättää surullisen kuuluisan teesinsä kysymykseen: "Mitä sä oikein odotit?"
Kihlström taas kysyy: "Mitä te miehet ajattelette, oletteko vaistonvaraisesti toimivia eläimiä, joita pitäisi varoa yllyttämästä hyökkäykseen naisia kohtaan vaate-, juhlimis- tai käyttäytymismalleja kontrolloimalla?"

Kihlströmin kysymystä ei voi esittää – tai sen esittäminen olisi järjetöntä – ellei sen sisältämää asiaa pidä mahdollisena.
Toinen syyllistää raiskattuja, toinen koko miessukupuolta.

Jäin pohtimaan, opetetaanko seksuaaliterapeuttikoulutuksessa tällaisia viestinnällisiä lähestymistapoja, joissa sukupuolta käsitellään näin yleistävästi?
Mikäli tarkoitus on vain kysyä miesten mielipidettä asiaan, sen voisi tehdä huomattavasti neutraalimmin.

Molemmat tahot näyttävät käyttävän täsmälleen samoja retorisia keinoja.

– Terapeutti
Lähde: https://www.is.fi/viihde/art-2000011210619.html

1

181

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoinen näkökulma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4590
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3025
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1501
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1275
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe