Järjetön, järjetön, uusiutuva energia

Anonyymi-ap

Jos asiaa ajattelee vähänkään järjellä toteaa että tuuli- ja aurinkoenergiaan pohjautuva teollisuus on silkkaa hulluutta.
Yksikään datakeskskus ei voi toimia tuuli- tai aurinkoenergialla.
Yksikään vihreä vetylaitos ei voi toimia tuuli- tai aurinkoenergialla.tai talviyön koittaessa.?

Perustelu on päivänselvä.
Kuka tarvitsee datakeskusta joka sammutetaan päiväkausiksi tuulen laantuessa. kansalaisia vaaditaan maksamaan tuotanto tappiot.

Datakeskustapauksessa käy niin että sähkötuotannon hiipuessa keskuksen toimintaan tarvittava sähkö ryöstetään muusta yhteiskunnasta.
Ellei niin tapahdu megakeskusta pyörittävä yritys vaatii suomen kansalaisia maksumieksi.

Yksikään vihreän vetyteräksen tuotantolaitos ei voi pysähtyä pitkiksi ajoiksi.
Terästehtaan tuotantoprosessi ei ole on off toimintaa.
Jopa elintarviketuotanto ja säilytys vaatii 24/365 katkotonta sähköä.

Joka neljäs sähkö MW puuttuu Suomesta, toistaiseksi se on saatu ostetuksi muualta.
Suomen energiasta 96% tuotetaan muilla kuin uusiutuvilla.
Jos vesi, tuuli, aurinko ja turve ovat uusiutuvia ne ovat vai 10% tuotannosta, joka tuotanto on 25% alijäämäinen jo nyt.

Huipputeholukemaa tuijottava piipertäjä näkee iso luvut mutta kun se energiantarve on jatkuva

Poliitikko joka ajaa uusiutuvaan perustuvaa teollisuutta on SEINÄHULLU.

Viherpipertäjät tulee sulkea suljettuun hullujenhuoneeseen.

9

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistäs itse olet karussa?
      Halpa sähkö perustuu jo nyt uusiutuviin. Keskihinta ratkaisee. Vetyä voi varastoida lyhytaikaisesti.
      Datakeskus on siirtomaataloutta pahimmillaan. Tuotot menee muualle, meille jää vain kallistuva sähkö ja romutettavat paneelikentät ja tuuliviirit.

      • Anonyymi

        Pointtisi meni ohi. Minulla on terveen paperit ja olen kuin sadub pieni lapsi joka kertoo totuuden.
        Tämä ei ole uutuusnamia."
        Pointti on se että teollisuus ei toimi on off.
        Jos vetyä oikin varastoida, tuotantojaksolla on tarpeen ryöstää muusta sähkön kulutuksesta jotta vetyä voidaan varastoida.
        Et tunne tosiasioita energia ei ole vain sähkö vaan yhteiskunta tarvitsee huomattavasti enemmän energiaa joka ei ole uusiutuvaa.

        Halpa sähkö perustuu siihen että sallitaan tuotannon alijäämä ja hinta saa vaihdella tuhatkertaisesti.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Dokumentin mukaan ongelmaksi hiilivapaan sähkön tuotannolle muodostuu epävakaus.
        Koska varakapsiteettia ei ole tarvitaan muita konsteja.
        Omakotitalon patteri varavoima tarvitsee 72 h katkon ajaksi 84 kWh akkuvaraston, (UPS) sähkölämmitteisenä 340 kWh.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Dokumentin mukaan ongelmaksi hiilivapaan sähkön tuotannolle muodostuu epävakaus.
        Koska varakapsiteettia ei ole tarvitaan muita konsteja.
        Omakotitalon patteri varavoima tarvitsee 72 h katkon ajaksi 84 kWh akkuvaraston, (UPS) sähkölämmitteisenä 340 kWh.

        Vastaansanomaton dokumentti.
        Ihmettelen että edes MG ei kommentoi pilkkuvirheitä nauraa hörötellen.
        Taitaa olla niin että kun tosiasiat lyödään pöytään ei piipertäjillä riitä eväät kommentointiin.
        Kun faktat ovat kuin Sofia Virralla on parempi pitää suu kiinni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastaansanomaton dokumentti.
        Ihmettelen että edes MG ei kommentoi pilkkuvirheitä nauraa hörötellen.
        Taitaa olla niin että kun tosiasiat lyödään pöytään ei piipertäjillä riitä eväät kommentointiin.
        Kun faktat ovat kuin Sofia Virralla on parempi pitää suu kiinni.

        Meihin on uusiutuva energia uskonnon myötä tarttunut irlannin tauti.
        Suomalaiset rakentavat sähköinfraa verovaroin.

        Hyöty kuitenkin valuu megalomaanisille oligarkkiyhtiöille.

        Tyhmä kuntäpäättäjä katsoo vain kiinteistöverotuloja eikä näe että valtiolaivan pohjassa on ammottava repeämä.


    • Anonyymi

      Uusiutuva energia on todella järkevää mutta tuulimyllyt pitää pienentää ja toisen tyyliseksi jo silmäänkin sopivammaksi. Mutta bioenergia laitoksia pitää rakentaa pitkin suomea ja osaan myös sähköntuotto. Halkoa kattilaan talviaikaan on erittäin viisasta. Monenlaista biomassaa hyödyntäviä kattiloita. Hakkeeksi käy puu tyyliset. Näin tehden energia on omasta maasta. Tuo ydinvoima on turmiollista eikä näytä toimivan nyt millään vaan jatkuvasti on joku kohta rikki eikö sähköä tule kuin sieltä täältä.

    • Anonyymi

      Miksei Elon Musk:n Tesla autot kulje langattomalla latauksella?
      Sekä onko se järjetön asia, näin meitä viisaampana ovat he selittäneet Nikola Teslan keksintöjen olevan jotain huijauksia, kuten autojen etälataus.
      Ydinpatteri autoihin, korkean teknologian keksinnöt hyötykäyttöön, näin meitä viisaampana Yhdysvallat ja Venäjä ja Eurooppa eivät käytä mitään keksintöjä kuorma-autoissa tai lentokoneissa.
      En aio itse kuunnella tietämättömän saarnamiehen selitystä että vasta lopun ajalla näemme langattoman latauksen kun se oli jo 1930- luvulla käytössä sähköautoon. Typerän kuuloista että nyt ei otettaisi käyttöön ilmaista enenrgiaa

    • Anonyymi

      Ei ole höpöhöpöä mitkään Nikola Teslan 1930- luvun sähköautot ja niiden langaton etälataus kymmenien kilometrien päästä silloisena aikana,
      kun vouhkaa aina muita vastaan ja selittää asiat toiseksi, olen selvinpäin sekä näitä olen pitkään tutkinut ja kideradio aihetta tutkin muutamia vuosia sitten.
      Näin robotin mikä kulki ilman virtalähdettä ja siinä oli led-valo ja pieni virtapiiri ja jalat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      34
      2353
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2096
    3. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      40
      2032
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      320
      1850
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      117
      1493
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1425
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1308
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1157
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      41
      1055
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1036
    Aihe