"Monelle puoluetta äänestäneelle on saattanut nousta mieleen ajatus: ehkäpä yhteiskunnallisen epäoikeudenmukaisuuden varsinainen lähde ei olekaan maahanmuutto vaan itse asiassa oikeistolainen politiikka ja perussuomalainen puolue kirstunvartijoineen.
Kun puoluejohto analysoi viime viikolla tilannetta ja kertoi varovaisin sanankääntein äänestäjiensä olevan ”hämmentyneitä”, se oli oikeassa. Osuvampaa olisi kuitenkin sanoa, että äänestäjät kokevat tulleensa emotionaalisesti huijatuiksi. Monelle niin tärkeä ja äänestyskopille saakka ajanut epäoikeudenmukaisuuden tunne olikin vain poliittinen pelinappula, jolla äänet saatiin kerättyä talteen."
https://www.polemis.fi/post/persuromahdus
Persuromahdus
17
126
Vastaukset
- Anonyymi
Lupaukset ennen vaaleja on tarkoitettu vain äänien saamiseksi.
Yksi puolue ei meillä päätä kaikesta. - Anonyymi
matut ovat lähde kaikkeen pahaan
- AnonyymiUUSI
Itse asiassa persut tarvitsevat maahanmuuttajia eniten koska ketä he sitten syyttäisivät jos mamuja ei olisi. Persujen aate ja politiikka tarvitsee vihollisia.
- AnonyymiUUSI
Se onpi täysin noin.
- AnonyymiUUSI
PS ei ole romahtanut.
- AnonyymiUUSI
Kulttuurimarxismi on kaiken pahan lähde tässä maassa.
- AnonyymiUUSI
Vasemmistoaate on jo yksistään niin hirveä asia että se pitäisi kieltää kuten sisar-aate natsismi on kielletty.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmistoaate on jo yksistään niin hirveä asia että se pitäisi kieltää kuten sisar-aate natsismi on kielletty.
Vasemmisto = KOMMUNISMI
- AnonyymiUUSI
Onpa hyvä kirjoitus! Se on juurikin noin.
- AnonyymiUUSI
Johan taas "persun" hokeminen on mallillaan. Eikä siltikään olo helpotu :) Kertokaa nyt omin sanoin, miten surkeaa teidän elämänne on, että joku puolue kohdistuu teikäläisten pakko-oireiden kohteeksi.
- AnonyymiUUSI
Niin. Ihmisten tulisi olla kiitollisia, kun perussuomalaiset vapauttavat meidät matuista.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Ihmisten tulisi olla kiitollisia, kun perussuomalaiset vapauttavat meidät matuista.
PS on vapauutanut monet suomalaiset työstä ja toimeentulosta
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
PS on vapauutanut monet suomalaiset työstä ja toimeentulosta
Pötköttelijät sietääkin laittaa kilometritehtalle. Joka ei töitä tee ei sen syömänkään pidä
- AnonyymiUUSI
Persut on toteuttaneet kokoomuslaista talouspolitiikkaa. Valtamedia taas on nostanut erityisesti vähävaraisiin kohdistuneet leikkaukset ja niihin on liitetty yleensä Purran kuva.
Näin naiivi ja simppeli kansanosa saa mielikuvan, että kaikki se ikävä, mistä toimittajat kirjoittaa, johtuu Purrasta ja purran saksista. Ja tämä taas kertoo karmivan totuuden siitä, miten helposti äänestäjiin pystyy vaikuttamaan ja miten vähän he tietää, miten asiat oikeasti on. Ja edelleen päädytään rumaan tosiasiaan, millä perusteella äänestäjät lopulta äänestävät. Ja se tosia on että he äänestävät median kautta saatujen mielikuvien perusteella. Meidän demokratiamme ja lehdistömme lähenee askel askeleelta Venäjän "demokratiaa". Ja mikä/kuka meitä sinne päin vie? No juuri se, joka ei siedä poliittista haastoa "väärämielisten" taholta.- AnonyymiUUSI
Miten se, että persut toteuttavat kokoomuksen talouspolitiikka, muka tekee Purrasta, jotenkin vähemmän vastuullisen harjoitetusta politiikasta?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Miten se, että persut toteuttavat kokoomuksen talouspolitiikka, muka tekee Purrasta, jotenkin vähemmän vastuullisen harjoitetusta politiikasta?
Jos PS ei olisi suostunut leikkauksiin, raiskaajamatujen vyöry Suomeen vain jatkuisi. Jostain täytyy tinkiä, että maahanmuuttoon liittyvät tavoitteet saadaan toteutetuksi. Monipuoluehallituksissa on pakko tehdä kompromissejä.
- AnonyymiUUSI
Perussuomalaiset ovat toteuttaneet ihan perussuomalaisten omaa politiikkaansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225506
- 715198
- 924228
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753660Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603288- 432871
- 152327
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582049- 451907
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381723