Ikäihmisen masennus

Anonyymi-ap

Olen 75v. nainen. Olen vielä joksenkin hyväkuntoinen, liikun ja käyn kuntosalilla. Minulla on hyvä mies, joka auttaa paljon kotitöissä.. Mutta olen hirveän väsynyt, värit ovat paenneet elämästäni. Nukun vaihtelevasti ja joskus on öitä jolloin en nuku juurikaan..Sellaisina öinä saan myös ahdistukohtauksia, rintaani aivan kirjaimellisesti koskee. Vaikka elämäni on päällisin puolin hyvin, vanhuus pelottaa, kovasti pelottaa ja tuo ikuinen väsymys. Onko muilla ikäisilläni tällaisia kokemuksia vai nautitteko vanhuudestanne.

10

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Kyllä noita väsymyksen puuskia tahtoo tulla.Minulla ne menee kun alan tekemään jotain Turvaan Jeesukseen.Hän auttaa.

      • Anonyymi
        UUSI

        Jos tilanne jatkuu pitkään, niin suosittelen käyntiä lääkärissä
        Hänellä voi olla apua.


    • Anonyymi
      UUSI

      Minä olen 76-v. nainen. En pelkää vanhuutta, sillä enkö jo ole vanha? Ei se vanhuus tämän kummempaa ole. Olen ollut leski jo kauan ja melkein iloinen.
      Sairauksia on, mutta olen silti täysin liikunta- ja toimintakykyinen. Hoidan itse omat asiani, harrastan kielten opiskelua ja matkustelen ulkomailla kerran tai kaksi kertaa vuodessa. Retkeilen kotimaassakin. Nautin melkein jokaisesta päivästä.
      Tiedän, että äkkikuolema voi tulla milloin vain. Tai voi tulla vielä pahempaa sairautta kuin jo on. Sille en voi mitään, joten turha pilata päiviään murehtimalla.
      Ihmissuhteet, koti ja talous on kunnossa. Olen vapaa nauttimaan elämästä niin kauan kuin sitä riittää.

      • Anonyymi
        UUSI

        Hyvä asenne sinulla! Laita levittäen hyvää oloasi kaikkialla missä liikutkin.


      • Anonyymi
        UUSI

        Voi huokaus. Olisinpa minäkin saanut tuollaisen psyykkisen rakenteen. Olen saman ikäinen ja kärsin samantapaisesti kuin aloittaja. Miten ihmiset ovatkin niin erilaisia, ihan jo syntymästään. Varmaan elinolosuhteetkin sitten laittavat omat mausteensa. Oletkohan sinä 2025-05-12 19:52:08 elänyt rakkaudentäyteisen ja turvantunteisen lapsuuden?


    • Anonyymi
      UUSI

      Tänäänkin kaunis, lämmin päivä. Ajelin bussilla ja katselin keväistä luontoa. Niin paljon, paljon valkovuokkoja kaikkialla metsän reunoissa. Olenkohan koskaan nähnyt niin paljon valkovuokkoja? Ilo ja onni läikähtelivät rinnassa. Oi, elämän kevät, vanhana siitä nauttii enemmän kuin koskaan!

    • Anonyymi
      UUSI

      Mitä vikaa vanhuudessa? Kunto hyvä ja hyvä puoliso vierellä. Mitä puuttuu? Ehkä ne vaivat ja vaikeudet, joiden voittaminen toisi väriä elämään.

      Muuten, jos yöllä ei nukuta, valvoa saa!

    • Anonyymi
      UUSI

      Hoituva itsetunto rakennetaan vuosien työllä. Pitää harrastaa niitä jutui, joista saa tasapainoo, hospidi pomiloi!
      Yöllä on aikaa rakentaa omaa rataansa hillittömään korpeen. Koko loppuelämä on sitä varten. Sillai lyhytkin yöuni ravittoo psyykee paremmin.

      Jostain sai nuhaa ja lievää kuumetta. Mun kehonsa on aina ollut herkkä ylilämmölle. Puol astett yli - ja mie alan jo hourimahan.

      Näin se on Luonto munt rakentanu. Viimeisiä vuosia taaplaan kapeaa polkuani. Ja se on kaik parasta. Satavuotiseksi eläminen olisi hirmuista!

    • UUSI

      Hei,

      Et kertonut viestissäsi oletko ottanut masennuksen puheeksi ammattilaisen kanssa?Vertaistukikin voi olla hyvä voimavara, joten hyvä kun kirjoitit tänne!

      Laitan tähän vinkkejä ja linkkejä auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi MIELI Kriisichat, joka on ma ja to avoinna klo 15–21 sekä ti ja ke klo 15-19.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin

      MIELI kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi
      UUSI

      Olen samaa ikää Ap:n kanssa. Ihmettelen minäkin, miten sinä olet huonosti voiva ja väsynyt, kun on non hyvin ulkonaisesti. Minä olen usein ahdistuneesti turvattomuutta kokeva itsekseni elävä ja kannan käsitystä, että jos vain voisi elellä jonkun kanssa saman katon alla, niin olisin tasapainossa. On myös kroonistunutta masista, minkä uskon johtuvan ihmisten puutteesta elämässäni. Aloittajan kyllä minunkin mielestä pitäisi mennä nyt ihan ekaksi kertomaan väsymyksestään lääkärille. Kokeita voisi ottaa, mikä on vialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      119
      5467
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      71
      5178
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      92
      4208
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3650
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3278
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2861
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2317
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      58
      2029
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      43
      1877
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1723
    Aihe