MIES KUOLI OHITUSKOLARISSA LOPELLA 30.8.2001

Anonyymi-ap

Henkilöauton kuljettaja kuoli torstaina Lopella törmättyään traktoriin. Uhri on 45-vuotias turkulainen mies, joka oli liikkeellä yksin. Onnettomuus sattui torstaina aamupäivällä Lopen Kormussa, kantatie 54:n ja Varvikkotien risteyksessä. Henkilöauto oli lähtenyt ohittamaan edellään ajaneita, kun samaan aikaan oli traktorinkuljettaja kääntymässä sivutieltä kantatielle. Henkilöauton kuljettaja törmäsi jarrutuksesta huolimatta traktorin etukauhaan ja menehtyi heti. Traktorinkuljettaja ei loukkaantunut.

MITÄ ME OPIMME TÄSTÄ?

- ei pidä lähteä suin päin autoletkaa ohittelemaan
- maltti on valttia, eli pitää malttaa ajaa letkan perässä ja odotella, että kaikki muut ovat ensin ohitelleet ja vasta sitten itse.
- kirjoitelkaa muita asiaan liittyviä huomioita, miten tämä kolari olisi ollut vältettävissä ?

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikä "viisas" hitauden apostoli löytänyt tuoreempaa juuttua räävittäväksi, kuin 24vuotta vanhan tapahtuman?

      • Anonyymi

        Sekä uudet että vanhat tapaukset ovat yhtä päivänpolttamia tapauksia muisteltaviksi sekä käsiteltäviksi siksi, jotta uudet sukupolvet ottaisivat opiksi muitten virheistä ja voisivat näin säästää oman, sekä muidenkin henkirievut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekä uudet että vanhat tapaukset ovat yhtä päivänpolttamia tapauksia muisteltaviksi sekä käsiteltäviksi siksi, jotta uudet sukupolvet ottaisivat opiksi muitten virheistä ja voisivat näin säästää oman, sekä muidenkin henkirievut.

        Ja paskan latikat. Tuolla ajo ja huomiokyvyttömällä rattijuopon tasolle vajonneella "viisaalla" on noissa uutisten esiin nostamisissaan tarkoitus ainoastaan jatkaa sitä ansiotonta omakehuaan, kuten aloituksesta on selvästi nähtävissä.
        Kyseessähän on tällä kertaa tuo "viisaiden" hitauden apostoli joka kehuu tuolla ettei ajo ja huomiokykynsä puutteen takia kykene normaaliin, ohituksia sisältävään liikennöintiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekä uudet että vanhat tapaukset ovat yhtä päivänpolttamia tapauksia muisteltaviksi sekä käsiteltäviksi siksi, jotta uudet sukupolvet ottaisivat opiksi muitten virheistä ja voisivat näin säästää oman, sekä muidenkin henkirievut.

        Tieliikennelaki on muuttunut, joten kaikki vanhat tapaukset eivät välttämättä ole nykylakiin verrattuna vertailukelpoisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      88
      2924
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      81
      2399
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      26
      2197
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1716
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1140
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe