Lakean kauppa kaatuu

Tällä kertaa valtion virkamiehet esti veronmaksajien omaisuuden luovuttamisen pilkkahintaan koijareille, kun luottamusmiehet ja kuntien virkamiehet eivät sitä ymmärtäneet:

https://www.varke.fi/fi/ajankohtaista/lakea-omaksi-oyta-ei-voida-nimeta-yleishyodylliseksi-yhteisoksi
12728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Perusteluissa näkyy koko toiminnan järjettömyys ja mille pohjalle sitä on rakennettu.

Äänestä
  • Joo ei mun veromania tohon hommaan sitte please! Asuntosijoittamisessa on riskinsä (omankin asunnon)
    Kantakoot idiootit jotka tuohon huijaukseen lähti aivan itse taakkansa. Tymyydestä vain joutuu aina maksamaan, sellaista elämä on!

    Äänestä

Hyvä kun tulee ryhtiä lakean toimiin. Omistajatahot varmistakoot ja maksakoot asunnonostajien tappion.

Äänestä

Hyvä homma!

Äänestä

Tämä tarina ei ole vielä lopussa. Pikemminkin vasta alussa.

Äänestä

Makssisivat YHTIÖVASTIKKEENSA.😬😅

Niin kuin nuo kaikki muutkit yhtiövastikkeissa asuvat. Tiedon mukaan näitä yhtiövastikkeisissa asuvat( säästävät) eivät NIIN pidä välttämättömänä maksaa vastikkeitaan ajallaan.🤪

Kuvittelevat, että omistusasunnossa voi kikkailla kuinka itse haluaa🙊🙈🙉

Vuokra se on yhtiövastikekin, tavallaan.🤭😬🙄

Äänestä
  • Idiootti

    Asukkaat on kyllä maksaneet eikä lakea ole asukkaille kertonut mitään että talot olisi ongelmissa, ennen kuin tää konkka juttu tuli ilmi.

    Eli ollaan kyllä maksettu mutta rahat ei ole päätyneet lyhennyksiin vaan ne on emoyhtiö käyttänyt johonkin muuhun

    Noi velat on niin isot että käytännössä koko talo olisi jättänyt vuokrat maksamatta yli vuodeksi, miksi ei sitten ole häädetty kaikkia jos näin olisi

    Äänestä

Onhan ollu komeita kokouksia ja runsasta tarjontaa hallituksen jäsenille. Varmaan osa kokouksista on ollut syytä pitää ulkomailla.

Äänestä
  • Hallitus kokoontuu yleensä Monacossa.

    Äänestä

Kynnysrahalla halvalla omaan kämppään käsiksi. Muuton jälkeen sitten narrataan Kelalle että kyeessä on tavallinen vuokrasuhde, ja haetaan tähän kunnon asumistuet. Joka onnistunee esittämällä kelalle asunnon asiakirja-nivaskasta se pelkkä vuoran määrää koskeva papru.

Äänestä
  • Siinä paprussa kyllä takuulla erotellaan vuokra ja rahoitusvastike.

    Äänestä

  • Siihen on ihan oikeuden päätös että noin saa tehdä

    Ja ei nää mitään halpoja ole asua, vuokra on reilusti enemmän kuin tavallisissa etenkin kun korot nousi viime vuonna

    Ja niitä sisään maksettuja rahoja et edes teoriassa saa takaisin jos et asu loppuun asti tai saa myytyä sopimusta, muuten saa vaan mitä alussa maksoit

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tällä kertaa valtion virkamiehet esti veronmaksajien omaisuuden luovuttamisen pilkkahintaan koijareille, kun luottamusmiehet ja kuntien virkamiehet eivät sitä ymmärtäneet:

https://www.varke.fi/fi/ajankohtaista/lakea-omaksi-oyta-ei-voida-nimeta-yleishyodylliseksi-yhteisoksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu