Hienoa, että hallitus yhdistää tukia ja tekee niistä helpompia ymmärtää.
Rahaa ei käytetää nykyistä enempää eikä myöskään vähempää. Asioista tehdään vain helpompia kaikille.
Taustalla on myös EU virkamiehet, joilla ei ole älyä ymmärtää eikä pitkäjänteisyyttä perehtyä Suomen tukijärjestelmään. Kun on näyttää yksi numero, se pysyy käsityksen rajoissa.
Toisaalta, jos EU:n korkeakouluja käyneet virkamiehet eivät ymmärrä Suomen tukijärjestelmää, niin ei sitä sitten ymmärrä moni tukia saavakaan. Tuntuu siltä, ettei sossutantatkaan hallitse kokonaisuutta.
Jatkossa yksinkertainen tukijärjestelmä on sitten mahdollinen automatisoida etenkin, jos siihen on liitetty verotiedot, pankkitilit ym. Tuet saa nopeammin ja oikean suuruisina. Samalla tukien väärinkäyttö vaikeutuu etenkin, kun tietoja jaetaan lähinaapurien kesken.
Hallitus yhdistää tukia
8
110
Vastaukset
- Anonyymi
Se mihin Pers-Kokkareet koskee, siitä tulee vain perskakkaa!
On jo nähty, mitä nämä idiootit saa aikaan. Leikkaaminen lopetti kulutuksen ja Palveluyhteiskunta irtisanoi ihmisiä.
Tuloa 100 tuhatta uutta työtöntä!
Tämä tulee maksanaan noin kolme kertaa se säästöt, joita muka saadaan.
Kun ei ymmärrä kansantaloutta tulos on nähtävissä!- Anonyymi
Tossa ei ole mitään järkeä.
- Anonyymi
Suomessa nyt on tuettu kaikki. Oli kyse kansalaisista, yrityksistä niin kaikki on riippuvaisia veronkannosta. Ei järjestelmä ole oikeasti markkinaehtoinen.
- Anonyymi
Niin ja jokainen on kateelinen mitä toinen saa. Toiset on kateellisia kun julkisen sektorin työntekijä saa palkkaa ja pyytää palkankorotusta. Julkisen sektorin veronkannosta, rahoituksesta ja investoinneista riippuvainen yritys on kateellinen työntekijöille kun niille pitää maksaa palkkaa julkisesta rahasta. Köyhille työttömille, lapsille, vanhuksille, sairaille ja vammaisille on kateellisia muut kun niistä on vain kuluja, jota pitää rahoittaa veronkannosta.
Vientiteollisuus on kateellinen julkisesta sektorista, joka maksaa, kun pitäisi saada järjestelmä jossa kaikki olisi valmista, ihmisten osaaminen ja työpanos pitäisi tulla tyhjästä taikomalla vailla kustannuksia ja sitä ostettaisiin b&b tavalla ei työsuhteessa. Sitten vanhat johtajat pistävät pystyyn sotia, joissa ovat kateellisia nuorille joita tapattavat kun pitää saada päsmätä kukkona tunkiolla. Naiset hymistelee eri puolilla maailmaa riippuen siitä mihin yhteiskuntajärjestelmään ovat syntyneet. Kiinalaiset kannattaa kiinan ukkoja, amerikkalaiset amerikkalaisia ja eurooppalaiset eurooppalaisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ja jokainen on kateelinen mitä toinen saa. Toiset on kateellisia kun julkisen sektorin työntekijä saa palkkaa ja pyytää palkankorotusta. Julkisen sektorin veronkannosta, rahoituksesta ja investoinneista riippuvainen yritys on kateellinen työntekijöille kun niille pitää maksaa palkkaa julkisesta rahasta. Köyhille työttömille, lapsille, vanhuksille, sairaille ja vammaisille on kateellisia muut kun niistä on vain kuluja, jota pitää rahoittaa veronkannosta.
Vientiteollisuus on kateellinen julkisesta sektorista, joka maksaa, kun pitäisi saada järjestelmä jossa kaikki olisi valmista, ihmisten osaaminen ja työpanos pitäisi tulla tyhjästä taikomalla vailla kustannuksia ja sitä ostettaisiin b&b tavalla ei työsuhteessa. Sitten vanhat johtajat pistävät pystyyn sotia, joissa ovat kateellisia nuorille joita tapattavat kun pitää saada päsmätä kukkona tunkiolla. Naiset hymistelee eri puolilla maailmaa riippuen siitä mihin yhteiskuntajärjestelmään ovat syntyneet. Kiinalaiset kannattaa kiinan ukkoja, amerikkalaiset amerikkalaisia ja eurooppalaiset eurooppalaisia.Maailma ei perustu kateuteen.
Suurin osa ihmisistä ei pohdi sitä, mitä muilla on tai ei ole. Sellainen vaatii hyvin erikoisen persoonan.
- Anonyymi
Mielenkiintoita olisi kulla miten yhditää. Työttömyysturvana palkansaajilla on ,jos kuuluu kassaan ,kassan päivärahat .Yksityisen tai liiton eli ansiosidonnainen. Yksityisiä kassoja ei hallitus hallitse.
Jollei kuulu kassaan putoaa peruspäivärahalle joka on työmarkkinatuki työikäisille, työkykyisille jotka eivät pääse toimeentuelle koska laissa on määritelty että on oltava työtön työhakija. työ iän ulkopuolella yläpäässä ollaan eläkkeellä .Toiset kansan eläkkeellä, toiset työ . Poistvatko kansan eläkkeen ja luovat yhden perustulon johon sitten myös sairas eläkkeellä olevat peruseläkkeen varassa olevat kuuluvat ja ne jotka eivät ole täysi ikäisiä ja ovat toimeentulotuella, opiskelijat ym joilla ei ole tutkintoa jotta heidät hyväksyttäisiin työttömäksi työnhakijaksi ? Millainen tuo uusi malli olisi?- Anonyymi
Ota eilisen lehti, niin näet. Turha sitä tässä on toistaa.
Käsittääkseni kyseessä ei ole kuitenkaan radikaali uusi malli.
Ilmeisesti työmarkkinatuki ja peruspäiväraha yhdistetään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ota eilisen lehti, niin näet. Turha sitä tässä on toistaa.
Käsittääkseni kyseessä ei ole kuitenkaan radikaali uusi malli.
Ilmeisesti työmarkkinatuki ja peruspäiväraha yhdistetään.Nuo on sama asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094236
- 783466
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?803280Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243199Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223132- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452770Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim612721Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852539- 332384