Rahanpäivän menu

Anonyymi-ap

Ennen oli euron tuotteita. Näitä olivat mm. euron burgerit tai höyrymakkaranpala. Etenkin sinappirantuista höyrymakkaraa ovat varmaan monet jääneet kaipaamaan?

Mikä nykyisistä budget burgereita tarjoavista tahoista on sinun mielestäsi paras?:
- KFC
- McDonald's
- Burger King
- HesBurger
- Rolls
- joku muu

Eli missä käydään rahanpäivänä syömässä, mikä burger, mikä juoma mikä dippi ja millä lisukemausteilla mennään? Pitäisikö höyrymakkaroiden tulla takaisin monipuolistamaan rahanpäivän menua? Niiden kylkeenkenhän sai kurkkusalaatit suolankurkusta ja tuorekurkusta, paahdetut sipulit, raakasipulit, chilikastikkeita, valkosipulimajoneesia, soya -kastiketta ja monia muita makoisia ja raikkaita mausteita.

Yritettiinhän höyrymakkarakauden lopussa, tarjota jopa sitä vihreää lehteäkin, jota joskus näkee nykyisinkin (mutta onnneksi vähän), laittaa höyrymakkaran kylkeen, mutta eihän sellainen peli tietenkään vetele. Saladan voi ottaa, mutta se tulee juoda smoothiemuodossa sekoittavalla koneella tehtynä, maustettuna ja jäätävän kylmänä.

14

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä vihiksen saa vieläkin eurolla ja se on sopivan kevyt välipala.
      Itse burgerinpaikoista suosin Burger Kingiä, vaikka meidän kaupungissa ei
      sellaista olekaan. En pidä ranskalaisista, joten otan pelkän kana- tai kala-
      tuotteen. Jauhelihapihvit ovat mielestäni vähintäänkin arveluttavia.

    • Anonyymi

      60 luvulla sai vielä kunnon höyrymakkaraa ja PIIRAKKAA kun vain lipoi huuliaan.
      Kurkkusalaattia, ketsuppia, sinappia, sipulihaketta mausteina, muita majoneeseja ja herkun peittäviä sooseja ei enää kaivannutkaan, juomana kolaa tai maitoa.
      ai että!
      Hinta oli 1.50 mk kipale yhteensä 3 mk.
      Täyttä tavaraa ne pitkät paksut maggarat.
      Piirakat olivat myös kosteita.Suli suuhun..
      Jos ei ollut rahaa niin sai velaksi naaman perusteella.

    • Anonyymi

      Ei noi hampurilaispaikat kiehdo kun aikas korkeelle hinnoiteltu.Tosin hessburger oli joskus 2 kerroshampurilais ateriaa yhden hinnalla niillä kupongeilla,ton kun söi ni juomaakin tuli 1l.Höyrymakkaran itseasiassa söin eilen ja +muuta.Kebabbia tai pitzzaa mutta harvoin kun jo melkein 35 vuotta syönyt noita eipä kauheeta hokkia.Nurisolle hampurilaiset varm ok.

    • Anonyymi

      Kaupasta varastettu jouluomena ja tyhjillä tölkeillä ostettu savolaislerssi

    • Anonyymi

      Dönerkebab, pikkusikareja rasia ja 12 tölkkiä tuplapukkia.

    • Anonyymi

      Tupla pukissa liikaa prosentteja keskipölhö parempaa,kuka kaljalla hakee humaltumista.

      • Anonyymi

        Onpas sinulla huono alkoholipää jos tuosta määrästä tuplabökkeniä humaltuisit. Ei noilla jurria saa mutta ihan OK pohjat ennen juottolaan siirtymistä dokaamaan.


    • Anonyymi

      Kylmää olutta kotona eikä tarvi mihinkään lähteä.Räkänokat on tuollaisia pomppijoita isin täytyy opastaa.

      • Anonyymi

        Ja sinä nuppivikainen litkit vesikaljaa päivästä toiseen ja verhojen takaa&ovisilmästä vahdit naapureita silloin kun et sohvalla röhnötä Kelaten muiden tt-tukia.


    • Anonyymi

      Kannattaa kokeilla myös Radleria, sillä se on oivallinen kesäjuoma eikä
      siitä edes päihdy.

    • Anonyymi

      Hörin litratolkulla omatekemää olutta päivässä maun takia hyvän ruuan kans ja janoon.
      20 litran säiliö hanalla jääkaapissa aina.
      Prosentteja en hae ennää vanhana eläkeläisenä, kun kunto ei kestä.
      Litran Tuoppi olut uute purnukasta tullee 3 satsia.

      Röyh!

      • Anonyymi

        lisäys
        Se uute käypi leipätaikinaankin.

        Mums!


      • Anonyymi

        Toi ihan hyvää kotikaljaa tuosta tuoppi juomauutteesta.Ei oluella mitään humalaa kannata hakea jos haluaa ni drinkkiä sitten.Aamulla krapuloissa miettiä mitä kandee juoda.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        lisäys
        Se uute käypi leipätaikinaankin.

        Mums!

        Miltä maistuu olutleipä ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45188
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9401
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      8663
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe