Igor Girkin ennustaa Ukrainan kesähyökkäyksen suuntaa.
Tänä keväänä 54-vuotias Girkin on ennustanut Venäjän joukkojen vetäytymistä kirjeissään ja asianajajiensa kautta. Hänen mukaansa Ukrainan puolustusvoimat on kerännyt reservejä, kun taas Venäjän asevoimat on kuluttanut kykynsä loppuun.
Hän pitää Ukrainan hyökkäystä Kurskin Tetkinoon väkivaltaisena tiedusteluna ja harhautuksena.
– Ylivoimaiselle viholliselle on luonnollisesti edullista venyttää etulinjaamme niin paljon kuin mahdollista, jotta kaikki mahdolliset reservimme olisivat mukana suojaamassa Venäjän niin sanottuja vanhoja alueita. Ja he hyökkäävät aivan eri paikassa strategisin tavoittein. En sulje pois mahdollisuutta, että vihollinen käynnistäisi vahvan vastahyökkäyksen, jossa joukkomme menettäisivät suuria alueita, Girkin kirjoittaa.
Hänen mukaansa Ukraina on varannut reservejä tätä varten. Hän kirjoittaa, miten vuodesta 2023 lähtien ukrainalaiset ”ovat unohtaneet”, miten kuluttaa joukkoja tykinruoaksi ja toimivat nyt pätevämmin ja huolellisemmin. Hän uskoo, että Venäjän asevoimien yleistilanne sen sijaan jatkaa huononemistaan.
– Ukrainan asevoimien seuraava ryntäys alkaa millä hetkellä hyvänsä. Ja (tällä kertaa) sitä tukevat (joskaan ei vielä liian voimakkaasti) Britannian, Ranskan ja Italian koalition asevoima, Girkin arvelee.
Girkin huomauttaa, että EU yksin aikoo toimittaa Ukrainalle tänä vuonna neljä miljoonaa droonia sen lisäksi, mitä Ukraina itse tuottaa.
https://cont.ws/@pulikk/3039315
– Eurooppa voi tuottaa niin paljon aseita kuin se haluaa ja niin paljon elektroniikkaa kuin se haluaa toimittaa meitä vastaan. ja tässä sodassa kaikki taloudellinen voima ja edut ovat heidän puolellaan, Girkin kirjoittaa.
Kuulu FSB-eversti ei usko Venäjän mahdollisuuksiin Ukrainaa vastaan
15
146
Vastaukset
- Anonyymi
Koska hyökkäys avoimessa maastossa tarkoittaa massiivisia tappioita, niin en usko kummankaan hyökkäävän laajamittaisesti.
Ukrainan kannalta on tehokkainta tuhota Venäjän öljy- ja sotateollisuutta.
Ukrainalla on jo 10-26 kilometrin "tappovyöhykkeet" puolustuslinnoitteidensa edessä, jossa ei ole Ukrainan sotilaita, vain hyökkääjän joukkoja metsästäviä rynnäkködrooneja, miinoitteita, robottiaseita, ansoituksia mm. vaijereita vihollisen moottoripyöräjoukkoja vastaan sekä tykistökeskityksiä.
Tappovyöhykkeellä tarkka tiedusteludroonien näkyvän valon ja infrapuna-alueen valvonta 24/7, akustinen mikrofoniverkosto maa- ja ilmatilan valvontaan sekä sm-viestinnän havainto- ja häirintäverkosto.
Länsi rahoittaa Ukrainaa ja saa vastalahjaksi tärkeää sotastrategista tietoa.- Anonyymi
Baltian salamyhkäinen tehdas voi tuottaa 2000 FPV-räjähdedrooneja päivässä
Virolainen yritys Meridein suunnittelee ukrainalaisen yhteistyökumppanin kanssa ison droonitehtaan perustamista Baltiaan, kertoo Eesti Ekspress.
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/120376756/2000-drooni-oopaevas-eesti-firma-plaanib-baltikumi-suurimat-droonitehast
Tehdas tulisi joko Viroon, Latviaan tai Liettuaan. Sijoituspaikkaa ei ole kerrottu julkisuuteen.
Merideinin perustaja Nemo Vunk ja yrityksen kehityspäällikkö Eduard Vainu ovat EE:n mukaan salamyhkäisiä ja niukkasanaisia tehtaasta. Salailu johtuu turvallisuussyistä.
Yrityksen mukaan kolmessa vuorossa pyörivä tehdas voisi tuottaa jopa 2 000 FPV-räjähdedroonia vuorokaudessa. Lisäksi tehdas voisi tuottaa valvonta- ja tiedustelutehtävissä käytettäviä ISR-drooneja, mutta määrää yritys ei kerro julkisuuteen.
"Otamme tuotantoon tuotteet, jotka ovat jo osoittaneet toimivuutensa Ukrainassa, ja teemme täällä ne Euroopan unionin ja Naton standardien mukaisiksi, jotta voimme varustaa koko Eurooppaa", Eduard Vainu kertoo.
Myös Suomeen tarvittaisiin yksi tai useampi tällainen salamyhkäinen iso tehdas. Insta tekee jo Ukrainan kanssa tuotanto- ja kehitysyhteistyötä drooniteknologiassa Steel Eagle ER lentävän kartioviuhkapanoksen muodossa.
- Anonyymi
Ukro-uskiksilla on usko ihmeisiin tallella?
- Anonyymi
Venäläinen FSB eversti, ei ukro-uskis.
- Anonyymi
Tulitaukoa Ukraina tuskin kerjäisi suureen ääneen vollottaen jos sillä hyvin menis.
- Anonyymi
Tulitaukoa Ukraina tuskin kerjäisi suureen ääneen vollottaen jos sillä hyvin menis.
Onko sinulla edes mitään sotilaallista koulutusta tai muutakaan tietoa tilanteesta älykkyys osamäärä päässäsi ei riitä ymmärtämään asioita postailet huviksesi kehittelet tarinoita ja olettamuksia vailla mitään pohjaa ymmärrätkö-? aivosi ovat myös pohjassa- ulos anti sen mukaista- ✌🤣👌
- Anonyymi
Jos Venäjä vetäytyy, niin sillä ei ole resursseja vallata niitä alueita takaisin.
Totaalisen liikekannallepanon seurauksena Venäjän talous romahtaisi nopeasti hitaan, mutta varman näivettymisen sijaan.- Anonyymi
niin onko sillä kaikki loppu taas?
- Anonyymi
Jos Venäjä vetäytyy, niin sillä ei ole resursseja vallata niitä alueita takaisin.
Totaalisen liikekannallepanon seurauksena Venäjän talous romahtaisi nopeasti hitaan, mutta varman näivettymisen sijaan.
Totta joka sana! 👈🤣👍 mutta milloin XI Jinping sanoo viimeisen sanan Kääpiölle taistele oma sotasi ilman Kiinaa rahan mättäminen Moskovaan alkaa olla lopussa liikaa paskaa jauhoit aikasi vedätit luuletko vieläkin voittavasi "erikoisoperaation" olet jo nyt niin pahasti nurkkaan ajettu aivan turhaa maksaa kuollutta lehmää!
TERVEISIN: XI JINPING-
- Anonyymi
"Kuulu FSB-eversti ei usko Venäjän mahdollisuuksiin Ukrainaa vastaan"
Mistä noita PekkaTovereita piisaa? 😂😂😂👉👌✌- Anonyymi
Venäjältä. Kiven allako olet elänyt kun et ole hänestä kuullut?
- Anonyymi
"Kuulu FSB-eversti ei usko Venäjän mahdollisuuksiin Ukrainaa vastaan"
Mistä noita PekkaTovereita piisaa? 😂😂😂👉👌✌
You Tubesta poikaseni sieltä löytyy totuus EI TÄÄLTÄ- jokainen luulee olevansa asiantuntija -
https://www.youtube.com/watch?v=ZsqKrT3wG34&ab_channel=TheMilitaryShow
Hindustan Times- Murat San -Ruslan Belov- täysin Propagandaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjältä. Kiven allako olet elänyt kun et ole hänestä kuullut?
Venäjältä. Kiven allako olet elänyt kun et ole hänestä kuullut?
Saattaa lopulta pudota sellinsä ikkunasta 👈🤣👍 tai tukehtui paskaan mitä oli kaalikeittoon pumpattu 🌞👈📍👍
Kuinka kauan vielä hänestä kuulemme sama kaava Navalnyi- ☢👈
- Anonyymi
Huonosti Venäjälle käy, se on ollut selvää sodan alusta asti.
Harmi vaan että Ukrainassa nukuttiin eikä uskottu Puuttinin täyteen sekopäisyyteen.
Ehtivät vallata alueita kun ei ollut kunnollista puolustusta, nyt on. - Anonyymi
Nyt on se vuosi joka muuttaa sodan painopisteen.
Tiltut vain nauroivat mutta nyt vaikuttavat olevan jo hermoherkkiä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191712
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991548Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy381021Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29909Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38871Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50836Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43778Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37770Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37740