CT200 2011 134tkm häiritsevä ääni kiihdytyksissä

Anonyymi-ap

Ostin "uuden" auton SAKAlta, jolla ajettu maltillisesti 134tkm ja huoltohistoria hyvä. Nyt muutaman päivän jälkeen huomasin tehtäessä nollasta sataan lähtöjä tuolla maaseudulla risteyksistä havaittavaa ääntä.
Ääni ilmaantuu kuitenkin vasta noin 40km/h paikkeilla eli sitä ei kaupunkiajossa tai normaalisti kiihdytettäessä oikein huomaa ainakaan. Saattaa katketa silmänräpäykseksi jatkuen taas 60-80km/h. En huomaa ääntä enää 100-120km/h jos lyö tallan pohjaan, mutta tiemelukin saattaa äänen peittää. Ääni tulee kuitenkin vain korkeilla kierroksilla minusta.

Äänen laatu on minusta metallinen, korkea, hieman hankaava (ajattelin aluksi, että olisiko jotain hiekkaa pyörimässä renkaissa tms), joka tulee ja menee, ei tule siis voimistu nopeuden mukaan vaan on pahimmillaan tuossa 40-80km kiihdytyksessä mikäli se tehdään korkealla kierrosalueella.
Autossa ei minusta ole mitään tehovajeita ja ääni on irrallaan kaikesta. Vaihteisto vaihtaa täysin huomaamatta. Polttoainetta menee kyllä seka-ajossa enemmän kuin ohjekirjan 4.1 eli 5.4 nyt mennyt.
Sinänsä en autoista oikeastaan ymmärrä. Ymmärsin myyjän puheesta, että jonkinlainen vakuutus autoissa on jos siinä on piileviä vikoja jotka olisi pitänyt mainita myyntihetkellä hyvän tavan mukaisesti, vuoden takuu.
Mahtaako autossa olla jonkinlainen hihna/ketju tms mikä voisi tämän sivuäänen aiheuttaa vai viittaako ääni mahdolliseen moottorivikaan? Ajattelin, että voisin viedä johonkin huoltamoon ja pyytää mekaanikkoa ajamaan jos sieltä saisi selvän vastauksen.

Käytin kyllä autoa autotohtorilla ja siellä kaikki oli hyvällä tasolla testeissä eikä vikakoodeja tai vuotoja ollut.

1

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        66
        2382
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1367
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        65
        1115
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        4
        1077
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        77
        803
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        780
      7. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        82
        650
      8. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        43
        648
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        23
        615
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        27
        571
      Aihe