Monella hyvinvointialueella on hoitajien ohjausryhmiä, jotka painostavat tai suorastaan käskevät hoitajia jättämään tarvittavia palveluja pois hoitoa tarvitseville asiakkaille. Ja tämä tehdään ns. pimennettynä, koska hoitajia kielletään merkitsemästä potilaskorttiin kuka hoidon oli kieltänyt.
Lain mukaan hoitaja voi päättää tarvitseeko asiakas hoitoa tai hoidon laajennusta, ja ohjausryhmä on vain ohjeistava elin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/354fa301-6137-4a42-94df-de714d8fbdc6
Laitonta toimintaa epäillään Hyvinvointialueilla
33
417
Vastaukset
- Anonyymi
Uusilla aluevaltuustoilla on siis paljon tekemistä!
- Anonyymi
"Uusilla aluevaltuustoilla on siis paljon tekemistä!"
Millä uusilla!? Samathan ne jatkavat.... oppositiollahan on ollut alusta asti 18/21 susi-sotealuetta hallinnassaan ja Marinin hallituksen kymmenin miljardien lompakko takataskussa, ei siis pitäisi olla mitään ongelmia. - Anonyymi
PETTERI PAKKO PAKOTTAA UUSILLA LEIKKAUKSILLAAN SULKEMAAN VASTAANOTTOJA.
- Anonyymi
ORPOPURRAN HALLITUS PAKOTTAA LAINRIKKOMISIIN POLIITTISILLA LEIKKAUKSILLAAN.
- Anonyymi00025
Anonyymi kirjoitti:
PETTERI PAKKO PAKOTTAA UUSILLA LEIKKAUKSILLAAN SULKEMAAN VASTAANOTTOJA.
S I N I M U S T A PETTERIPURRAN HALLITUS LEIKKAA TAAS LISÄÄ.
PETTERIN UUDEN VUODEN LUPAUS: LEIKKAAMME PIAN PUOLITOISTA MILJARDIA - Anonyymi00026
Anonyymi kirjoitti:
PETTERI PAKKO PAKOTTAA UUSILLA LEIKKAUKSILLAAN SULKEMAAN VASTAANOTTOJA.
PETTERI LUPASI LEIKATA TÄNÄKIN VUONNA
- Anonyymi00028
IHAN PETTERISTÄ
- Anonyymi00032
NÄIN
- Anonyymi00035
S I N I M U S T A PETERIPURRAN HALLITUS LEIKKAA LEIKKAAMISTAAN.
LAKISÄÄTEISET PALVELUTKIN AJETAAN ALAS
- Anonyymi
Petteri pakotti?
- Anonyymi
PETTERIN TOIMET PUREVAT
- Anonyymi
Sanni Lotto-Laasonen: Yksityistetään, yksityistetään. Valtion rahat pitää tyrkyttää monikansallisille terveysjätelle. Sillä Suomi pelastetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanni Lotto-Laasonen: Yksityistetään, yksityistetään. Valtion rahat pitää tyrkyttää monikansallisille terveysjätelle. Sillä Suomi pelastetaan.
Mites tuo liittyy millään tapaa susi-soteen!?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
PETTERIN TOIMET PUREVAT
Kyllähän se oli mariini jotka sote rahat pisti muualle, luuletko taliaivo ettei koko suomi tietä että mariini se kusi kaikki alleen. Eihän nyky hallitus edes olisi kerennyt tehdä sotea 2 vuodessa.
- Anonyymi
Sanni Lotto-Laasonen: Yksityistetään, yksityistetään. Valtion rahat pitää tyrkyttää monikansallisille terveysjätelle. Sillä Suomi rahastetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mites tuo liittyy millään tapaa susi-soteen!?
Kaikilla tavoilla, kun Orpo ryssi Hienon-Soten tumppaamalla yksityistämistä suurella rahalla, jonka oli vienyt Sote-alueilta pois. Eihän Sote toimi, jos sillä ei ole sopeutumisrahaa, vaan se jaetaan monikansallisille terveysjäteille.
- Anonyymi
Riikaa rappeutti.
- Anonyymi
Ei mummoista ja papoista välitetä, kunhan saadaan kokouspalkkiot pidettyä korkeina.
- Anonyymi
Petteri: Kyllä köyhät sen kestää, mutta rikkaat tekee itsemurhan.
- Anonyymi
"kunhan saadaan kokouspalkkiot pidettyä korkeina."
Eivät suostuneet äärivihervasudemut palkkioiden laskemiseen... miksiköhän???
- Anonyymi
Ei ole yllätys. Välinpitämättömyys ja pahuus leviää kun inhimilliset ihmiset ei enää kestä olla töissä pahuuden seassa.
Ihmiset jotka välitti terveydestä ja kieltäytyi piikistä saivat potkut. Jäljelle jäi ne joille myrkyttämiset ovat ykslysti.
Mutta onneksi pahuuden yhteiskunnat tuhoutuu kokonaan pian. - Anonyymi
"Monella hyvinvointialueella on hoitajien ohjausryhmiä, jotka painostavat tai suorastaan käskevät hoitajia jättämään tarvittavia palveluja pois hoitoa tarvitseville asiakkaille"
Tuo kuulostaa HYVINKIN äärivihervasudemujen ja kekkuloiden toiminnalta, no, heillähän on 18/21 susi-sotealuetta ollut komennossaan 1.1.2023 alkaen....eli ketään muuta eivät ongelmistaan voi syyttää. - Anonyymi
Soten sivuilla luki "palvelutarpeen arviointi tehdään KEVYIMMÄN mukaan".
Eikö tuo juuri sitä tarkoita että palvelu minimoidaan äärimmäiseen "keveyteen".
Niin pahuus osaa käyttää kauniin näköisiä sanoja kiristyksistään ja vanhusten laiminlyönnistä. - Anonyymi
SDP:n sote.
- Anonyymi
💀 💀 💀 Kokkarit haluavat vaientaa vastaväitteet pakolla. 💀 💀 💀
- Anonyymi
Sote-alueita sabotoidaan hallituksen ja oikeistovetoisten valtuustojen toimesta. Oikeisto haluaa siirtyä yksityiseen sairaanhoitoon ottamaan rahat pois julkiselta puolelta ja sabotoimalla sen palveluita. Jos julkisen puolen Sote-palvelut on huonoa, niin kansakin alkaa haluamaan yksityisen palveluita. Silloin hinnat nousee niin korkeiksi, että vakuutukset on ainoa keino saada terveyspalveluita.
Ja vakuutukset ovat parasta liiketoimintaa, kuten tiedetään. - Anonyymi
NYT MENEE PETTERIPURRA LIIAN PITKÄLLE
- Anonyymi00027
Taas näkyy Petteri "Lama" Nurmen ja Krista Kiurun rakentaman suomen toimivuus ja kuinka oppositiopuolueet SDP:n johdolla sitä johtaa hyvinvointialueilla. Edes 2 viikon hoitotakuuta ei SDP toteuta vaikka sen lupaamalla voitti viime vaalit.
- Anonyymi00029
Niinhän tässä ketjussa on jatkuvasti hoettu, että Petteri "Lama" Nurmen toimet purevat. Hän on sentään Krista Kiurun avustaja.
- Anonyymi00030
Niinhän tässä ketjussa on jatkuvasti hoettu, että Petteri "Lama" Nurmen toimet purevat. Hän on sentään Krista Kiurun avustaja.
- Anonyymi00031
"Laitonta toimintaa epäillään Hyvinvointialueilla!
Onkos tuo nyt joku IHME, suurin osahan hyvinvointialueista on opposition johtamia!!! Katsot vain, kuinka he hoitivat suomen talouden ja hyvinsoinnin 2019-2023, niin ei tarvitse ihmetellä sen enempää!!! - Anonyymi00033
RALLATELLEN KOKOPERS
- Anonyymi00034
Nyt onkin tullut ilmi monia epäkohtia vanhusten palveluissa. Sutta ja sekundaa tarjoaa Orpon hallitus vanhuksille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459