Brittitutkija harmittelee, ettei Suomi juhli sodan päättymistä muiden kanssa

Anonyymi-ap

"Brittitutkija harmittelee, ettei Suomi juhli sodan päättymistä muiden kanssa – Helsingistä selvä vastaus
Suomenkin kannattaisi juhlistaa Euroopan voitonpäivää, vaikka olikin sodan häviäjien puolella, sanoo tunnettu sotakirjailija Tim Bouverie Ylelle Lontoossa.


– On surullista, että Suomi ei ole päättänyt juhlistaa Euroopan voitonpäivää, sanoo sotakirjailija Tim Bouverie.

Samaan hengenvetoon hän toteaa, että on ymmärrettävää, ettei Suomi juhli mukana.

– Se ei johtanut Suomen voittoon aikoinaan.

Bouverie muistuttaa kuitenkin, että myös Suomi hyötyi natsi-Saksan häviöstä, joten syytä juhlaan olisi Suomellakin."

4

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Neuvostoliiton hyökkäys 1939 Suomeen oli katastrofi. Lisäksi NL oli liitossa natsi-Saksan kanssa, Suomi yksin ja lähes motissa. Oltiin 2. ms mukana sen alkumetreistä kalkkiviivoille. Kaikki oli Neuvostoliiton syytä. Sitten haudattiin kuolleet ja kuunneltiin kommarien sättimistä 50 v kun nämä kielsivät koko molotoff-ribbentropp -sopimuksen. Siitä ei muuten saa putistaniassa puhua taaskaan.

    • Anonyymi

      "vaikka olikin sodan häviäjien puolella"

      Sodan voittajavaltiot oli Suomen uhkaajia tai jättivät Suomen yksin. Ainoa auttaja talvisodan jälkeen oli Saksa.

      Suomi voisi juhlia torjuntavoittojen päivää.

      • Anonyymi

        Paitsi että mitään torjuntavoittoa ei ollut vaan Suomi antautui ehdoitta syyskuussa 1944. Näin totesivat sekä Paasikivi että Mannerheim.


    • Anonyymi00007

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      758
    3. 47
      674
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      633
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      623
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      611
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      605
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe