Tämä kirjoitus, jossa ylidiakoni Jyrki Härkönen haastattelee entistä metropoliitta Arsenin sihteeriä Kaj Appelbergiä, kannattaa ajatuksella lukea.
https://ort.fi/kuopionjakarjalanhiippakunta/2025/05/13/haastattelu-kirkonmies/
Valaiseva ja ajankohtainen haastattelu
16
469
Vastaukset
- Anonyymi
Jäikö jotain hampaankoloon viime syksyltä? Nyt ei oikein saa selvää mitä tällä ulostulolla Appelberg hakee. Toisaalta tuntuu että on väärinymmärretty "marttyyri" tuossa syksyn episodissa. Mielipitetähän asiantiloista tuoda esille julkisesti. Miksi hänet erotettiin syksyllä, rikosilmoitus asiassa päällimmäisenä, jonka ilmoituksen jatkosta ei ole sen koommin kuultu? Tutkitaanko aaiaa vielä. Sekin että haastattelu julkaistu Kuopio/Karjala hpk:n virallisilla sivuilla herättää kysymyksiä? Arsenin luvalla, onko metropoliitallakin jäänyt viime syksystä "paha maku"?
Tosin ei noissa Appelbergin kannanotoissa mitään maata mullistavaa ole, kirkkokunnassa löytyy myös esim. Venjän kirkkoa myötäileviä kannanotroja muiltakin kuin häneltä. Mutta mielenkiintoisaa keskustelua tulossa asian ympäriltä, olettaisin näin. - Anonyymi
Ettei vain olisi elämäänsä kyllästyneiden ja jostakin oleellisesta paitsi jääneiden vanhenevien miesten kiukkua? 🤔
- Anonyymi
erikoista että Arsenin luvalla Arsenin hiippakunta julkaisee tekstin jossa haukutaan muut hiippakunnat, keskushallinto ja yliopisto, ikään kuin vain Arseni ja tämä Kai olisivat ainoat ihmiset Suomessa jotka tuntevat ortodoksisuutta.
Omituinen päättely myös tuo että Moskovan patriarkaatin tukea hyökkäyssodalle toista ortodoksikansaa kohtaan ei saisi kritisoida siksi että hänellä on venäläisiä ystäviä. Ei oikein avaudu.- Anonyymi
Siis ne ystävät ovat Venäjän tiedustelupalvelun hommissa.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Siis ne ystävät ovat Venäjän tiedustelupalvelun hommissa.
Niin pappeja on todella sekä rikollisia että homoina että huijareita kuin vapaamuurareita kuin syömishäiriöisinä kuin armeijan palkkalistoilla. Tiedetään yksikin Venäjällä armeijan insinöörinä. Lienee Juudas sukua vaikka näyttelee ortodosihellaria kuin vaimonsa Vapaakirkon arkki seurakuntaa . Taitaa vain hakea avustusruokia. Venäjällä hellarit on varkaiden maineessa johtuen romaneista.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Niin pappeja on todella sekä rikollisia että homoina että huijareita kuin vapaamuurareita kuin syömishäiriöisinä kuin armeijan palkkalistoilla. Tiedetään yksikin Venäjällä armeijan insinöörinä. Lienee Juudas sukua vaikka näyttelee ortodosihellaria kuin vaimonsa Vapaakirkon arkki seurakuntaa . Taitaa vain hakea avustusruokia. Venäjällä hellarit on varkaiden maineessa johtuen romaneista.
Näitä samantyyppisiä sekopäitä kommentteja tänne ilmaantuu aina aika-ajoin varmaan tietyssä tarkoituksessa. Kirjoittaja on varmaankin mielestään hyvin teräväpäinen ihminen. Kuluu monta hattua vuodessa tai sitten vain yksinkertaisesti hissi ei kulje perille saakka.
Tämä keskustelufoorumi ja yleensä sosiaalisen median käyttö kannattaa joko jättää minimiin tai lopettaa kokonaan.
- Anonyymi
"Kuinka moni meillä täällä Suomessa tuntee patriarkka Kirillin? Luetaanko hänen puheitaan suoraan venäjän kielestä vai englanninkielisistä uutisista?"
Voi hyvää päivää.. - Anonyymi
Tämä kertoo sen, että Appelberg ja Arseni ovat Putinin kätyreitä. Kannattavat ukrainalaisten murhaamista.
On muistettava, että Moskovan patriarkka Kieill on KGBn agentti. Kuten neuvostoaikan enemmistö papeista oli
Putinin aikana Venäjän ortodoksisen papisto on sataprosenttisesti FSBn tiedonantajia ja propagandisteja. - Anonyymi
Niin se maailma muuttuu. Toisen maailmansodan jälkeen ortodoksiset evakot valittivat, että heitä ryssiteltiin.
On muistettava, ettei Arseni ole Karjalasta, eikä edes syntyperäinen ortodoksi. Hän on savolainen Jorma Heikkinen. ”Ikonimaalari” , kuratoinaikanaan Valamon luostarin taidenäyttelyn väärennökset. - Anonyymi
Tästä ei seuraa mitään hyvää. Avoimuus, kaikenlainen keskustelu ja erilaiset mielipiteet ovat aina tervetulleita, mutta likapyykki kannattaa oppia pesemään kirkon sisällä. On totta, että venäjämielisillä mielipiteillä ja kannanotoilla ei rakenneta luottamusta, jota kirkko tässä tilanteessa erityisesti tarvitsisi.
Appelbergin haastattelussa on paljon hyvää, joka kannattaa huomioida. On myös arvokasta, että hän saa tuoda esille kirkon virallisilla sivuilla entisenä työntekijänä mielipiteensä. Kirkon ongelmana sen hierarkisesta luonteesta johtuen on aina ollut, että yksityinen työntekijä ei uskalla tuoda esille mielipiteitään ja näkemyksiään. Kirkossa vallitsee edelleenkin jonkinlainen pelon ilmapiiri.
Jotta kirkon työntekijöille voi kehittyä terve kunnianhimo tarvitaan tervettä narsismia. Terve narsismi on sitä, että arvostamme itseämme niin paljon, että uskallamme ottaa oman paikkamme ja viedä tilaa. Emme tee niin toisten kustannuksella vaan osaamme huomioida muut. Emme myöskään jätä toteuttamatta itseämme siksi, että pelkäisimme viemämme paikan toiselta. Jokaisella on paikkansa.
Kirkko olisi säästänyt miljoonia rahaa turhista oikeudenkäynneistä, julkisuuskuva olisi terve ja työnteko maistuisi hyvässä hengessä, jos edellisen kappaleen sisältö pitäisi kirkossa paikkansa.
Raamatun lauseilla kikkailu ja raamattuun vetoahmin tässä tilanteessa on hieman lapsellista.
Kirkon yksi suuri ongelma, joka paljastuu tällaisen keskustelun ja riitelyn taustalta on sen hierarkinen nokkimisjärjestelmä, joka löytyy myös armeijasta ja kanalasta.
Voi myös kysyä, miksi erityisesti tässä ajassa Jumala sallii maailmassa kaiken pahan, sodat ja riitelyn? Onko Hän epäonnistunut tehtävässään? Onko Häntä edes olemassa? Onko Hän kaiken ulkopuolella vai astunut kaiken keskelle? Onko Hän joka paikassa, koska ei ole missään paikassa? Löytyykö Hänen läsnäolonsa uskonnoista vai elämästä, sieltä, missä me olemme?
Todellista elämää ei voi elää missään muualla kuin siellä, missä rakkaus vallitsee. Ilman rakkautta voimme olla olemassa ja selviytyä hengissä, mutta emme elää.
https://www.iisalmensanomat.fi/paikalliset/8524069- AnonyymiUUSI
Siis oikeasti Karjalan alue on ollut suomea ja katolisen kirkon aluetta jo ruotsin aikana kuninkaat oli enimmäkseen katolisia kristittyjä. Ruotsin kieli ja suomen murteet kuin Eesti käytössä. Myös sen ajan latina kuin englanti. Kirkot oli katolisia kaikki ennen uskon uudistusta pakkokäännytystä luterilaisuuteen mihin suuri osa kääntyi . Armon sanoma eikä rahasta. Rahalla ei voi ostaa pelastusta. Se oli luterilaisuuden pääteema. Ja että kaikille kielille pitää saada oman kieliset Raamatut. Aamen.
- Anonyymi
Ajatuksella olen lukenut, ja monia ajatuksia herättää. Propagandateksti on naamioitu haastatteluksi, jossa henkilö ei näe (tunnista) omia ja kyseisen hiippakunnan ongelmia.
Herättää surua, hämmennystä ja myötähäpeää, että tällainen likaviemäritason teksti on julkaistu hiippakuntamme sivulla. Herää ajatus lähinnä katkeroituneesta ihmisestä ja vinksahtaneesta mielestä. Eikä tiedä hyvää kirkkokunnalle, joka pääsee otsikoihin nykyään ainoastaan riidoista, kohuista ja oikeusjutuista. Kamalaa!- Anonyymi
Hyvin kirjoitettu ja täysin samaa mieltä. Haastattelusta paistoi katkeruus ja kauna. Likapyykkiä ei pitäisi pestä julkisesti. Alkaa jo tympiä loan heittäminen, aikuiset ihmiset kuin kakarat hiekkalaatikolla.
- Anonyymi
Arseni on tosi kuuma. Kelpaisi varmasti monelle naiselle, jos papit saisivat mennä naimisiin.
- Anonyymi
Papit saavat mennä naimisiin ja nykyisin jopa erota ja avioitua uudelleen. Riippuu tosin hiippakunnan piispasta.
Piispa on joko leski, selibaatti- tai luostarilupauksen tehnyt "miespuolinen" ortodoksikristitty.
Kirkon kaikenpuolisen psyykkisen ja henkisen tervehtymisen kannalta olisi enemmän kuin suotavaa ja toivottavaa, että kirkko mahdollisimman nopeasti avaisi pappeuden kaikki kolme astetta myös naisille.
Monet ajattelevat ortodoksit luopuvat kirkon jäsenyydestä sen vanhoillisuuden, muuttumattomuuden ja jatkuvien riitojen takia. Kirkko on ajautunut tilanteeseen, jossa jatkuvat kehitysjumit ja huono johtaminen johtavat kriisistä toiseen.
Monille pelkkä kaunis liturginen draama ei riitä. Henkisyys ja Jumala löytyvät myös kirkon ulkopuolelta. Henkisyys on elämää ajattelun ja tunteen harmoniassa, kun ihminen kohtaa itsensä tietoisuuden syvimmällä tasolla. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Papit saavat mennä naimisiin ja nykyisin jopa erota ja avioitua uudelleen. Riippuu tosin hiippakunnan piispasta.
Piispa on joko leski, selibaatti- tai luostarilupauksen tehnyt "miespuolinen" ortodoksikristitty.
Kirkon kaikenpuolisen psyykkisen ja henkisen tervehtymisen kannalta olisi enemmän kuin suotavaa ja toivottavaa, että kirkko mahdollisimman nopeasti avaisi pappeuden kaikki kolme astetta myös naisille.
Monet ajattelevat ortodoksit luopuvat kirkon jäsenyydestä sen vanhoillisuuden, muuttumattomuuden ja jatkuvien riitojen takia. Kirkko on ajautunut tilanteeseen, jossa jatkuvat kehitysjumit ja huono johtaminen johtavat kriisistä toiseen.
Monille pelkkä kaunis liturginen draama ei riitä. Henkisyys ja Jumala löytyvät myös kirkon ulkopuolelta. Henkisyys on elämää ajattelun ja tunteen harmoniassa, kun ihminen kohtaa itsensä tietoisuuden syvimmällä tasolla.Tietoisuus jutut on budhasta . Hindujen henkiä. Noitia. Ja kannattaa muistaa Juudas myyntijeesuksen kuin noitajeesukset. Rahasta myy Juudas kuin kuka tahansa jos epäusko vaivaa. Ahneus. Lopettakaa hindujen kynttilä jutut ihan pelleä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997750- 1075577
- 2754831
- 494753
- 733513
- 502798
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264