Järkyttävä sähköauto!

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/428997e7-9dbf-4536-9b63-3fc73550e1de

Eteläkorealaisen autonvalmistajan tutkimuslaitoksen henkilökunta oli niin ikään yllättynyt valtavasta ajosuoritteesta. Vielä suurempi yllätys oli kuitenkin akun kunto.

Carscoopsin mukaan akun kunto järkytti eteläkorealaisia tutkijoita.

Akun kunnosta käytetään englanniksi termiä State of Health (SoH). Auton akun suhteellista kapasiteettia uuteen vastaavaan verrattaessa saadaan prosenttiluku väliltä 0–100.

Tässä täysi 100 vastaisi uutta akkua ja 0 olisi täysin kuollut akku, josta ei saada mitään irti. Usein autonvalmistajien akkutakuut astuvat voimaan, mikäli SoH laskee alle 70 tai 80 prosentin.

Leen ajoakun SoH-arvo oli yli 580 000 kilometrin jälkeen peräti 87,7 prosenttia. Kyseinen akku toimi siis vielä aivan erinomaisesti tässäkin vaiheessa.

40

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikähän on dieselrutkun moottorin kunto 600tkm jälkeen?

      • Anonyymi

        Savuttaja tuskin selviää edes 500tkm.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Savuttaja tuskin selviää edes 500tkm.

        Hyvällä huollolla saattaa selvitä.


    • Anonyymi

      "Lee kertoi itse, että aiemmin polttomoottoriautolla ajaessaan hän vaihtoi öljyjä noin kaksi kertaa kuukaudessa, eli hurjat 24 kertaa vuodessa.

      Autonvalmistajan puolelta laskettiin, että 660 000 kilometrin aikana vastaavaan polttomoottoriautoon, tässä tapauksessa Hyundai Tucson -katumaasturiin, olisi pitänyt tehdä 66 öljynvaihtoa, 8 sytytystulppien vaihtokertaa, 11 vaihteistoöljyn vaihtoa sekä 13 jarrunesteen vaihtoa."

    • Anonyymi

      Sanalla "järkyttävä" tarkoitetaan yleensä jotain negatiivista, yllättävää asiaa huonossa mielessä.
      Mutta eihän ole ensimmäinen kerta kun tuo keltainen lehdistö tekee typeriä, sensaatiohakuisia lööppejä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sähköautot halpenevat siksi, että ne ovat halpoja valmistaa.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/b39b6dfc-4db5-4ec6-94ed-b1dd6a1fef3e

      Huipputehoa tulee olemaan 380 kilowattia (509 hv), eli tehoa on itse asiassa hieman pienempää EV6 GT:tä vähemmän. Auto on nelivetoinen.

      Kiihtyvyys paikaltaan 100 kilometrin tuntinopeuteen sujuu silti 4,5 sekunnissa, jonka voisi ajatella riittävän tälle lähes omakotitalon kokoiselle järkäleelle.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vesilahti on jo täynnä koo päisiä teslakuskeja, unohtakaa nyt nää patterilelut🙂

      • Anonyymi

        Pitäähän joidenkin pysyä laumassa että erottuu.


    • Anonyymi

      Eilen illalla mökiltä lähtiessä oli kiva yllätys kun autossa satoja muurahaisia. Latausportti oli ihan mustana ja sieltä sitten jatkoivat matkaa sisätiloihin. Hieno murkkujono kiersi koko autoa ympäri. Olen ennenkin pannut merkille, että jostain syystä latauksessa oleva sähköauto houkuttelee muurahaisia mutta näin pahaa invaasiota ei ole ennen ollut.
      No onneksi kohta tulee taas talvi ja loskaa niin kuolee kaikki ötökät pois.

      • Anonyymi

        Jos siis kyseessä tesla niin vois sanoa, että muRkut vyöryivät muLkun kulkupeliin🐜


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei koske niitä joilla on liitua millä piirtää. Ja ei ole autoista velkaa pankilla eikä rahoitusyhtiöille kuten omalla kohdalla on asiat olleet näin jo vuosia. Polttoaineiden hinnan on aina seilannut ylös ja alas maailman markkinoiden aaltojen mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei koske niitä joilla on liitua millä piirtää. Ja ei ole autoista velkaa pankilla eikä rahoitusyhtiöille kuten omalla kohdalla on asiat olleet näin jo vuosia. Polttoaineiden hinnan on aina seilannut ylös ja alas maailman markkinoiden aaltojen mukana.

        Ja Sähkön hinta jopa miinuksella
        sahkotutka.fi/


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Sähkön hinta jopa miinuksella
        sahkotutka.fi/

        Taas tänään otin tankin piripintaan dieseliä ja ajelen sillä kaikki ajoni kuukauden ajan. Kyllä on halpaa eikä mene yöunet pörssihinnoittelun takia.


    • Anonyymi

      https://www.is.fi/autot/art-2000011293171.html

      Tesla-mies Elon Musk nimittäin uhosi vuosikausia, että Teslasta tulisi ensimmäinen autonvalmistaja, joka julkaisee täysiverisen 2020-luvun avosportin täyssähköisellä voimalinjalla. Vaan eipä julkaisut. Kiinalaisvalmistaja MG tuli ja kiilasi ohi.

      Mallistossa voimalinjaversioita on tarjolla kaksi, joista IS:n koeajoon saatiin 72 250 euron hintainen 510-hevosvoimainen nelivetomalli.

      Tehot ja kiihtyvyys vastaavat esimerkiksi vuosituhannen alun Lamborghini Gallardoa.

    • Anonyymi

      Mitä ipanat vinkuu,
      ei tämän palstan kirjoittaja koskaan pysty ostamaan mitään sähköautoa,
      kunhan kuvittelee asioista ,
      joista ei mitään tietenkään oikeasti ymmärrä,
      jatkaa kuin apina ja matkii kirjoituksia,
      vai oletko ollut testaamassa ja tutkimassa faktoja,
      vai miksi kirjoitat muiden tekemiä asioita, MIKSI?

      Luuletko olevasi jotenkin parempi kun apinoit tekstejä,
      et itse ole mitään tehnyt etkä kokenut,
      lässytät kuin vähäjärkinen toisten asioita,
      niinpä niin,
      et ymmärrä mistään mitään,
      - et ymmärrä, ettet ymmärrä.

      • Anonyymi

        Totta ,tämä suoli 24 on perseaukisten haaveilupalsta ja vittuilupalsta. Moni ei omista edes ruosteista fillaria.


    • Anonyymi

      https://www.is.fi/autot/art-2000011618417.html

      Kun käytetyn Tesla Model 3:n ajoakku alkoi olla elinkaarensa päässä, auton työn alle ottanut mekaanikko päätti toimia vastoin Teslan virallisia suosituksia.

      Nyt vanha akkutekniikka on historiaa – käytetyllä Teslalla on uusi sydän.

      – Nyt omistaja voi nyt ladata auton täyteen joka päivä. Toimintamatka on hieman kasvanut ja akun käyttöikä pidentynyt merkittävästi. Tämä oli todellinen piristysruiske, mekaanikko summaa työn tuloksen.

      • Anonyymi

        Hienoa että joku mekaanikko osaa,kaikki vaan ei osaa, mutta yrittää.


    • Anonyymi

      https://www.is.fi/autot/art-2000011631799.html

      – Huomasimme, että Nio yritti yhteyttä Kiinan BeiDou-satelliittijärjestelmään. Auto yritti luultavasti vain selvittää sijaintiaan, mutta on mielenkiintoista, että auto pystyi valitsemaan gps:n sijaan BeiDoun, Kaakkois-Norjan yliopiston vanhempana neuvonantajana työskentelevä Arild Tjomsland sanoo Motorille.

      Lue lisää: Kiinalaisvalmistaja julkisti 98,5 prosentin hyötysuhteella toimivan moottorin joka kasvattaa myös toimintamatkaa – ”vallankumouksellinen”

      BeiDou on Kiinan kansallisen avaruushallinnon kehittämä ja ylläpitämä vastine länsimaiselle gps:lle.

      Kaikkiaan 35 satelliitista koostuvaa BeiDou-verkostoa käytetään sekä siviili- että sotilaskäytössä.

      – Havaitsimme, että auto lähettää signaaleja koko ajan. Niistä 90 prosenttia menee Kiinaan, maailman suurimpiin televiestintäalan yhtiöihin kuuluvan Telenorin turvallisuusasiantuntija Tor Indstoey kertoo NRK Radiolle.

      – Emme tiedä, mihin näitä tietoja käytetään, mutta on aivan ilmeistä, että ne voivat olla ulkovaltojen tiedustelupalveluille arvokkaita, Tjomsland sanoo.

    • Anonyymi
    • Anonyymi00027

      Mitä yhteistä on ripulilla ja sähköautolla?

      Molempien kanssa saa jännittää että selviääkö kotiin asti.

      • Anonyymi00028

        Diesel-pommi aiheuttaa sen, että ei rahat enää riitä ostamaan polttoainetta, jotta pääsisi kotiin asti.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Diesel-pommi aiheuttaa sen, että ei rahat enää riitä ostamaan polttoainetta, jotta pääsisi kotiin asti.

        Työnnä sinä sitä sähkövatkaintasi kun minä mene ohi loppuun asti kun etsit vielä halpaa latausasemaa 30 asteen pakkasessa.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Työnnä sinä sitä sähkövatkaintasi kun minä mene ohi loppuun asti kun etsit vielä halpaa latausasemaa 30 asteen pakkasessa.

        Miksi kukaan etsisi halpaa latauspaikkaa? Sähköhän on halpaa. Toki jossain vielä halvempaa kuin jossain muualla.


    • Anonyymi00030
    • Anonyymi00032

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/b0e1a584-0868-46e5-ba0c-c8d17e6e4e53

      Litiumrautafosfaattiakut ovat vakiinnuttaneet asemansa Kiinan sähköautosektorin standarditeknologiana. Muutos näkyy selvästi autovalmistajien strategioissa: esimerkiksi BYD on luottanut alusta alkaen yksinomaan LFP-akkuihin, ja Xpeng on uudistanut mallistoaan painottaen tätä teknologiaa.

      Alustavan datan mukaan LFP-akut ohittivat NMC:n suurimpana kemiana myös globaalisti vuonna 2025.

      Kiinalaiset ovat onnistuneet parantamaan lyhyellä aikajänteellä LFP-kemian heikkouksia huomattavasti. Kun tähän yhdistetään LFP-akkujen edullisuus, on painopisteen muutos selkeä.

    • Anonyymi00033

      Ilmanlaatu on ollut monin paikoin huono.

    • Anonyymi00034

      https://electrek.co/2026/01/30/toyota-partner-breaks-ground-on-all-solid-state-ev-battery-plant/

      Idemitsu announced it had made a final investment decision and begun construction on the large-scale pilot plant to produce solid electrolytes.

      After two small-scale demonstration facilities proved successful, the company said it will move forward with plans to build a large-scale pilot plant.

      The new electrolyte facility is expected to be complete by the end of 2027. Toyota aims to launch EVs equipped with all-solid-state batteries in 2027 or 2028.

    • Anonyymi00036

      https://eepower.com/tech-insights/solid-state-batteries-race-to-mass-production/

      Solid-state batteries (SSB) are accelerating toward mass production, with several companies pursuing different strategies to challenge conventional battery technologies.

      Factorial’s quasi‑solid cells maintain compatibility with existing factories. Samsung SDI leverages partnerships to validate sulfide cells, while Toyota eyes sulfide chemistry with enhanced longevity. Meanwhile, QuantumScape focuses on anode‑free lithium metal with ceramic separators, and ProLogium pushes all‑inorganic architectures with high ionic conductivity.

    • Anonyymi00037

      https://tekniikanmaailma.fi/missa-se-donut-labin-akkutehdas-oikein-piileskelee-emme-kommentoi/

      Suomessa on käynnistetty akkualan maailmanvalloitus ennenkin. European Batteries Oy käynnisti vuonna 2010 litium-rautafosfaattiakkujen (LFP) valmistuksen Varkauteen valmistuneessa tehtaassa.

      Tuolloin Nissan Leaf ja Tesla Model S vielä odottivat esittelyään. Jälkiviisaasti voi sanoa, että European Batteries oli aikaansa edellä. Sähköautot olivat vasta tulossa markkinoille, ja niissä nikkelipohjainen akkukemia (NMC) on hallinnut aina näihin päiviin saakka. Vasta vuonna 2025 European Batteryn aikanaan kaupallistamien LFP-akkujen markkinaosuus on noussut NMC-akkujen ohi. Kiinalaisvalmistajien autoissa kilpailijaansa halvemman ja pitkäikäisemmän, mutta ei niin energiatiheän LFP-kemian osuus on jo 80 prosenttia.

    • Anonyymi00038
    • Anonyymi00039

      Kyllä se on nyt toteen näytetty että lasten leluja ne on vieläkin vaikka toista jotkut nurkka ajoja ajelevat väittää.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011813578.html

      Entäs kun takuut loppuu ja akut hiipuu luonnollisesti ei kukaan täysjärkinen osta akkuloppua lelua riesakseen.

      • Anonyymi00040

        Miksi Hyundai Inster pärjäsi niin hyvin?


    • Anonyymi00041

      https://electrek.co/2026/02/11/solid-state-ev-battery-standard-china-2026/

      China will release a standard for solid-state EV batteries later this year as several automakers begin testing the new battery tech in vehicles.

      The standard is designed to categorize and clearly define solid-state batteries, including terms such as liquid, hybrid, semi, solid-liquid, and all-solid-state EV batteries.

      It then breaks it down further by electrolyte type (sulfide, oxide, composite, polymer, or halide), conducting ion (lithium or sodium), and whether it’s high-energy or high-power.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe