Noussut porrasvaloihin maailmalla.
Alexander Stubbilta suora viesti Kremlille – Arvostettu New York Times antaa kunniaa: ”Trump saattaa kuunnella häntä”
The New York Times pistää merkille, että aina tavattuaan Stubbin Trump on äitynyt sättimään Venäjää. ”Se voi olla sattumaa. Tai Trump saattaa kuunnella Suomen presidenttiä”, lehti kirjoittaa. Haastattelussa Stubbilta tulee viesti Kremlille: Trumpin kanssa ei kannata leikkiä.
Siinä nyt yritetään Venäjän Putinin päätä kääntää jotta turha Venäjän valloitus sota saataisiin päättymään. Järetöntä tappamista. Hamasia ollaan jo laittamassa aisoihin, samoin Hizbollahia, viimeksi Hutheja -kauppalaivojen ampujia ohjuksia, USA pommitti rajusti Jemenin kaupunkia jonka Huthit valloittaneet, Jemenin armeija hyökäämässä sinne ja ajamassa Huthit pois, pyysi USA:ta ilmatukea. iran kaiken takana Palestiina kiihottamassa Venäjä tuella. Meilläkin bvasemmsit&vihreät mellakoi kun rauhaa tehdään Palestiina perukoille. Palestiinan presidentti vaati Hamasia antautumaan ja luovuttamaan aseensa. Siellä ei rauhaa saada kuin pakolla.
Alexander Stubbilta suora viesti Kremlille – Arvostettu New York Times antaa kunniaa: ”Trump saattaa kuunnella häntä”
The New York Times pistää merkille, että aina tavattuaan Stubbin Trump on äitynyt sättimään Venäjää. ”Se voi olla sattumaa. Tai Trump saattaa kuunnella Suomen presidenttiä”, lehti kirjoittaa. Haastattelussa Stubbilta tulee viesti Kremlille: Trumpin kanssa ei kannata leikkiä.
Siinä nyt yritetään Venäjän Putinin päätä kääntää jotta turha Venäjän valloitus sota saataisiin päättymään. Järetöntä tappamista. Hamasia ollaan jo laittamassa aisoihin, samoin Hizbollahia, viimeksi Hutheja -kauppalaivojen ampujia ohjuksia, USA pommitti rajusti Jemenin kaupunkia jonka Huthit valloittaneet, Jemenin armeija hyökäämässä sinne ja ajamassa Huthit pois, pyysi USA:ta ilmatukea. iran kaiken takana Palestiina kiihottamassa Venäjä tuella. Meilläkin bvasemmsit&vihreät mellakoi kun rauhaa tehdään Palestiina perukoille. Palestiinan presidentti vaati Hamasia antautumaan ja luovuttamaan aseensa. Siellä ei rauhaa saada kuin pakolla.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Stubb on Niinistön tavoin suurmies, samaa kastia kuin Ryti ja Mannerheim. Ei kumartele ja nöyristele idän vastenmielisille örkeille.
Huvittava kommentti neljän äänen Ossilta, siis Ossilta joka oli taas littumaahan uskovan puolueen ehdokkaana. Mutta kyllä nämä sinun kommentit menee huonona huumorina.
Minä olen erittäin kokenut ihmisten arvioinnissa. HO HOO, HO HOO!
Opiskellessaan etelässä Stubb opetteli paikallisen aksentin.
Tätä arvostettiin.
Eräs keskustan edustaja vonkasi naista. "We go my room I put you".
Sinulta vaan puuttuu kokemus ja näkemys ihmisten arvioinnissa, mutta muuten olet olet.
Pastori Silli eli Keskustan Järvilahti vai oliko se Järvisahti, hän oli harvoja kielitaitoisia keskustassa ja opetti junteille naisten iskemistä.
Kun haukkuu venäjää koko ajan ja nuolee Trumpia ,ei ole mikään hyvä asia.
Stubb on jo yhtä suuri tähti maailmalla kuin Marin...ja täällä kotosuomessa yhtä megalomaanisen kallis.
Mitä tekemistä Stubbilla on Suomen velkaantumisen suhteen...? Kokeile kirjoittaa selvinpäin ja lue tekstisi ennen enterin painallusta...
Ja Saarikko se vasta olikin kallis valtiovarainministerinä, silloin otettiin kaksin käsin velkaa ja jaettiin surutta typeriin hankkeisiin.
Ainakin minun käsittääkseni presidentillä on paljonkin tekemistä Suomen ulkopolitiikan ja sen hintalapun kanssa.
Ulkopolitiikan suhteen kyllä ja siinä Stubb ja Niinistö on olleet äärimmäisen hyviä. Oikeaan aikaan otettiin pesäero natsistuvasta venäjästä.
...ja nythän Stubb on pyrkinyt vaikuttamaan Trumpiin että siitä hintalapusta tulisi mahdollisimman iso.
Kyllä se seuratuin tähti on kaukana em paska-aivoista.
Halpaa se on, jos niin pienillä kustannuksilla pidetään itäraja kiinni ja venäläiset sikalassaan.
Puuilosta ostetulla aidallako?
Onko takapuolen nuolija suuri valtiomies? Kieli milloin kenenkin ahterissa. Suomen etu jää syrjään.
Ei nyt keskustella Väyrysestä.
Stubb ei koko Suomesta tajua pätkän vertaa. Että sellainen päämies taas. HO HOO, HO HOO!
Neuroottinen narsisti pelkästään. Voi helvetti Suomen näköjulmasta.
Ossi, viisas SOTILAS
Niinpä. Ei pitäisi sotkeuta kaikkeen hupsujen Ns.suurvalta pöljien hommiin. Omassa maassakin olisi varmaan Tekemistä???. Tosin Sotia ei nykyään enää tarve. Eikö luonnolliset pois menot riitä. Tosin "uskontohan"pahin tappaja. Huuhaa sakkia kun riittää???
Eikä Kekkosesta. Venäjällä kutsuivat Kekkostan Slurps-slurps Kekkoseksi.
Suomen painoarvo nousee vielä enemmän, kun Sanna Marinista tulee YK:n seuraava pääsihteeri. Marin myös palauttaa pääsihteerin arvovallan yhtä suureksi kuin se viimeksi oli Kofi Annanin aikaan.
Tein kommentista rikosilmoituksen.
Totta ihmeessä amerikkalaiset ovat mielissään, kun Suomi on ilmoittautunut täysin vapaaehtoisesti maksamaan heidän suurvaltapoliittisia kustannuksiaan.
Venäläiset ei vapaaehtoisuutta kysele. Parhaillaan amerikkalaisia aseita sijoitetaan varastoihin Suomessa ja niiden mahdolliset käyttäjät tulee olemaan amerikkalaiset. Paras mahdollinen sopimus Suomelle Naton sopimuksen jälkeen, ehkä JFE sopimus on samaa tasoa.
Venäjä yrittää tehdä samanlaista Ukrainassa, Georgiassa ja Syyriassa...
https://www.defmin.fi/vastuualueet/kansainvalinen_puolustusyhteistyo/kansainvaliset_sopimukset/puolustusyhteistyosopimus_yhdysvaltojen_kanssa_(dca)#62d0a2d9
Suomella kaksi mahtavaa ja ylivertaista presidenttiä peräkkäin, Niinistö ja Stubb. Myös Ahtisaari oli kansainvälistä arvostusta nauttiva ja se suututti Väyrystä.
Kyllä Ahtisaari oli ilmainen presidentti Niinistöön tai Stubbiin verrattuna. Suomi osti Amerikasta kallista ilmaa. The real whitehouse fiwes. Starring Sauli Niinistö, Sanna Marin, Aleksander Stubb, and Melania Trump.
Suomella on ollut uskomaton johtaja onni viimeiset vuodet: Niinistö, Sanna Marin ja nyt vielä Stubb.
Porrasvalot on eri juttu kui PARRASVALOT.
Mutta nykyinen tasavallan presidentin on kokoomuslainen.
Stubb on maailmalla todella korkealle arvostettu päämies, ehdottomasti Niinistön tasoinen.
Juurikin näin. Onneksi on ne Kekkosen ja Halosen rähmällään olot kaukana historiassa, ja nyt emme enää sotilasliitossa venäjän kanssa, vaan oikeassa liitossa Natossa.
Stubb on ollut erittäin aktiivinen presidentti ja juuri siinä asiassa mihin hänet on valittu eli ulkopolitiikan johtamisessa. Stubb on mitä ilmeisimmin havaittu käyttökelpoiseksi täsmäohjukseksi myös Euroopan suurten maiden johtajien keskuudessa. Stubbista on tehty viestinviejä Trumpin suuntaan. Trump ei onneksi taida tajuta, että Stubb edustaa nimenomaan niitä liberaaleja globalisteja ja sopimuspolitiikan kannattajia, joita Trump omassa maassaan vastustaa ja inhoaa. Stubb on joka tapauksessa raikas tuulahdus vapaasta maailmasta näinä tunkkaisina kansallis-konservatismin nousun vuosina.
Stubbin esittelemä rauhan tie Ukrainaan on mielenkiintoinen. Sen ensimmäinen vaihe on 30 päivän tulitauko. Itse uskon, että tämä on puhtaasti Starmerin, Macronin, Zelenskyn ja Stubbin yhdessä kehittämä juoni, jonka tavoitteena on saada Trump siirtämään USAn takaisin sen perinteiselle puolella maailmanjärjestystä eli läntisen maailman johtajaksi. Juonen kuvio on yksinkertaisesti se, että jos Venäjä saataisiin hyväksymään tämä tulitauko, odotusarvona on sen rikkominen tuon 30 päivän kestäessä. Toinen ja todennäköisempi vaihtoehto on se, että putler ei lähde koko tulitaukoon. Molemmissa tapauksissa on siis halu näyttää Trumpille, ettei putlerilla ole minkäänlaista halua mihinkään rauhaan. Tämän uskotaan puolestaan saavan Trumpin pään kääntymään Ukrainan tukemiseen.
Stubb on kansainvälisessä politiikassa kuin suuren ja vaikutusvaltaisen maan johtaja. Niin iso painoarvo hänellä on.
On kaikkialla keskipisteenä, ja hänen sanomisia kuunnellaan tarkkaan.
Tärkeää, että myös Trump kuuntelee presidenttiämme.
Eikä sanaakaan palstan aiheesta taaskaan.
Voisitko edes joskus tarkentaa mikä on palstan aihe? Ulkopolitiikan luulisi kuuluvan myös Kepua koskevaan politiikkaan. Siis mitkä ne ovat poliittiset kysymykset, jotka mielestäsi kuuluvat Kepun palstalle? Maatalouspolitiikka, aluetukipolitiikka vai mikä?
Maatalous ja aluepolitiikka, ne on viralliset keskustaan kuuluvat aiheet palstalla. Väyrynen ei ole enää keskustan jäsen, eikä Kapi.
Ei se mitään osaa tarkentaa. Pelkkä häirikkö se on.
Myös lumenauraus ja halonhakkuu, ne on tärkeitä aiheita keskustalaiselle.
Saatiin Niinistön loistavalle uralle paras mahdollinen jatkaja.
Stubb kiirehtii Palestiinan tunnustamista. Mielenkiintoista että asia ei etene hallitustasolla.
Stubb ja Sanna, ei enää häivähdystäkään suomettumisesta ja rähmällään olosta.
Stubb on kansainvälinen johtaja, putin pienen paikallistason pikku johtaja.
Stubb on suuri pettymys! Olisin jättänyt kokonaan äänestämättä, yhtään ketään.
Stubb julisti Palestiinan tunnustamisen, vaikka oman maan asiat ovat aivan uskomattoman retuperällä.
Kotimaan asiathan eivät varsinaisesti kuulu presidentille muuten kuin lakien muodollisena vahvistajana. Mitä Palestiinan tunnustamiseen tulee, Stubb oli kyllä omalla päätösalueellaan, mutta pidän hänen ulostuloaan arassa asiassa hätiköitynä.
Stubb ja Sanna Marin nostivat Suomen muiden länsimaiden rinnalla. Suomettuneisuus ja Kekkosen ajan ummehtuneisuus on enää kaukainen muisto ikäviltä ajoilta.
Stubb alkaa ohittamaan peräti Sannan Marin tunnettavuudessa maailmalla. On meillä uskomaton johtajaonni!
Stubbin maine vaan kasvaa maailmalla ja monessa maassa toivotaan, että heilläkin olisi tuollaisia kykyjä johdossa!
Stubb on nostanut entisestään Suomen asemaa maailmalla ja loistavasti tehnyt selväksi, että suomettumiseen varattu aika ja rähmällään oleminen Kremliin jäi Kekkosen aikaan.