Meidän päättäjämme tulevat saamaan linnatuomioita, mutta kuinka pitkään he istuvat? Pääsevätkö puolikkaalla?
Paljonko kakkua?
10
248
Vastaukset
- Anonyymi
Leivättömässä pöydässä nokitaan kakkua...
- Anonyymi
Vankeinhoidon näkökulmasta on ensikertalainen jos ei ole ollut kolmeen vuoteen istumassa vankilassa, tälläinen istuu puolet tuomiosta. Alle kahden vuoden tuomion saa yleensä suorittaa ehdonalaisessa. Kepun jäsenkirja luetaan raastuvassa raskauttavaksi tekijäksi ja se puoltaa teon tuottamuksellisuutta. Toisinaan tuomarit katsovat Kepulaisuuden olevan osoitus syyntakeettomuudesta, siinä tapauksessa ei tuomita vankeuteen vaan tahdon vastaiseen hoitoon mielisairaalaan.
- Anonyymi
Savola saa ainakin ehdotonta. Kymmeniä miljoonia heitti tuulen vietäväksi. Oman eduskuntauran takia Ähtärin veronmaksajat saivat miljoonalaskun.
- Anonyymi
Kakkua syödään ja korilla juhlitaan,kun syyttömäksi todetaan.
- Anonyymi
Julkisuudessa esillä olleiden, kuntapäättäjien epäiltyjä rikoksia koskevista esitutkinnoista annettujen tietojen perusteella näyttäisi kysymys olevan epäillystä luottamusaseman väärinkäyttämisestä, ainakin tämä. Jos se on törkeä tekomuoto ja jos siihen liittyy myös muuta, kun eläinpuistoyhtiöiden sekä läheisyhtiöiden päätöksenteossa tapahtuneet, epäillyt väärinkäytökset on tutkittu, voi esille tulla myös muita nimikkeitä. Poliisi on arvellut esitutkinnan valmistuvan syksyllä tänä vuonna. Muuta poliisi ei ole tiedottanut tähän mennessä, kuin että kuulusteluja on tehty. Sitten valmistuu esitutkintapöytäkirja, joka lähetetään loppulausunnon antamista varten asianosaisille ennen jutun siirtämistä syyteharkintaan. Yleensä tällaisissa tapauksissa, mikäli syyteharkinta päätyy syytteen nostamiseen ja asia etenee käräjäoikeuteen, tuomion pituuteen vaikuttaa myös aiheutettu vahinko. Vankeustuomio voidaan yleensä antaa ehdollisena, jos se on alle 2 vuotta. Tämä siis aivan yleisellä tasolla oleva arvio.
- Anonyymi
Mielikuvitusta..
Ei mitää hätää
- Anonyymi
Eiköhän noista kutakuinkin kaikki selviä puolikkaalla. Siinä vasta näky, kun Ähtärin korruption terävin pää lusii Vilppulan varavankilassa tuomioitaan. Toki korvausvastuu tulee päälle ja se on yleensä näissä tapauksissa kollektiivinen. Nisun posketkin kaventuvat tuomion myötä.
- Anonyymi
Hakisitte nyt kuitenkin tuon pikkumiehen takaisin sinne täältä piileksimästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hakisitte nyt kuitenkin tuon pikkumiehen takaisin sinne täältä piileksimästä.
Haksitte te nuo sheriffit täältä, että vois alkaa yrittämään....
- Anonyymi
Hyvää työtä tekevät sheriffit !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911214Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221078- 48814
- 70810
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53750- 60659
- 33652
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva48652- 52617
- 50605