Kannattaa käydä katsomassa tuoreita tilastoja siitä missä mennään Venäjän energiaviennin saralla (Centre for Research on Energy and Clean Air - CREA, March 2025 — Monthly analysis of Russian fossil fuel exports and sanctions, 15.4.2025)
Kiina ja Intia ovat ylivoimaiseti suurimmat - kokonaisvaltaiset fossiilisten polttoaineiden ostajat Venäjältä, Turkki näiden jälkeen. EU on merkittävänä enää oikeastaan LNG:n ostajana ja putkikaasun (josta siitäkin ovat vastanneet Unkari ja Slovakia) osalta.
Mutta esimerkiksi Venäjän raaköljyn viennistä (joulukuusta 2022 maaliskuun loppuun 2025) Kiina on ostanut 47 % ja Intia 38 %, kun taas EU:n osuus on vain 6 %.
Eli tullaan varsin nopeasti siihen, että kokonaisuudessa EU:n vipuvarsi on aika köykäinen - sen jälkeen kun EU (ja etenkin nämä nk. halukkaiden koalition maat) on jo vähentänyt energiaostoistaan suurimman osan Venäjältä.
Kiina ja Intia ovat ylivoimaiseti suurimmat - kokonaisvaltaiset fossiilisten polttoaineiden ostajat Venäjältä, Turkki näiden jälkeen. EU on merkittävänä enää oikeastaan LNG:n ostajana ja putkikaasun (josta siitäkin ovat vastanneet Unkari ja Slovakia) osalta.
Mutta esimerkiksi Venäjän raaköljyn viennistä (joulukuusta 2022 maaliskuun loppuun 2025) Kiina on ostanut 47 % ja Intia 38 %, kun taas EU:n osuus on vain 6 %.
Eli tullaan varsin nopeasti siihen, että kokonaisuudessa EU:n vipuvarsi on aika köykäinen - sen jälkeen kun EU (ja etenkin nämä nk. halukkaiden koalition maat) on jo vähentänyt energiaostoistaan suurimman osan Venäjältä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kai tajuat että Venäjän öljynvienti Kiinaan ja Intiaan on kasvanut ihan puhtaasti sen vuoksi, että öljy kierrätetään EU-maille niiden kautta?
Mutta nyt sille tulee loppu.
Sitä tässä on jo tovi joka aamu ihmetelty. Ei vaan idän suunnasta näy tulevan minkäänlaista loppua vaikka lännen viisaat näin toistavat. Taitaa sittenkin ne oikeat viisaat asustella itämaissa...
Kiina lopetti öljyn ja kaasun ostamisen USA: sta, ostaa venäläistä.
Kiinasta ja Intiasta tuli maailman suurimpiin kuuluvia öljynviejiä heti sen jälkeen kun EU julisti lopettavansa öljyn ostamisen Venäjältä ja kauppa käy EU-maihin kuin häkä. Kumma juttu 🤔
Siinä riittää läntisillä asiantuntijoilla ihmettelemistä että mistä mahtaa johtua O_o
EU on tulossa köyhäksi persläveksi
No ei kai nyt sentään Venäjän kaltaiseksi kuitenkaan.
Venäjän talous kasvoi viime vuonna yli 4%.
Kun Eu alueen valtioiden talouden kasvu pyöri siinä 0.1%-0,4% paikkeilla.
Ei toki. Euroopassa ei sentään kaikkea ole mitä Venäjällä on. Mutta sitä saa Venäjältä...
Vaan Eurooppapa ei halua ostaa sotakiimaisilta fasisteilta.
Ja Venäjän taloushallinnon kasvoi, koska se käyttää varaamaansa sotakassaa. Kun se loppuu, loppuu myös talouskasvu.
Huoh. Ennakoiva tekstinsyöttö. Venäjän taloushan kasvoi...
Äitiskö sano?
Tuo on aika lapsellinen huomio ja osoittaa joko tarkoitushakuisuutta tai syvää ymmärryksen puutetta. Talous kasvaa vaikka polttamalla öljyä tynnyrissä. Venäjän talous kasvaa sotatalouden takia. Viestissä annetaan ymmärtää, että Venäjällä pelittää, lännessä ei.
Venäjän talouden kasvu ei ole tervettä. Sotiminen ei tuota tulvaisuudessa mitään, vaan syö tulevaisuutta, kun järkevät investoinnit jäävät tekemättä. Venäjä on tuhon tiellä. Mutta jos on riittävän russohenkinen, niin lämmittäähän se hetken pakkasella, kun laskee alleen. Juuri sitä Venäjä tekee.
Luin päivän jutut viihteestä sotaan.
Ollakko vai eikö olla - suomalainen .
Tiltu jaksaa aina vaan mussuttaa?
Kerrataan vielä: kukaan ei odota, että kv. pakotteet romauttaa Venäjän! Sen sijaan niiden toivotaan muistuttavan JOKAISELLE venäläiselle sen, ettei kv. yhteisö hyväksy Venäjän sotaa!
Sodan seurauksena Venäjä on:
- kokenut miljioonan miehen tappiot
- köyhtynyt
- menettänyt paljon kv. kaupassa
- on ulkona kv. urheilusta
- menettänyt matkailun ulkomaille
- menettänyt kv. maineensa
- menettänyt merkittävän osan energiatuyloitaan
- on tullut täysin riippuvaiseksi Kiinasta
- on kv. hylkiövaltio
Kateellisena panettelua niinkuin kettu pihlajanmarjoista. Venäjällä on kaikki hyvin ja venäläiset tykkää.
Sinäkö sen tiedät Suomesta käsin? Venäläiset rakastaa Putlerin sotaa, joka tuo heille KAIKKI nuo mainutut haitat?
Kerrotko, että mikä väite oli muka väärä?
Ei noissa väitteissä mitään väärää. Kaiken kaikkiaan näyttävät tosi hyviltä. Mutta mitäs me muiden asioihin sekaantumaan, huolehditaan ensin omat kuntoon. Pääasia on että venäläiset tykkää.
Venäjällä on kaikkea muuta juin "kaikki hyvin"! Putin haluaa jatkaa sotaa, mutta kiertää itse rintamat kaukaa!
Niinhän se on joka hommassa. Pomo sanoo mitä tehdään ja työntekijät työt tekee. Ei tässä ole kyse mistään starttirahalla pystyyn pistetystä yhden henkilön yrityksestä.
Miten niin? Ukrainn sota on yksinomaan Putinin idea eikä hän itse sodi! Tuskin venäläinen tavis moista sotaa kaipaa!
Mitäpä ei venäläinen tekisi Äiti Venäjän eteen vaikka idea ei taviksilta tulisikaan ? Eipä taida Finnairin pomokaan istua lentsikan ohjaimissa jos on saanut uuden reitin avattua. No työntekijäpuolelta kylläkin ideoita näyttää riittävän kiitettävästi työn tekemisen suhteen.
Venäjällä on niin runsaat luonnonvarat, että talous kasvaa vaikka juo votkaa
Ei kasva silloin kun valtaosa tuloista kulahtaa hyödyttömään sotaan!
Sinnehän sitä uppoaa suomalaisten velkamiljarditkin, hyödyttömään sotaan...
Semmoista se on tuo valtion julkisen talouden hoito. Vaan jos omillaan tulee toimeen niin ei vielä huono. Sitten kun mennään velkapuolelle niin ollaan pississä.