JT kirjoittaa liikaa omiaan

JT kirjoittaa liikaa omiaan. Usein ne eivät pidä paikkaansa. Pitäisi pysytellä vain tosiasioissa ja niissä, jotka on todistettu tosiksi. Mielikuvituksen ei pitäisi antaa laukata.,
12410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Onko raamatussa tai muissa "pyhissä " kirjoissa jokin asia :
"jotka on todistettu tosiksi"?

Ei todellakaan ole.
Kaikki perustuu µskoon.

Äänestä
  • Raamatussa jokatapauksessa sanotaan, että ” ei yli sen, mitä kirjoitettu on”. JT puhuvat paljon omiaan.

    Äänestä

  • Onhan Raamatussa mainittu paikkoja, mitä missäkin tapahtui esimerkiksi. Mutta mielikuvitusta ei saisi käyttää, ja kehittää tarinoita ja asioita.

    Äänestä

Kyllä pitää pysyä tosiasioissa.
Kuten että raamattu on satukirja, jeesus, jehova-setä yms. ovat satuolentoja. jt-lahko on huuhaata, ja tyhmien hämäämistä. Uskikset ovat keskimääräistä vähemmän älykkäitä, uskonto vie rahasi, jos et ole varuillasi. Peräilma pelastaa.

3Äänestä

Järjestö haluaa olla tietävinään jotain, mitä muut eivät tiedä, päästä pätemään. Siksi sen pitää arvailla.

Äänestä
  • Vielä löytymättömät kirjoitukset ovat ehtymättömätön apu paremmintietämiseen.

    Äänestä

Valehtelet pösilö!

Äänestä
  • Ei valehtele.

    Äänestä

Jaa

Äänestä

Todellisuus on ohikiitävää, väliaikaista. Totuus on ikuista vaikka uskon asia usein.

Jeesus sanoo Johanneksen evankeliumissa. Isä sinä itse olet TODELLISUUS.

Jehovaa pidetään sanojensa mittaisena miehenä. Mutta Jeesus sanoo tässä että Jehovan sanat ovat ohikiitäviä ja väliaikaisia. Ne kyllä käy toteen, mutta ovat harvoin nähtävissä muuta kuin esim. Yhden hetken ajan.

Buddhalainen Dhammapada kertoo neljäs seurakunta usein vaihtaa näkemyksen vastakkaiseksi. Koraani sanoo Jumala on oft-turning. Ja Salomo sanoo aika on itkeä ja aika on nauraa.

Jumalan sana ei ole joka ainoa hetki toteutuva, vaan sen toteen käyminen on syklistä. Jokainen sukupolvi aloittaa kuin alusta Raamatun totuuden ja todellisuuden luotauksen.

Älä ikinä pety Jumalaan vaikka et näe sanan käyvän toteen. Jumalasta on paljon vääriä käsityksiä. Koraani antaa ymmärryksen ja johdatuksen joita ilman sana on voimaton usein. Voi kulua 40 vuotta ennen kuin näet sanan todellisuudessa olevan totta hetken aikaa.

Äänestä

On käytännössä mahdotonta kirjoittaa aikuisten oikeita tosiasioita, kun puhutaan jonkun aikoinaan Penissylaaniassa keksimistä saduista.

Äänestä

"....jotka on todistettu tosiksi..."
-------------
Raamattu on kansallis eepos
yhtään sen kirjoituksista ei ole todistettu.
....nemA....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

JT kirjoittaa liikaa omiaan. Usein ne eivät pidä paikkaansa. Pitäisi pysytellä vain tosiasioissa ja niissä, jotka on todistettu tosiksi. Mielikuvituksen ei pitäisi antaa laukata.,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu