Eikä aio muuttaa kokoomuslaista politiikkaansa. Riikka aikoo purra työläistä, matalatuloisia ja köyhällistöä siis jatkossakin. Anti-Jytkytys tulee jatkumaan, mikä on hyvä, koska persujen politiikka on selvästi tarkoituksellisesti pieni- matalatuloisiin sekä keskituloisiin duunareihin iskevää, mutta Purra ja muu persujen eduskuntaryhmä kuvittelee äänestäjiensä haluavan tällaista politiikkaa. Miksi thatcherilaisesta politiikasta hyötyvät suurituloiset äänestäisivät persuja, kun aito "pure" kokoomuskin on olemassa? Sen sijaan persujen työläiskannattajat, ay-aktiivit ja järjestäytyneet työläiset, työttömät ja matalatuloiset eivät kokoomuslaisesta persupolitiikasta hyödy, pelkästään menettävät. Saa nähdä koska Purra karkaa kokoomukseen oikeaan aatepuolueeseensa.
Purra luulee että heidän tiedotuksensa saksimispolitiikasta syy kannatusalamäkeen
64
263
Vastaukset
- Anonyymi
Purra ei edes ymmärrä koksupersuna kannatuksen alamäkeä, vaan kuvittelee sen johtuvan tuhopolitiikkansa huonosta tiedotuksesta ??!! Luulee työläis- ja työttömien sekä matalatuloisten entisten persujen kannattajien OIKEASTI haluvan nykyistä politiikkaa, jossa rahaa ja etuja otetaan duunareilta ja matalatuloisilta sekä siirretään suurituloisille ja varakkaille. Miten ihminen voi olla noin pihalla?
Kokoomuksen ja persujen politiikka (kuten myös RKP:n ja KD:n) on anti-Robin Hoodia, jossa varastetaan köyhiltä rikkaille, koska rikas ansaitsee kaiken, köyhällistö ei mitään. Riikka joukkoineen ei edes näytä ymmärtävän olevansa Nothinghamin seriffin rosvojoukkoa.- Anonyymi
Nyt yrittää uusia valheita hätäkokouksessaan. Vain ne vähenevät persut uskoo. Ja kokoomus nauraa houkille
- Anonyymi
Riikalla ja Rydmanilla aina se v-mäinen irvistävä hymy kun keskustellaan pienotuloisten ja duunarien leikkauksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Riikalla ja Rydmanilla aina se v-mäinen irvistävä hymy kun keskustellaan pienotuloisten ja duunarien leikkauksista.
Joo.
- Anonyymi
Purra ei ole säästänyt yhtään mitään. Velkaa otetaan enemmän kuin koronakriisin keskellä, ja raha jaetaan rikkaille ja terveysalan firmoille.
- AnonyymiUUSI
Riikka myönsi Iltalehdessä ottavansa velkaa ilman kriisiaikoja enemmän kuin Rinteen ja Marinin hallitukset, joiden aikana oli sentään koronapandemia ja energiakriisi, lisäksi samat puolustusmenojen(F-35-maksut), Ukrainan tukemisen ja Ukrainan pakolaisten lisämenot kuin nytkin. Tämän hallituksen ajan ainoa kriisi on kauhukabinetti itse politiikallaan.
TEMin julkaisemattoman muistion (miettikääs kuka olikaan estänyt julkaisun hmmm.) mukaan Rinteen ja Marinin demaririhallituskaudella työllisyys kasvoi 117 000 hengellä ja koronatuet pelastivat yli 40 000 työpaikkaa. Yli 157 000 työpaikkaa ei ole vähän, kun Petteri ja Riikka ovat vajaassa kahdessa vuodessa tiputtaneet työllisyyttä noin 76 000 hengellä.
Suhdanteet eivät selitä miksi Petterin ja Riikan aikana velkaantuminen on noussut Euroopan pahimmaksi ja velkaa otetaan Suomen kaikkien aikojen ennätysmääriä. Myös työllisyyskehitys on Euroopan kehnointa nyt. Työttömyys on 10,1% EU:n pahimpia, kun EU-keskitasolla se on 6,6%. Myös talouskehitys yksi Euroopan huonoimmista, konkursseja eniten lähes 30 vuoteen, palkansaajien verotus tänä vuonna korkeinta 10 vuoteen.
Ja eikös myös koronapandemia ja energiakriisi ollut "suhdanne"ongelma?
- Anonyymi
Nykyhallitus nostattaa samanlaisia ketutuksen tunteita kuin kauan sitten täydelliseksi ketkuksi paljastunut ex-aviomieheni.
Voiko Suomen kansa olla yhtä helposti höplästä vedettävä tapaus kuin minä olin aikoinaan? Elin laput silmilläni kuin ravihevonen, ja mahdollistin miehen kaikki painokelvottomat hölmöydet.- Anonyymi
Sama täällä. Sen kokemuksen jälkeen tunnistaa sairaalloiset narsistityypit jo kaukaa (ministeriaitiostakin)
- Anonyymi
Ministerin palkkio sekä edut ja virka-Audin takapenkki vieraannuttanut arkitodellisuudesta, kuin Posti-Pekan aikoinaan.
- Anonyymi
Persureikien politiikan tulokset näkyvät kyllä suoraan entisten äänestäjien lompakoissa joten kiitos käynnistä ja painukoon helvettiin.
- Anonyymi
Perussuomalaisten kannatus romahti Ylen eduskuntavaalien kannatuskyselyssä neljä prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten kannatus on nyt 11,4 prosenttia.
Perussuomalaiset kärsi tylyn vaalitappion myös kunta- ja aluevaaleissa.
Kuntavaaleissa perussuomalaisten kannatus laski lähes seitsemän prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi puolueen syöksyä lauantaina tiedotustilaisuudessa perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen yhteydessä Pikkuparlamentissa.
Perussuomalaiset jatkaa valitsemallaan linjalla, kuntavaalitappiosta ja kannatusromahduksesta huolimatta.
– Täällä ei ole mikään tappiomieliala. Samaan aikaan olemme nöyriä, mitä on tullut tehtyä, mitä pitää tehdä ja missä on korjattavaa, Purra vakuutteli.
Puheenjohtaja Purra (ps) uskoo vakaasti, että puolueen kannatus lähtee nousuun, kun talous alkaa kasvaa ja hallitukset päätökset alkavat näkyä.
Purran mukaan korjattavaa on lähinnä viestinnässä.
– Meidän pitää parantaa rutiininomaista viestintää, tätä olemme tehneet ja tähän olemme panostaneet. Esimerkiksi tällä ja viime viikolla eduskunnassa käsitellään lukuisia maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä ja ulkomaalaislain muutoksia, petopolitiikkaa, metsävähennyksiä, ja veronalennuksista pitäisi olla enemmän innoissaan, Purra luetteli.
– Otan esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan kiristykset. Oletteko kirjoittaneet niistä, Purra kyseli medialta.
Perussuomalaiset ei ole tekemässä mitään taikatemppuja, eikä puolue ole peruuttamassa hallituksen päätöksistä.
– Jos konkreettisilla toimilla viitataan taikatemppuihin - yllättäviin muutoksiin, peruutteluihin, sätkimiseen toiseen suuntaan - ei sellaisia ole luvassa. Olemme hallituksessa, noudatamme hallitusohjelmaa. Talous menee parempaan suuntaan, työllisyys vahvistuu, yritykset tulevat työllistämään, saadaan Suomeen investointeja. Tavallinen ihminen alkaa nähdä lompakossaan, että asiat menevät oikeaan suuntaan, Purra sanoi.
– Suomesta saadaan turvallisempi, vauraampi, suomalaisempi maa. Se kyllä tukee perussuomalaisten linjaa, Purra jatkoi.
Perussuomalaisilla on noin kuukauden kuluttua puoluekokous Lahdessa.
Purra vahvisti tiedotustilaisuudessa olevansa ehdolla uudelleen puheenjohtajaksi. Purra toivoi itselleen myös haastajaa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011223216.html
Täydellinen irtautuminen keskimääräisen persujen entisen äänestäjän todellisuudesta. Ihan kuin maahanmuuttotiukennukset olisivat ainoa äänestämiseen vaikuttava asia 😆- Anonyymi
Eihän yhden asian öyhötyspersuilla mitään muuta ole kuin mamu mamu mamu.
- Anonyymi
Se persuilla meni pahasti metsään. Kyllä muut asiat on tärkeämpiä.
- Anonyymi
OrpoPurran hallitus pimittää tietoja, jotka ovat heille negatiivisia. Tämä huomattiin räikeästi jo ennen kunnallisvaaleja, kun Orpo ei suostunut kertomaan tulevista leikkauksista.
Toinen asia mistä hallitus on hipihiljaa on suomen kansalaisten kokema turvallisuuden tunne. Kun Marinin hallituksen aikana ihmsltä kysyttiin kokivatko he olonsa turvalliseksi niin 83% kansalaisista vastasi kyllä. Syksyllä 2023 Orpon hallituksen aikana tuo lukema oli tipahtanut 69 %:iin. Eikä ihme hallituksen poukkoilevan päätöksenteon akia. Kirkkain otsin vakuutetaan ettei lisäleikkauksia tule ja sitten taas heti perään leikataan. Kirkoltakin on leikattu, joten kirkollisveroa maksavat joutuvat maksamaan niitä valtion palveluita mistä kirkko huolehtii. Uutta turvallisuuden tunne tietoa hallitus ei uskalla tuoda julkisuuteen kun se on romahtanut tuosta 69%:takin
Valtioneuvoston sivuilla kerrotaan turvallisuudentunnemittauksesta näin:
"Lokakuussa 2023 tehdyssä Sentimentti-tietotyövälineen väestötutkimuksessa 69 prosenttia vastaajista kertoi kokevansa elämänsä turvalliseksi. Tämä on merkittävästi pienempi määrä kuin vuoden 2022 lokakuun mittauksessa (83 prosenttia)"
https://valtioneuvosto.fi/-/1410869/suomalaisten-turvallisuuden-tunne-on-heikentynyt-viime-vuodesta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän yhden asian öyhötyspersuilla mitään muuta ole kuin mamu mamu mamu.
Purra muutti Marinin hallituksen tekemää turvapaikanhakulakia niin, että vapaaehtoiselle paluumuuttajalle annetaan kuusi tonnia. Migrillä on ollut kova työ ostella aaseja ja lehmiä paluumuuttajille. Migri ei kuulemma suostunut kertomaan tutkivalle journalismille ostettujen aasien lukumäärää.
- Anonyymi
"Otan esimerkiksi maahanmuuttopolitiikan kiristykset. Oletteko kirjoittaneet niistä, Purra kyseli medialta."
Yllättävää! Riikkuli ihan vahingossa vaan otti esimerkiksi kyseisen asian. Niin monta muutakin tärkeää asiaa oli tietysti(!) ihan kielen ja mielen päällä, mutta niin vain katse taas kohdistui maahanmuuttoon
- Anonyymi
Elää jo aivan omassa kuplassaan, ei yhteyttä tosielämään ja ihmisten arkeen
- Anonyymi
Vuodesta 95 Kokoomus on istunut yhtä hallitusta lukuunottamatta jokaisessa erittäin vastuullisessa roolissa joko pää- tai valtiovarainministerin salkku kourassa. Miten on mennyt noin omasta mielestä?
- Anonyymi
Melko huonosti . Pahiten silloin kun persut on mukana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melko huonosti . Pahiten silloin kun persut on mukana.
Johtuu siitä että persujen mukanaolo mahdollistaa kokoomus ja kepujohtoisten hallitusten toteuttaa tuhoisaa oikeistopolitiikkaa ilman mitään pidäkkeitä.
- Anonyymi
Perussuomalaisten romahduksessa ei ole kysymys “kunta- ja aluevaalien vaikeudesta” kuten yritetään selittää, vaan siitä, että Riikka Purra on pettänyt arjestaan ja elämästään huolissaan olevien ihmisten luottamuksen ja kaikki puolueen vaalilupaukset.
Näin yksinkertaista se on.
Tämän analyysin vahvistaa tänään julkaistu Ylen eduskuntavaaligallup, jossa perussuomalaisia äänestäisi vain 11,4% suomalaisista.
Aivan kuten keskustan Sipilän hallituksessa heille kelpasi ihmisten palkkojen leikkaaminen, niin tälläkin kertaa he ovat heikentäneet työntekijöiden asemaa, hyväksyneet rajut leikkaukset ihmisten toimeentuloon ja samalla antaneet rikkaille mittavat veronkevennykset – sen hinta nähdään kannatuksessa, koska ihmiset eivät ole tyhmiä.
Kyllä ihmiset haluavat seuraavissa eduskuntavaaleissa Suomelle uuden suunnan.- Anonyymi
Ja kumpikin hallitus ovat suosion alareunassa. Sekä Sipilän että Orpon. Persut tuo aina epäonnea.
- Anonyymi
Toivottavasti romahtaa niin paljon että päästään laitaoikeiston tyranniasta eroon. Se on nähty tällä hallituskaudella mitä todellinen äärioikeiston tyrannia on. Näköjään tavoite on päästä kaikista erilaisista eroon, niin köyhistä, heikompiosaisista, järjestäytyneistä duunareista kuin ulkomaalaisistakin. Ketä tähän maahan enää jää Perussuomalaisten mukaan?
- Anonyymi
Ei Orpo ota. Purra on työnsä ( kyykyttämisen) tehnyt
Purra saa mennä
Kokoomus nauraa kun persut tippuu. Kok ei kärsi äänestyskatoa. - Anonyymi
Purran tapainen narsistipsyko ei koskaan näe mitään väärää omissa teoissaan. Kaikki on narsistipsykon mielestä aina muiden syytä.
Uhriudu, valehtele ja syytä muita. Eihän persu muuta osaa.
Purran kyvyttömyys tajuta todellisuutta takaa sen että persujen kannatus tulee jatkamaan syöksylaskuaan alle 10 % puolueeksi.- Anonyymi
Eroa Riikka Purra
- Anonyymi
Hyvä analyysi.
- Anonyymi
Kuka jotain maahanmuuttoa jaksaa ajatella jos oma masu on tyhjä.
- Anonyymi
Purra valehtelee maahanmuutostakin. Persujen vahtivuorolla maahan on muuttanut yli 130 000 ulkomaalaista ja nyt ollaan vasta hallituskauden puolivälissä.
- Anonyymi
Huvittavinta näissä persuäänestäjissä on se, että he pakenevat kuin rotat uppoavasta laivasta, koska eivät tahdo persujen kokoomuslaista polittiikkaa ja siirtyvät kokoomuksen kannattajiksi.
- Anonyymi
Hehhehhehheeée.. tiedotus... hehheh hehe hhehhehhhee
Kun kunnat vähentää teitten kunnossapidosta, kaupunkien siivouksesta ja palveluista,koulutuksesta ja liikuntapaikkojen ylläpidosta.
Kun terveyskeskuksia suljetaan ja sairaalaverkko ajetaan alas, kun sote alueilta irtisanotaan henkiläkuntaa..
Puhumattakaan siitä, että sosiaaliturvaverkko revittiin rikki ja köyhiä, lapsiakin, tehtiin lisää viisinumeroinen luku, mihin vielä ehtivätkään.
Kun yksityisille terveysasemille tuupataan kelarahaa, kun rikkaille annetaan verohelpotuksia, kun osakesijoittajia suositaan ja työttömyyttä ja konkursseja lisätään.
Tiedotus??? Niin. Täydellinen itsekritiikin puute. Purran pitäis nopeasti vaihtaa kansa, jos meinaa pelastua hillotolpalle taas! - Anonyymi
Purran lräikeää leikkauslinjaa korostaaeläkeläisten kohtelu. Ei riitä, että hän vippaa miljardin elälkerahastosta ja vie kelalta säästyneet rahat. Edellisessä rahanjaossa Purra madalsi yli 5000 euroa kuussa saavien eläkeläisten veroja. Se rahoitettiin nyhtämällä alle 5000 euroa saavilta eläkeläisiltä. Näin Purra kyykyttää sukupolvea, joka loi Suomen hyvinvoinnin tyhjästä sotien jälkeen.
Työntekoakin hallitus kunnioittaa niin, että useammalle taholle tarjottiin kuusipäiväistä työviikkoa josta päästiin eroon 1967 AY-liikkeen toimesta. Vaihtoehtona oli kymmenen tuntiset päivät. - Anonyymi
Tyhmä on.
- Anonyymi
Purrapurrapurraourra
Päzcäcöcväreethän ne on tämänkin sotkun takana.
Eiku affenanmaalle eristyksiin vaan - Anonyymi
Taisi sitten tulla petetyksi duunarit pienyrittäjät eläkeläiset ym. pienituloiset. Perussuomalaisten johdon olisi nyt syytä hyvissä ajoin lähteä etsimään itselleen työpaikkoja yksityiseltä sektorilta.
- Anonyymi
Jep.
- Anonyymi
Persujen gallup-romahdus taisi tulla Purralle yllätyksenä vaikka kahdet vaalit ovat menneet surkeasti ja esim. alue- ja kuntavaaleissa persujen taakse jäi enää rkp, kd ja Hajllis. Niin siinä käy kun linnoittautuu puoluetukirahoilla ostettuun persujen kivilinnaan pienen puolue-eliitin kanssa ja unohtaa äänestäjät joiden antamalla mandaatilla on valtaan noussut. Torstain kyselytunnilla Purran hahmo oli kuin Lady Macbeth ja ylipitkät mustat tekoripset kalpeita kasvoja vasten huonosti nukutun yön jälkeen korostivat vielä vaikutelmaa.
- Anonyymi
Purra taitaa luulla entisten työläiskannattajiensa haluavan kovaa kokoomuksen oikeistolaista kepityspolitiikkaa. Ministerikausi erkaannuttanut täysin todellisuudesta.
- Anonyymi
Purralta meni ohi se fakta, että puolet heitä äänestämään siirtyneistä edellisissä kunnallisvaaleissa, uskoi hänen lauseeseensa, ettei pienituloiselta leikata.
Olemassa ollut osa varmasti halusi tätä, mitä on nyt tehnyt, mutta toinen puoli kuvitteli puolueen pitävän pienituloisten puolta, ja tulos on tässä.
Jäljelle jää tuo 10-12% kannatus, tod.näk. putoaa vielä 3-5%:n porvaripuoluekisaan, koska köyhiä ja työläisiä riistää haluavat löytävät kotinsa kokoomuksesta.- Anonyymi
Täytyy olla puupää kun ei tajua miksi kannatus on kohta puolittunut
- Anonyymi
Tosielämän ankeuttavat Tylypahkan luihuiset Orpon kokoomus ja Purran persut.
- Anonyymi
Työläisvihamielisin hallitus 1930-luvun jälkeen. Ihan sairasta menoa.
- Anonyymi
Eli kokoomuksen Purra-puudeli tarkoittaa, että jankataan maa-han-muu-tos-ta. Ei taida enää vain purra se, koska tyhminkin persuäänestäjä huomaa oman kukkaronsa tyhjenevän, vaikka muuten puusilmä olisikin. Persut ovat menneen talven lumia, ei tule ikävä.
- Anonyymi
Taitaa olla aika hidas hoksaamaan asioita?
- Anonyymi
Vajukki se on.
- Anonyymi
Kyllä on surullista seurattavaa lukea noita selityksiä , ymmärtävätköhän itsekkään mitä ovat tehneet ,tuskimpa kun eivät edes osaa selittää asioita joka pitäisi olla helppo homma asiassa . Taitaa heillä ennemminkin mielikuvitus loppua asioiden vääristelemisessä , miten kertoa menettämättä kasvojaan .
- Anonyymi
Näin on.
- Anonyymi
Kuvitteliko Purra suuren enemmistön persujen kannattajista olevan oikeistolaisia?
- Anonyymi
Mitä ihmettä te valitatte? Jokainenhan on oman onnensa seppä ja vastaa itse itsestään ja elämisestään! Eihän se Purran asia ole!
- Anonyymi
Surkea porvariprovo.
- Anonyymi
Mitä ihmettä, olihan kommentti, ihailtavaa tyhmyyttä ja asioitten ymmärtämättömyyttä.
- Anonyymi
Koko tulovero ja yhteisövero alennus täysin hatusta vedetty ei sitten minkäänlaista todellisuuspohjaa.
VM tupeltaa jatkuvasti simulaatioissaan ja skenaarioissaan.
Verratkaa jo toteutuneita faktoja Niemelän 2 vuotta sitten esittämiin väittämiin.
Samoin Kangasharju ja Pakarinen sekä muut porvariekonomipeelot.
Mistä niille maksetaan. No paskan jauhamisesta ala EK. - Anonyymi
Leikkausten dynaamiset vaikutukset kansantalouden täystuho.
- Anonyymi
😱😱
- Anonyymi
Purra laski allensa kusettaessaan Suomen kansaa.
- Anonyymi
😂😂😂😂
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
😂😂😂😂
Puupää Purra 😅
- Anonyymi
Perussuomalaiset ymmärtävät varsin hyvin kannatuslaskun syyn, mutta eivät voi sanoa sitä julkisesti. Siinä menisivät nimittäin kasvot lopullisesti.
- Anonyymi
no kylhä se näin on miten avausposttaaja sannoo mielipitteen että näin se varmaanki o!
Ikävää että persuista tulikin tämmöne puolue kun soinin aikaan persut oli duunaripuolue.
Kaikki voi muuttua hetkessä.
kommentoija Juha pohjola(erakko&yksinäinen sielu) - Anonyymi
Kuka itse asiassa äänestää enää persuja, kun se näytti olevansa oikeistolainen kokoomuksen apupuolue? riistäjillä on aito "pure" kokoomus ja duunareilla SDP. Kuka tarvitsee persuja?
- AnonyymiUUSI
Muutama suurituloisten joka ei kannata Kokoomusta
- AnonyymiUUSI
Vassut sortaisi köyhiä paljon pahemmin. Vanhojen rakennusten remonttipakon halukkuus heillä olisi ollut hirveää köyhien sortoa. Olen kirjoittanut millä tavalla.
- AnonyymiUUSI
Jos vassut itse maksaisi remontit omasta pussistaan, silloin asia olisi ok. Köyhän olisi ollut pakko löytää jopa kymmeniä tuhansia euroja rahaa talonsa remppaan ettei jopa häätö uhkaisi.
Tällaisen sorron puolesta vihervassut äänestivät europarlamentissa toissa vuonna. Persujen Hakkarainen äänesti vastaan samassa äänestyksessä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos vassut itse maksaisi remontit omasta pussistaan, silloin asia olisi ok. Köyhän olisi ollut pakko löytää jopa kymmeniä tuhansia euroja rahaa talonsa remppaan ettei jopa häätö uhkaisi.
Tällaisen sorron puolesta vihervassut äänestivät europarlamentissa toissa vuonna. Persujen Hakkarainen äänesti vastaan samassa äänestyksessä.Olette te Persuttollit pihalla kun yritätte saada kannatuksen laskun loppumaan.
Tottakai remontit maksaa itsensä takaisin ajan kuluessa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1205487
- 715188
- 924218
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603288- 432871
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451907
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381723