Tervehdys aikaan palstalaisille

Anonyymi-ap

Ollaan jo kohta toukokuun puolessa välissä, alkaa juuri yöttömät yöt. Hienoa aikaa neljästä -vuodenajasta. Täällä etelässä jo luonto puhjennut kukakansa, pojoista koti himmenee, ihan pohjoisessa paikoin lunta yhä.
Tämä juuri sitä normaalia säätämme. Kylvöt alkaneet, ilman kylvöjä ei ole syötävää, kaikkille ei ole käsitystä että kylvöjäkin tulee tehdä.

Euroopan mahtimaiden johtajat olleet Ukrainassa, heillä painoarvoa Venäjänkin suuntaan.
https://akamai.vgc.no/v2/images/7010e900-c68a-45d4-acd9-4c256be86237?format=auto&w=2160&s=a0563a7a8e7d7d895402bacc1cd194626820daf4

Siinä alkaa olla tilanteessa miten Putin säilyttää kasvonsa jotta voi hyväksyä hyökkäyssotansa lopettamisen. Ukraina joutuu luovuttamaan maa-aloja kuten meillekin kävi Neuvostoliiton sodan loputtua.
Tässä liki onkin alueet joita Neuvostoliitto piti vielä hallussaan sodan loputtua -Porkkalan niemi. Luovutti ne etuajassa, alkoi uusi ajanjakso. Neuvotoliitto vielä oli odotuksissa että saavat maan johtoonsa kommusnistien avulla, joka oli suuripuolue sotien jälkeen. Siitä kuihtunut olemattomiin eduskuntaa ajatellen. 1990 SKP liittyi Vasemmistoliittoon, ovat samaa perhettä. SKP osa änyrämpi maan asioita vastustamaan, mm lakkoihin tukeutuu myöntävästi, poliittiset lakot tärkeitä kommusnistien hegemonialle. Niitä saaneet nyt tämän hallituskauden aikana.

Täällä Kirkkonummella jo vihertää paikat komeasti, kasvu alkanut voimallisesti.

Kaikille äideille kunniani. Myös omalle vaimolleni, lasteni äidille.
Äitienpäivää meilläkin vietetty äidit huomioiden. Alkoi aamusella, paras puoliskoni sai sänkyyn pienen aamupalan, jonka tyttären tyttären kanssa tarjoiltiin, joka käymässä. Sikäli vain kotosuomesta poikkesi, kun meillä oli kielenä Saksa. Kun tyttärellä luonaa Saksa paremmin, niin ollaan sitten siinä, meille hyväkin kielen virkitämiseksi.

Sellaista pohdintaa näin keskustalaisesta torpasta.
Nyt toinen kaviaika, kaikkine lisukkeineen, naisten valmistama kakku oli oli mainio, jota jatketaan nauttimista. Aloitan nyt rieskalla, jossa suolalohta päällä, ne niin sointuu hyvin yhteen näin juhlapäivänä. Täytekakkua toiselle kupilliselle kahvia.

18

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vieläkö tyttärentyttäresi pelaa jalkapalloa Saksan maajoukkueessa?

      • Anonyymi

        Mites se Australian maajoukkueessa pelaava tyttären tytär. Onko tullut sieltä edes korttia?


    • Anonyymi

      Äitienpäivää täälläkin vietetään kahvitellen nyt. Lapsenlapseni huolehti mummon kortittamisesta ja muutoinkin huomioimisesta minun lisäkseni.
      Hyvää kevään jatkoa sinne!

      Ossi, oikea SOTILAS

    • Anonyymi

      " kukakansa, pojoista, kaikkille, Neuvotoliitto, a kommusnistien, suuripuolue, änyrämpi, kommusnistien, virkitämiseksi, kaviaika"

      Kuules pankkomajuri. Opettelisit kirjoittamaan olisit paljon uskottavampi.

    • Anonyymi

      Nää pankkomajurin jorinat ovat niin paljastavia ja paljastavat kuka ne kirjoittaa.

      Runsaasti virheitä ja aina jokin kerskaileva sävy niissä on kun jorisee kummin kaiman ja muiden nobodyjen asioista.

    • Anonyymi

      Vakio vastaaja haukkuu. Toveri Pankkolängvitsi. Ei osaa muuta.

      • Anonyymi

        No ei tuota aloittaja-pankkomajuria voi kyllä kehuakkaan. Sen verran lapsellista tekstiä virheineen kirjoittaa. Helppoa tunnistaa kuka ne kirjoittaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei tuota aloittaja-pankkomajuria voi kyllä kehuakkaan. Sen verran lapsellista tekstiä virheineen kirjoittaa. Helppoa tunnistaa kuka ne kirjoittaa.

        Ei kukaan kehuja vaadikkaan, ei ole Kapin lainen. Itseään ja Pankkolngvitsin kehuma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kukaan kehuja vaadikkaan, ei ole Kapin lainen. Itseään ja Pankkolngvitsin kehuma.

        Älä pankkis viitsi kehua omia jorinoitasi. Ne eivät kuulu tälle palstalle. Silkkaa höpöttävää jorinaa kirjoitat.

        Yritä edes kirjoittaa palstan aiheesta ilman, että sekoitat niihin kaiken maailman kummin kaimojasi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä pankkis viitsi kehua omia jorinoitasi. Ne eivät kuulu tälle palstalle. Silkkaa höpöttävää jorinaa kirjoitat.

        Yritä edes kirjoittaa palstan aiheesta ilman, että sekoitat niihin kaiken maailman kummin kaimojasi

        Pankkolängvitsi ei ole tainnut ulkomailla koskaan käydä, oletko ?


    • Anonyymi

      Kaameeta puppua.

    • Anonyymi

      Mutta persutrolli, Kommunsiti unohtui.

      • Anonyymi

        Ja niin pölähti kommaripoikakin paikalle Pankkolängvitsin perässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja niin pölähti kommaripoikakin paikalle Pankkolängvitsin perässä.

        Kansan Uutisten uusi päätoimittaja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kansan Uutisten uusi päätoimittaja.

        Kommunistinnuoret risusavottaan.


    • Anonyymi

      Piin likiarvo unohtui.

    • Anonyymi

      Kuulu ja Neuvotoliitto paljastaa persutrollin.

      • Anonyymi

        Ja kommunsiti.


    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe