Meriveden syvyys Helsingin rannoilla

Anonyymi-ap

Vielä ei ole karttaa mistä näkisin syvyydet. Olen aikaisemmin purjehtinut itä-helsingin rannikkoseudulla lähinnä jollalla, mutta tulevana kesänä käytössä on 7 metrin purjevene. Syväys 1,4m.
Lähinnä kiinnostaa Kallahden seutu Malkasaari jne. Tuollaisella syväyksellä varmaan pääsee kaikkiin alueen saariin, joissa on laituri. Mutta kiinnostaisi noin yleensä tietää mikä on Iso Kallahden syvyys ja Malkasaaren etelä puolen vesialue Satamasaaren välillä.

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Minun kartassani on syvyysmerkinnät myös sillä osalla.
      Näyttää kovin kivikkoiselta, en usko, että sitä tullaan ikinä ainakaan luotaamalla selvittämään.

      Omalla kaiulla ja plotterilla voi selvittää sen, mitä haluaa tietää. Hyvällä kombolla saa merkinnän omalle kartalle ja vieläpä jaettua muiden kanssa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Eikö kannata se kartta kuitenkin hankkia ennen kuin lähtee sinne?

      • Anonyymi
        UUSI

        Kyllä se on hankinnassa, mutta olisin silti jo nyt kiinnostunut tietämään vähän tuosta alueesta. Jollalla purjehtiessa ei juuri tarvinnut välittää syväyksestä.


    • Anonyymi
      UUSI

      30 vuotta sitten purjehdin samoilla alueilla. Iso Kallahden syvyys oli muistaakseni 6 metriä aivan keskellä lahtea. Kiinnityimme Juhannuksena poijuun, jonka omisti Lehtonen tai Lehtinen (Asfalttifirman omistaja). Heidän asuintalonsa oli suurinpiirtein samalla tasolla kuin nykyisin siellä oleva melontakeskus. Snorklasimme lahdella ja se muistuttaa ammetta. Syvenee nopeasti ja kohti Malkasaarta madaltuu. Rannasta katsottuna Malkasaaren oikealla puolella on väylä, josta on hyvä purjehtia. Nykyisin taitaa olla merkitty reimarilla. Heti Malkasaaren eteläpuolta en tunne. Silloin ei myöskään ollut laituria Malkasaaressa, mutta nykyisin sinne liikennöidään kesäisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      124
      7714
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4441
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      41
      3952
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      409
      2056
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      73
      1687
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1487
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1478
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      189
      1231
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1148
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      32
      1077
    Aihe