Jos asiaa ajattelee vähänkään järjellä toteaa että tuuli- ja aurinkoenergiaan pohjautuva teollisuus on silkkaa hulluutta.
Yksikään datakeskskus ei voi toimia tuuli- tai aurinkoenergialla.
Yksikään vihreä vetylaitos ei voi toimia tuuli- tai aurinkoenergialla.tai talviyön koittaessa.?
Perustelu on päivänselvä.
Kuka tarvitsee datakeskusta joka sammutetaan päiväkausiksi tuulen laantuessa. kansalaisia vaaditaan maksamaan tuotanto tappiot.
Datakeskustapauksessa käy niin että sähkötuotannon hiipuessa keskuksen toimintaan tarvittava sähkö ryöstetään muusta yhteiskunnasta.
Ellei niin tapahdu megakeskusta pyörittävä yritys vaatii suomen kansalaisia maksumieksi.
Yksikään vihreän vetyteräksen tuotantolaitos ei voi pysähtyä pitkiksi ajoiksi.
Terästehtaan tuotantoprosessi ei ole on off toimintaa.
Jopa elintarviketuotanto ja säilytys vaatii 24/365 katkotonta sähköä.
Joka neljäs sähkö MW puuttuu Suomesta, toistaiseksi se on saatu ostetuksi muualta.
Suomen energiasta 96% tuotetaan muilla kuin uusiutuvilla.
Jos vesi, tuuli, aurinko ja turve ovat uusiutuvia ne ovat vai 10% tuotannosta, joka tuotanto on 25% alijäämäinen jo nyt.
Huipputeholukemaa tuijottava piipertäjä näkee iso luvut mutta kun se energiantarve on jatkuva
Poliitikko joka ajaa uusiutuvaan perustuvaa teollisuutta on SEINÄHULLU.
Viherpipertäjät tulee sulkea suljettuun hullujenhuoneeseen.
Järjetön, järjetön, uusiutuva energia
9
280
Vastaukset
- Anonyymi
Mistäs itse olet karussa?
Halpa sähkö perustuu jo nyt uusiutuviin. Keskihinta ratkaisee. Vetyä voi varastoida lyhytaikaisesti.
Datakeskus on siirtomaataloutta pahimmillaan. Tuotot menee muualle, meille jää vain kallistuva sähkö ja romutettavat paneelikentät ja tuuliviirit.- Anonyymi
Pointtisi meni ohi. Minulla on terveen paperit ja olen kuin sadub pieni lapsi joka kertoo totuuden.
Tämä ei ole uutuusnamia."
Pointti on se että teollisuus ei toimi on off.
Jos vetyä oikin varastoida, tuotantojaksolla on tarpeen ryöstää muusta sähkön kulutuksesta jotta vetyä voidaan varastoida.
Et tunne tosiasioita energia ei ole vain sähkö vaan yhteiskunta tarvitsee huomattavasti enemmän energiaa joka ei ole uusiutuvaa.
Halpa sähkö perustuu siihen että sallitaan tuotannon alijäämä ja hinta saa vaihdella tuhatkertaisesti.
- Anonyymi
Hyvä dokumentti hiilivapaan (=netzero) energian todellisista kustannuksista.
https://www.youtube.com/watch?v=YbxpieEQ7bc
Entäpä sääriskit, kun pingispallo raekuuro osuu aurinkofarmiin?
https://www.youtube.com/watch?v=xSchwB-gfjg
https://www.youtube.com/shorts/fdjrgcp_7JQ- Anonyymi
Dokumentin mukaan ongelmaksi hiilivapaan sähkön tuotannolle muodostuu epävakaus.
Koska varakapsiteettia ei ole tarvitaan muita konsteja.
Omakotitalon patteri varavoima tarvitsee 72 h katkon ajaksi 84 kWh akkuvaraston, (UPS) sähkölämmitteisenä 340 kWh. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Dokumentin mukaan ongelmaksi hiilivapaan sähkön tuotannolle muodostuu epävakaus.
Koska varakapsiteettia ei ole tarvitaan muita konsteja.
Omakotitalon patteri varavoima tarvitsee 72 h katkon ajaksi 84 kWh akkuvaraston, (UPS) sähkölämmitteisenä 340 kWh.Vastaansanomaton dokumentti.
Ihmettelen että edes MG ei kommentoi pilkkuvirheitä nauraa hörötellen.
Taitaa olla niin että kun tosiasiat lyödään pöytään ei piipertäjillä riitä eväät kommentointiin.
Kun faktat ovat kuin Sofia Virralla on parempi pitää suu kiinni. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaansanomaton dokumentti.
Ihmettelen että edes MG ei kommentoi pilkkuvirheitä nauraa hörötellen.
Taitaa olla niin että kun tosiasiat lyödään pöytään ei piipertäjillä riitä eväät kommentointiin.
Kun faktat ovat kuin Sofia Virralla on parempi pitää suu kiinni.Meihin on uusiutuva energia uskonnon myötä tarttunut irlannin tauti.
Suomalaiset rakentavat sähköinfraa verovaroin.
Hyöty kuitenkin valuu megalomaanisille oligarkkiyhtiöille.
Tyhmä kuntäpäättäjä katsoo vain kiinteistöverotuloja eikä näe että valtiolaivan pohjassa on ammottava repeämä.
- Anonyymi
Uusiutuva energia on todella järkevää mutta tuulimyllyt pitää pienentää ja toisen tyyliseksi jo silmäänkin sopivammaksi. Mutta bioenergia laitoksia pitää rakentaa pitkin suomea ja osaan myös sähköntuotto. Halkoa kattilaan talviaikaan on erittäin viisasta. Monenlaista biomassaa hyödyntäviä kattiloita. Hakkeeksi käy puu tyyliset. Näin tehden energia on omasta maasta. Tuo ydinvoima on turmiollista eikä näytä toimivan nyt millään vaan jatkuvasti on joku kohta rikki eikö sähköä tule kuin sieltä täältä.
- Anonyymi
Miksei Elon Musk:n Tesla autot kulje langattomalla latauksella?
Sekä onko se järjetön asia, näin meitä viisaampana ovat he selittäneet Nikola Teslan keksintöjen olevan jotain huijauksia, kuten autojen etälataus.
Ydinpatteri autoihin, korkean teknologian keksinnöt hyötykäyttöön, näin meitä viisaampana Yhdysvallat ja Venäjä ja Eurooppa eivät käytä mitään keksintöjä kuorma-autoissa tai lentokoneissa.
En aio itse kuunnella tietämättömän saarnamiehen selitystä että vasta lopun ajalla näemme langattoman latauksen kun se oli jo 1930- luvulla käytössä sähköautoon. Typerän kuuloista että nyt ei otettaisi käyttöön ilmaista enenrgiaa - Anonyymi
Ei ole höpöhöpöä mitkään Nikola Teslan 1930- luvun sähköautot ja niiden langaton etälataus kymmenien kilometrien päästä silloisena aikana,
kun vouhkaa aina muita vastaan ja selittää asiat toiseksi, olen selvinpäin sekä näitä olen pitkään tutkinut ja kideradio aihetta tutkin muutamia vuosia sitten.
Näin robotin mikä kulki ilman virtalähdettä ja siinä oli led-valo ja pieni virtapiiri ja jalat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5023992Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152996Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792208Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4572075Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841394- 1571313
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631188- 811085
- 611079
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411048