Kuinka on mahdollista?

Toisaalla olevassa keskustelussa eräs totesi että: "sekin pohjautuen sellaiselle teologiselle tulkinnalle että kuoleman jälkeen ei voi tehdä parannusta, siis tulkinnalle..."
Kuinka kukaan voi kuoleman jälkeen tehdä parannusta? Missä niin sanotaan?
2187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

on paratiisi ja helvetti. Ne eivät ole vielä lopullisia, sillä lopullinen tuomio on se, jota sanotaan myös viimeiseksi tuomioksi. Ennen viimeistä tuomiota ihmisellä on parannuksen aika. Jumala on oikeudenmukainen ja antaa kaikille tilaisuuden ottaa vastaan evankeliumi. Monet eivät ole eläesssään edes kuulleet siitä. Kaikki tuomitaan lopulta kuitenkin samojen periaatteiden mukaan.

Kristus saarnasi Raamatun mukaan vankeudessa oleville hengille. Tarkemmin sanoen hän järjesti evankeliumin saarnaamisen myös henkimaailmassa.
Joh. 5:25 mukaan kuolleet kuulevat Jumalan Pojan äänen.
Kristus saarnasi vankeudessa oleville hengille, 1. Piet. 3:18-20.
Kuolleillekin on julistettu evankeliumi, 1. Kor. 4:6.
Kuolleiden puolesta tehdään kasteita, 1. Kor. 15:29.

Evankeliumiin kuuluvat usko, parannus, upotuskaste syntien anteeksisaamiseksi ja Pyhän Hengen lahja kätten päällepanon kautta. Evankeliumi on sama kaikille, mutta kuolleet eivät itse voi mennä kasteelle. Siksi on tehtävä sijastyönä se, mitä he eivät itse voi tehdä. Ne tehdään siltä varalta, että kuollut ottaa ne vastaan. Ellei henkimaailmassa voisi tehdä parannusta ja ottaa evankeliumia vastaan, niin miksi siellä kuitenkin saarnattaisiin evankeliumia! Siinä se on sanottu.

Äänestä

Mutta missä sanotaan että ei voi tehdä parannusta?

Tästä oli kiistaa monen sadan vuoden ajan Kristuksen ajasta lähtien (ainakin).

Eli tuo päästös siitä että ei voi tehdä parannusta olöi vain päätös, eikä pojautunut Pyhiin Kirjoituksiin vaan ihan ihmismielen päätökseen asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eräs kiinnostunut kirjoitti:

Toisaalla olevassa keskustelussa eräs totesi että: "sekin pohjautuen sellaiselle teologiselle tulkinnalle että kuoleman jälkeen ei voi tehdä parannusta, siis tulkinnalle..."
Kuinka kukaan voi kuoleman jälkeen tehdä parannusta? Missä niin sanotaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu